fbpx
Close

ARVAMUS | Suure mängu fiiling, kullipilk ja 200 kätelaiutust ehk Cramo – CSKA mängu anatoomia

-Nando De Colo ja Branko Mirkovic | Foto: Siim Semiskar

-Nando De Colo ja Branko Mirkovic | Foto: Siim Semiskar

Aasta eelviimasel päeval õnnestus BC Kalev/Cramol tuua tippkorvpalli hõngu Tallinnasse, kui Saku Suurhallis mängiti punkt-punktis Euroopa hiiu Moskva CSKA-ga. Kodumeeskond pidi lõpuks küll leppima 80:85 kaotusega, kuid sellele vaatamata andis tekkinud õhustik ja pinge saalis olnud korvpallifännidele põhjust uut kalendriaastat ning hooaja teist poolt oodata veidi suurema õhinaga. Panin koos teemakohaste fotodega kirja üsna suvalises järjekorras 9 mõtet, mis mul mängu ajal ja pärast seda peast läbi käisid, et seda mõnevõrra isegi märgiliseks osutunud mängu lähemalt lahata.

-BC Kalev/Cramo fännid | Foto: Siim Semiskar

Publik!

Olid ajad, mil BC Kalev/Cramo ja Tartu Rocki finaalmängud tõid Saku Suurhalli kohale stabiilselt täismaja. Aga need ajad on praeguseks ammu ajalugu. Viimasel ajal pole ka koondis suurhalli täis toonud, kaugel sellest. Seetõttu oli pühapäevane täismaja ilus üllatus, kuigi teadsin väga hästi, et klubis pingutatakse kõvasti, et saali ühe korraliku suure mängu fiiling tuua. Õnneks väljakul toimuv oli väga kaasahaarav ja põnev ning ma südamest loodan, et osa seekordsest publikust sai indu, et tulla ka uuel aastal rohkem saali.


-Janari Jõesaar | Foto: Siim Semiskar

Pilk Kalev/Cramo meeste silmis

Oli esimestest minutitest näha, et Kalevi mehed on tulnud võitlema. Häälestus oli algusest peale hea ning publiku toetus tõmbas mehed veel rohkem käima. Janari Jõesaar lasi pärast kolmesetabamust looma välja ja Chavaughn Lewis võttis ühe CSKA superstaari teise järel ette ja lahendas olukorrad järjest ilusamate korvidega ning jäi seejärel vastastele puuriva pilguga otsa vaatama. Ülejäänud tiim tuli suurepäraselt kaasa ja keegi ei langenud ansamblist välja.


-Dimitris Itoudis | Foto: Siim Semiskar

Närviline Itoudis

CSKA peatreener Dimitris Itoudis pani platsi ääres püsti täiesti oma show. Kui keegi viitsib ette võtta, siis huvitav oleks kerida videopilti ja lugeda kokku kõik kreeklase kätelaiutamised. Ma puusalt pakkudes usun, et neid võis paarsada küll kokku tulla. Tavaliselt juba ainuüksi ühe olukorra peale lendasid Itoudise käed koos sellega kaasneva puusanõksuga osavalt laiali korda neli-viis. Esimesest minutist alates said oma osa vilemehed, muidugi said sõimata CSKA mängijad ning ühe korra ka abitreener Anton Judin. Viimasele pandi häälekalt pahaks, kui keegi Vene passiga mängijatest, vist oli Andrei Vorontsevitš, ei saanud kaitses millestki soovitud viisil aru. Abitreener Judinil sõimati selle peale nägu täis ja kästi mängijale info kohale viia.


-Cory Higgins lahkub riietusruumi | Foto: Siim Semiskar

Cory Higgins duši alla

Sarnaselt Kalev/Cramo viimasele Eesti-Läti Korvpalliliiga mängule Jurmala vastu, oli ka CSKA mäng üsnagi närviline ning kohtunikud jagasid nii ebasportlikke kui tehnilisi vigu. Eriti õnnetult läks CSKA mängumehel Cory Higginsil, kes korjas endale ühe üsna kergekäelise ebasportliku ja väikese vaidlemise eest ka tehnilise ning pidi reeglite järgi riietusruumi kõmpima. Vaid 6,5 minutit platsil olnud tagamehe arvele jäi selle ajaga 8 silma ja peatreener Itoudis palus pressikonverentsil ajakirjanikel arvutada nendele numbritele tuginedes, kui palju oleks Higgins punkte visanud siis, kui saanuks mängu jätkata ja teinud oma tavalised 15-20 minutit.


-Sergio Rodriguez | Foto: Siim Semiskar

Sergio Rodriguez kustutas Cramo lootused

El Chacho ehk Poiss nagu Hispaania korvpallivirtuoosi kutsutakse näitas jälle, et tegemist on praeguse generatsiooni ühe osavaima mängijaga. Sellist maailmataset Eestis oma silmaga sellist esitust tegemas näha on elamus. Need kolmesed olid puhas klass – Jõesaar ja teised Cramo mehed said kaitses nõutusest vaid käsi laiutada. Kui seitse tabatud kolmest oli puhtalt otsene meeskonnale toodud kasu, siis see ohtlikkus pani kohati kogu Cramo kaitse vaid Rodriguezi peale keskenduma ning sealt rebenesid augud teistele meestele. Ka Cramo peatreener Donaldas Kairys sõnas pärast mängu pressikonverentsil, et just Rodriguez oli see, kes Eesti klubi peo sel korral ära rikkus.


-Erik Keedus kaitsetööd tegemas | Foto: Siim Semiskar

Erik Keeduse comeback

Kui alles pärast eelmist mängu ütles Keedus Korvpall24.ee portaalile, et tõenäoliselt pääseb ta CSKA vastu väljakule küll, aga seda vaid soojenduse ajaks, siis peatreener Donaldas Kairysel olid hoopis teised mõtted peas. Üle poole aasta raskest põlvetraumast välja tulnud Keedus tuli juba avapoolajal sooja ovatsiooni saatel platsile ning andis enda panuse Cramo kaitsemängu. Hooaja debüüdil hakata kohe Nando De Colo’d taga ajama – pole paha!?


-Arnett Moultrie ja Chavaughn Lewis | Foto: Siim Semiskar

Arnett Moultrie ei saanud palli

Huvitaval kombel suutis CSKA avapoolajal täielikult mängust välja võtta Cramo pika Arnett Moultrie. Mitte kuidagi ei tahtnud pall korvi alla jõuda ning Moultrie’l ei tekkinud ka lihtsate korvide võimalusi. Õnneks suutis ameeriklane ennast hästi vaos hoida ja ei muutunud vähestest pallipuudetest vaatamata liiga närviliseks ega kaotanud mängutuju. Viimasel veerandil oli üks meeldiv hetk, kus toimus justkui vabanemine – Moultrie’le suudeti loogilise rünnaku tulemusena pall korvi alla sööta ja mees realiseeris sealt koos veaga korvi. Kõik väljakul olnud Cramo mehed vibutasid selles olukorras rõõmust rusikat.


-BC Kalev/Cramo | Foto: Siim Semiskar

Kalev/Cramo sügav koosseis

Teisel poolajal Kalev/Cramo pinki vaadates tabasin ennast küsimas, kas nii sügavat koosseisu on üldse Cramol kunagi olnud? CSKA vastu ei käinud üles antud meestest platsil Tanel Kurbas, Tanel Sokk ja Maksim Salaš ehk siis pikaaegsed Eesti koondislased ja noor Valgevene koondislane. Arvestades, et kusagil on veel Ivan Almeida ning uuel aastal on klubisse tulemas NBA kogemustega Tony Wroten, siis mehi, keda võiks väljakule usaldada, jagub igasse liini. Iseküsimus, mis vangerdused siin enne hooaja teist poolt veel klubil plaanis on, sest teatavasti seitsme välismängija puhul peab nii VTB Ühisliigas kui Eesti-Läti liigas hakkama leegionäridega mängust-mängu roteerima (reeglitega on lubatud mänguks üles anda 6 võõrmängijat). Aga sügav koosseis lubab Cramol hoida põhimeeste püssirohtu VTB jaoks ning kohalikus liigas saab koormust jagada täpselt nii nagu parasjagu vaja on. See võib lõpuks osutuda väga oluliseks.


-BC Kalev/Cramo | Foto: Siim Semiskar

Kadestame Kaunast

Viimase asjana tuli pool naljaga mõte, kuidas Kaunase korvpallifännid saavad vähemalt sellist suure mängu fiilingut tunda üle nädala. Ma tõesti loodan, et Kalev suudab jätkata play-off koha ründamist ning positiivne emotsioon, mida rahvas CSKA mängust sai, kandub vaikselt edasi ka järgnevate lahingute publikunumbritesse. Eesti korvpallisõber on seda väärt, et tippkorvpall ka meie maanurgas edasi elaks ja positiivseid emotsioone pakuks!

Siim Semiskar
Korvpall24.ee peatoimetaja

scroll to top