BC Kalev/Cramost on kujunenud meeskond, mida peetakse heaks hüppelauaks NBA-sse minekul. Seda tõestas 20. jaanuaril mäng Avtodori vastu, kui Kalevi Spordihalli oli kohale tulnud hulgaliselt unelmate liiga skaute. Üheks võimalikuks palluriks, keda vaadati, oli Kalev/Cramo liidreid Kyle Vinales (27-aastane). Mees on näidanud ennast heast küljest nii skoorija kui ka söötjana. Paf Eesti-Läti liigas on seni toonud 24,9 minutiga keskmiselt 15,5 punkti, võtnud 2,9 lauapalli ja andnud neli korvisöötu mängus. VTB liigas on näitajad veelgi muljetavaldavamad – 30 minutiga 17,4 punkti, 3,2 lauapalli ja 4,9 korvisöötu mängus.
Korvpall24.ee sai palluriga jutule 15. jaanuaril, kui pärast unist algust võideti kindlalt Läti Ülikool. Pärast ülikooliaastaid ei saanud Vinales NBA-sse ning ei tulnud kohe ka Euroopasse. Uurisime mängumehe valikute tagamaid, elu Kalev/Cramos ning edasisi plaane ja eelistusi.
Mees mängis möödunud hooajal Küprosel ja enne seda nii Puerto Ricos kui ka Tuneesias. Küsisime, miks mees varem Euroopasse ei tulnud: “Pärast kooli oli mul tegelikult paar pakkumist Euroopast laual, aga need polnud nii rahakad nagu soovisin. Seepärast otsustasin minna Aafrikasse, kus maksti oluliselt paremini,” ei teinud Vinales saladust, mis teda Tuneesiasse viis.
Mees täpsustas, et esimesel aastal Euroopasse tulnutele väga palju reeglina ei maksta, aga näiteks Tuneesias, Hiinas või Liibanonis küll. Samas teadis ta väga hästi, et Euroliigas liiguvad hoopis teised rahad. Jõudsime vestluse käigus paralleeli tuua NBA hetke ühe parima keskmängija Hassan Whiteside’iga (lauapallide arvestuses praegu neljas ja kulpides esimene – toim.), kes pärast paari kidurat hooaega Sacramento Kingsi pingil (kahe hooaja peale pääses platsile 19 mängus – toim.) läks kaheks aastaks Liibanoni ja Hiinasse raha taga ajama.
Vinales jätkas ning selgitas, miks siiski Euroopa poole vaatama hakkas: “Praegu siin olla on väga hea ja olen selle käigu üle õnnelik, sest minu soov on ennast heal tasemel proovile panna ja edasi areneda. Progressi käigus on ilmselgelt võimalik ka minul Euroopas suuremaid summasid teenida. Pikemas perspektiivis on Euroopa korvpall mu karjäärile kasulikum, kui Tuneesias pallida.”
Mees sõnas, et oma praeguse rolliga Kalevis on ta väga rahul: “Treener usaldab mind ning laseb mul mängida oma mängu. Siiani on meil päris hea klapp olnud.” Vinales ei olnud kitsi ka meeskonnakaaslaste suhtes: “Vahepeal võetakse mind kaitses väga tugevalt ja ma ei saa ise ära lahendada. Õnneks on tiimikaaslased sellised, kellele võin julgelt sööta. Nad lahendavad olukorra ära ja lasevad läbi selle nii meeskonnal kui ka mul särada.”
Vinales möönas, et meeskonnal on olnud hooaja peale nii mõõnasid, kui languseid, kuid kõrgeid eesmärke täita on võimalik. Sealhulgas arvas pallur, et just tema on see, kes peab oma kaitsemängu edasi arendama: “Mul on vaja saada veel paremaks kaitsjaks, see on ka asi, mida treener pidevalt nõuab ning kaitsemänguga tuleb tegeleda. Treener annab mulle valida, kas soovin olla hea või väga hea mängija. Ilma hea kaitseta viimast saavutada pole võimalik ja tegelen selle nõrkuse parandamisega igapäevaselt.”
Ameeriklase sõnul on Kalev/Cramo täis andekaid pallureid: “Ma ei saa nüüd tuua välja seda, kes on kõige andekam, sest meil on erinevad rollid täita väljakul. Janari Jõesaar näiteks on silmnähtavalt andekas mitmel rindel (kasutas hüüdnime “J.J.” – toim). Kangur on loomulikult parimatel päevadel väga hea olnud. Praegu vanemas eas mängib samuti hästi. Kaptenina annab head eeskuju ja kui midagi vaja öelda on, siis tõmbab korraks kõrvale ja ütleb. Ta ei karju kunagi meeskonnakaaslaste peale.”
Kristjan Kitsingu (kasutas hüüdnime “Kits” – toim.) kohta sõnas Vinales, et see mees on olnud üks paremaid viskajaid, kellega tema ühes meeskonnas mänginud. Edasi jätkas analüüsi Tanel Kurbase aadressil: “Ta on küll juba natukene vanem pallur, aga väga atleetlik, võib igal positsioonil kaitses rabada. Sten Sokk (kasutas hüüdnime “Tim the little” – toim.) on suurepärane mängujuht, kellelt on mul hulgaliselt õppida. Igaüks selles meeskonnas oskab mitmekülgselt mängida, et meeskonnale kasulik olla.”
Pikemas perspektiivis näeb Vinales ennast Euroliigas kuid sooviks saada võimaluse ennast ka NBA-s proovile panna: “Ma sean endale alati kõrged eesmärgid ja motiveerin ennast nende nimel kõvasti tööd rügama. Mind on aidanud see, et korvpall on kiiremaks läinud ja kolinud korvi alt kolmesejoone taha. Selline stiil mulle sobib.” Samas ütles Vinales, et lemmik vise on hoopiski keskpositsioonilt. Teda väga ei huvita, et statistiliselt peetakse keskpositsiooni viset üheks halvemaks lahenduseks rünnakul, sest talle meeldib neid võtta ning teeb seda ka hästi.
Vinalese meelest meeletu kolmeste loopimine on NBA-s selgelt üle võlli läinud, eriti, kui ühe mängija poolt visatakse peale 15-20 korda ning tabatakse ainult mõned: “Kui nii palju peale visata ja hästi tabada, siis on see muidugi äge rahvale vaadata. Sageli läheb aga palju mööda ning see natukene tapab mängu ja võimaluse meeskonnal edukas olla ning rünnakul õigeid lahendusi leida (James Harden tegi NBA antirekordi, tabades 20. jaanuaril Houstoni kaotusmängus Oklahoma vastu 17 üritusest vaid ühe – toim.).”
Kalev/Cramos head kaitsemängu õppiv Vinales rääkis, mida tema fännina mängudes enim hindab: “Minu meelest on hea kaitsemäng väga vaadatav. Mulle meeldib, kui võideldakse palli pärast ning nähakse kaitses ränka vaeva. Ma vaatan palju korvpallikohtumisi ning julgen öelda, et ka teistel fännidel on huvitav, kui kaitses pingutatakse. See annab mängule põnevust juurde ning seda rasket võitlust kaitses on lõbus vaadata.”
Lõpetuseks palusime Vinalesel veel enda eelistustest ja kogemusest Euroopas rääkida, millest tuli välja, et lemmik pallur on tal LeBron James. Enda unelmate tiimi kutsuks kindlasti veel Michael Jordani ja kui antaks valida Kanguri või Kitsingu vahel, siis tuleks mõlemad võtta: “Minu arvates on VTB liigas kõige raskem katta Mike James’i (Moskva CSKA – toim.) ning ühtlasi on teda ka kihvt mängimas näha. Paf Eesti-Läti liigas on päris raske katta Edmunds Elksnisit (Valmiera Glass VIA – toim.), sest ta viskab palju punkte ning eriti kipub tal meie vastu õnnestuma (18.12.19 viskas Kalev/Cramo vastu 27 punkti – toim.).”