fbpx
Close

VIDEO | Igapäevaselt miljonäridega töötav ÜKE-treener käis Reinar Hallikul abiks

-Kari Hyökki | Foto: Reinar Halliku Korvpallikool

-Kari Hyökki | Foto: Reinar Halliku Korvpallikool

Reinar Halliku Korvpallikoolis käis lõppenud nädalal Iisakul korvpallureid treenimas Rootsis elav soomlane Kari Hyökki, kes on regiooni üks nõutumaid personaaltreenereid. Oma ala eksperdi teadmiste järgi said treenida 1.-12. klassi noored korvpallurid ning ka teise liiga tiimi mängumehed. Portaal Korvpall24.ee uuris nii Halliku kui Hyökki enda käest, mida nädala aega tehti ning kuhu suunas korvpall on liikumas.

Kui korvpallisõbrale tundub Hyökki nimi kahtlaselt tuttav, siis selleks on ka põhjus. Nimelt mängis toona 26-aastane kahemeetrine pallur 2002/03 hooajal Eesti meistriliigas Jaanus Levkoi käe all Audentese meeskonnas. Eesti kõrgliigas kogus ääremängija 21 kohtumisega keskmiselt 14,1 punkti, 5 lauapalli ja 1,7 resultatiivset söötu.

Samas tiimis pallis toona alles hooaja keskel 18-aastaseks saanud Reinar Hallik, kes oli samuti Audenteses üks põhitegijatest – 27 mänguga keskmiselt 23,4 minutit, 9,2 punkti, 5,2 lauapalli ja 1,1 vaheltlõiget.

Vana sõprus tõi külla

“Me mängisime koos ja saime tuttavaks. Tänu temale sain ma hiljem ennast ka Rootsi näitama minna, sest ta töötas Rootsis siis juba ÜKE-treenerina,” meenutas Hallik Korvpall24.ee portaalile vanu aegu. “Ta soovis mulle külla tulla ning raha ta selle laagri eest ei võtnud. Ostsime talle sõidupiletid ja kogu lugu,” oli Hallik sõbrale tänulik.

Hyökki ise kommenteeris oma sõprust Hallikuga nii: “Pärast Tallinnas mängimist jäime omavahel suhtlema ning ta tuli minu kaudu Rootsi mängima (Hallik mängis hooajal 2006/07 Uppsala Basketis – toim.). Ta küsis minult millalgi, et kas ma Eestisse külla ei tahaks tulla. Ma armastan oma tööd ja tahtsin aidata Reinari korvpallikooli õpilastel teadmisi juurde hankida ning õppida asju, mis aitaksid neil tulevikus paremateks korvpalluriteks saada.”

Halliku sõnul on eksperdist ÜKE-treener hoopis teine asi, kui ise Youtube’ist videosid vaadata ja nende järgi üritada asju ise teha. “Tema lähenemine on ikka nii põhjalik ja Euroopas on ta oma ala täielik tipp. Ta töötab erinevate spordikuulsustega ja poleks üldse vale öelda, et ta trennis käivad igapäevaselt miljonärid.”

Endine Eesti koondislane ja nüüd omanimelist korvpallikooli vedav Hallik on silma paistnud sellega, et kutsub enda õpilaste ette erinevaid treenereid ja tippmängijaid, et pakkuda lastele vahetut kogemust erinevate lähenemistega.

“Ma ise mäletan, kui ma kunagi Narvas vaatasin BC Tallinna mängu, kus Margus Metstak möllas. Ta oli nii suur ja ma läksin värinaga autogrammi küsima temalt ja teistelt mängijatelt. Mõtlesin toona, et nii äge ja tahaks isegi sel tasemel mängida. See andis meeletu poweri treenida ning igal hommikul üles ärgates vaatasin neid autogramme. Sellist motivatsioonisüsti tahan ka oma kooli lastele pakkuda,” avas Hallik põhjuseid, miks ta näeb nii palju vaeva külalistreenerite ja mängijate külla kutsumisega.

Kas mõnda aega nüüd korvpalli mängimisest puhata saanud Hallikut platsile tagasi ei kisu? “Võib-olla tahaks isegi, aga praegune vorm ei luba… vorm ei lähe selga enam,” sõnas mees naerdes. “Hetkel pole aega ka trenni teha. Ma mõtlesin küll, et jaanuariks jõuan veidi trenni teha, aga absoluutselt pole jõudnud, nii palju tegemist on olnud. Samas ma olen kogu päeva sisuliselt saalis, aga ise selle kõrvalt trenni teha ei ole aega.”

-Kari Hyökki | Foto: Reinar Halliku Korvpallikool

Korvpall on oluliselt muutunud

“Reinari korvpallikoolis on laste füüsilised võimed head, aga korvpallitreening on palju muutunud võrreldes 10-15 aasta taguse ajaga. Mäng ja mängijad on tunduvalt kiiremad ning suund on liikumas positsioonivaba korvpalli suunas. See tähendab, et kõik mängijad peavad olema järjest kiiremad, tugevamad ja plahvatuslikumad. Üritasimegi lastele näidata baasoskusi, mida selleks tuleb teha, et heaks mängijaks saada,” selgitas Hyökki oma tööd läbi korvpalliprisma.

Hyökki sõnul pole korvpalli arengus ees mingeid piire, kuid mäng on lihtsalt järjest ajas muutunud. “Näiteks NBA-st on täielikul kadunud 2.15 pikad kohmakad mehed, kes seisid ainult korvi all. Nüüd, kui sa kolmest ei viska, siis istud pingil. Tagamängijad lähevad järjest suuremaks, kui mängujuhid on juba kohati 2-meetrised. Samas, võivad ka ääred ja tsentrid olla 2-meetrised. Kaitses peab tänapäeval suutma igal positsioonil vahetada ja aeglastel pikkadel meestel pole enam kohta. Välja arvatud muidugi Reinar (naerdes – toim.),” jätkas soomlane põnevat loengut.

Kogenud ÜKE-treener on veendumusel, et Euroopa pallurid on lõplikult suutnud NBA-s läbi murda, kuna juba paljud parimad mängijad on Euroopas üles kasvatatud ja mängijaks koolitatud. “Võtame näiteks (Giannis) Antetokounmpo, (Luka) Doncici või (Lauri) Markkaneni, kes on hetkel NBA parim mängija (naerdes – toim.). Eurooplaste füüsiline võimekus pole enam nii palju ameeriklastest erinev, kuid nende oskused on tihti paremad.”

Aga kuidas on lood Eesti korvpalliga? Kas meie ka konkurentidele järgi võtame või liigub tippkorvpall järjest kaugemale eest ära? “Kui Eestis treenitakse piisavalt ja õigesti, siis muidugi jõutakse Euroopa tasemele järele. Eks Eesti korvpall sammub edasi ka tänu Reinarile ja tema korvpallikoolile. Sest mängijad kogu Euroopas ainult treenides saavadki paremaks ja seda me oleme üritanud ka siin selle nädala teha,” oli Hyökki Eesti korvpalli suhtes positiivselt meelestatud.

scroll to top