fbpx
Close

Donaldas Kairys Leedu meediale: Moultrie on täielik punktimasin, keda polnud lihtne Cramosse meelitada

-Donaldas Kairys | Foto: Siim Semiskar

-Donaldas Kairys | Foto: Siim Semiskar

BC Kalev/Cramo peatreener Donaldas Kairys andis Leedu korvpalliportaalile Krepsinis.net intervjuu, milles puudutati praegust hooaega eeskätt VTB Ühisliiga võtmes. Lisaks rääkis leedulane ka Arnett Moultrie’st, Eesti korvpalli tulevikuväljavaadetest ning Tartu Ülikoolis silmapaistvalt pallivast Leedu noorest tagamehest Arnas Velickast.

Valitsev Eesti meisterklubi pole teadupärast kunagi VTB Ühisliigas play-offi pääsenud. Tänavu on aga lootust see tava murda: hetkel hoitakse kaheksandat positsiooni, mis annaks Kalev/Cramole võimaluse Moskva CSKA-le veerandfinaalis vastu astuda. Mängida on jäänud veel kuus mängu. “Teeme kõvasti tööd ja anname endast maksimumi. Teame, et meil on ajalooline võimalus aidata meeskond esmakordselt play-offi. Vähemalt pooled ülejäänud mängudest tuleks võita, et unistus täituks,” sõnas Kairys leedukatele enne 102:74 võitu Astana üle.

Kalevlased pakkusid hooaja ühe parima mängu 30. detsembril, kui võõrustati Euroliiga tippklubi Moskva CSKA-d. Kuigi lõpuks tuli vastu võtta valus 80:85 kaotus, tunnistas Kairys, et just sellised vastasseisud annavad tiimile edaspidi palju juurde. “Kui mängime suurte klubide ja kuulsate nimede vastu, oleme rohkem motiveeritud, mis on ka loomulik. Kui valmistame ette hea mänguplaani ja tahame seda täita, suudame alati vastupanu osutada. Mitmed sellised mängud on lõppenud otsustavate rünnakutega. Arvan, et CSKA vastu pakkusime suurepärase mängu nii pealtvaatajatele kui endale, mille pealt meeskonnasisene usaldus kasvas. Olen alati õnnelik, kui mu meeskond mängib enesekindlalt ja suudetakse võidelda. Esitus selliste võistkondade vastu ei sõltu ainult minust. Näen, et mängijad, kes on lojaalsed, ei karda vastaseid, sest igal korral, kui nad üritavad end tõestada, püüavad nad ka neist paremad olla.”

Leedulasest peatreeneri käe all on Kalev/Cramo näidanud head minekut just rünnakul. Statistika kinnitab, et VTB-s hoitakse visatud punktide (keskmiselt 87,7) osas lausa neljandat kohta. Eespool on vaid CSKA, Peterburi Zenit ja Saraatovi Avtodor. “Oleme märganud, et tunneme end paremini, kui niimoodi mängime – teeme rohkem rünnakuid ja loome eelise vastase ees. Meil on mängijad, kes suudavad vastastele survet avaldada ja ka hästi visata. Kui toetume teineteisele, saame hea tulemuse. See on samuti üks hea viis, kuidas pealtvaatajaid saali meelitada. Tahame rohkem fänne enda juurde tuua, muuta korvpalli siin veelgi populaarsemaks ning selline mängustiil vastab ka mängijate ootustele. Loomulikult meeldib kõigile ilus korvpall, aga samas ka võitjad. Iga võiduga tekib rohkem fänne ning loodan, et nende ootused suurenevad. Nagu öeldakse: süües kasvab isu.”

-Donaldas Kairys | Foto: Siim Semiskar

Meeskonna üheks liidriks on tõusnud ameeriklasest keskmängija Arnett Moultrie. Lisaks NBA-s Philadelphia 76ersi ridades pallimisele on 208 cm pikkune Moultrie mänginud veel Hiinas, Liibanonis, Puerto Ricos, Uruguays, Lõuna-Koreas, Iraanis ja Filipiinidel. Näiteks 17. märtsil toimunud VTB Ühisliiga mängus Moskva oblasti Himki vastu tõi Moultrie omadele koguni 30 punkti ning viimases viies ühisliiga matšis on ta visanud vähemalt 20 silma.

“Teda polnud siia lihtne meelitada ja veenmiseks kulus mitu kuud. Praegu on tal võimalus end näidata, et siit edasi naasta tasemele, kus ta saab vastavaid mänge. Ma arvan, et maailmas pole ühtegi meeskonda, kellele Arnett abiks ei saaks olla, ka Euroliiga meeskondi. Teda hinnati võimete poolest, pääses NBA-sse, aga miks ta seal kanda ei kinnitanud, on mul raske öelda. Treeningutel näen, et ta on väga talendikas – täielik punktimasin. Tema tulevik sõltub kahest asjast: võimekusest ja valmisolekust mängida võimalikult efektiivselt kaitses.”

Konkreetselt Eesti korvpallist rääkides usub Kairys, et tendents on loodud heade mängijate ja generatsiooni pealekasvuks. Ühtlasi näeb ta olulist rolli siinkohal Kalev/Cramol. “Mäng Serbiaga juba näitas, et eestlased võivad isegi selliseid koondiseid võita. Klubi nagu Kalev/Cramo peab koondama parimad Eesti mängijad ja tooma puuduvad lülid välismaalt. Alati ei saa nii teha, sest enamik noori mängijaid lähevad välismaale, arvates, et seal saab kiiremini areneda. Meil on 3-4 eestlast põhirotatsioonis, kes on meile väga tähtsad.”

Lõpetuseks uuriti Kairyse käest ka kaasmaalase ja Tartu Ülikooli tagamängija Arnas Velicka kohta. 19-aastane noormees viskas Eesti-Läti liiga põhiturniiril keskmiselt 19,2 punkti, millega oli skooritegijate edetabelis lausa neljandal kohal. Kodumaa meedias tituleerite Velicka kui “talendikaks talendiks”, sest suurte ootustega Barcelona süsteemiga liitunud Leedu noortekoondislane naasis suvel Kaunase Žalgirisse, kust laenati selleks hooajas Tartusse.

“Rääkida poolikust talendist on veel liiga vara, sest Arnas on noor mängija. Ta on särav Eesti-Läti liigas ja saab seejuures palju mänguaega. See on suur pluss ja kasvatab enesekindlust. Ta mängib selles liigas väga hästi suurte klubide vastu. Tegemist on hea kogemusega, kuid tean samuti, et Arnas on tuntud oma tugeva tööeetika poolest, keda ei saa saalist minema ajada. Usun, et kõik on selle üle õnnelikud.”

scroll to top