fbpx
Close

Eesti korvpall on ühe suure probleemi ees!

Avatar
-Eesti korvpallikoondis | Foto: Siim Semiskar

Veebruaris peetud koondiste EM-valikakna eel ja järel küttis kirgi meie noorenenud koosseisuga korvpallikoondise esinemine Põhja-Makedoonia ja Itaalia vastu. Skopjes teenitud 81:72 võit ja kodus Itaalialt saadud võitluslik 81:87 kaotus tekitas koondise ümber mõnusalt positiivse fooni. Aga pinnale ujus ka üks probleem, mida Eesti korvpallis just liiga tihti pole kohata olnud.

Kui rahvusmeeskonna värske peatreener Jukka Toijala nimetas veebruari alguses 24-mehelise koondise kandidaatide nimekirja, siis sellele erilisi reaktsioone ei järgnenud. Kõik meie hetke paremad ja ka paljud talendikad noored olid justkui kaasatud. Kui soomlasest juhendaja järgmisena lõikas koondise 16-meheliseks, läks möll lahti.

Möllu all pean siis silmas seda, kuidas hakati arvamust avaldama, keda tegelikult oleks pidanud meeskonda kaasama, kas siis selles 16-mehelises faasis või hiljem 14 ja 12 mehe hulgas. Legendaarne treener Andres Sõber näiteks ütles oma podcastis korduvalt välja, et ka märtsi lõpus alles 16-aastaseks saava tulevikutalendi Henri Veesaare oleks võinud meeskonda kutsuda, et talle esimesi kogemusi anda. Teise näitena sõnas Tartu Ülikooli peatreener Priit Vene mõned nädalad pärast koondisemänge Delfi podcastis, et tema hoolealune Robert Valge oleks pidanud saama samuti võimaluse sini-must-valge all mängida.

Kohati sai Toijala kriitikat ka Tanel Kurbase 12-mehelisest koosseisust väljajätmise eest ja Itaalia kohtumise järel heideti soomlasele ette, et hädasti oleks vaja läinud mängujuht Rait-Riivo Laanet. Taolisi mõttekäike leidus siin-seal veelgi. Mida reeglina juurde ei lisatud, oli mehe nimi, kes oleks pidanud koondises arvaja poolt soovitud mängijale koha vabastama?

Siinkohal tulebki sisse pealkirjas mainitud Eesti korvpalli uus probleem. Hakkab tekkima olukord, kus meil on heal tasemel mängijaid rohkem, kui 12-mehelisse rivistusse mahub. Loomulikult on see n-ö probleem positiivne ja aitab igas mõttes meie koondist edasi. Aga see seab minu silmis ka rahvusmeeskonna tegemisi analüüsivatele ekspertidele kohustuse välja käia võrrandi mõlemad pooled. Lihtne on öelda, et see või teine mängija oleks pidanud olema esindusvõistkonnas. Hoopis keerulisem on sinna juurde lisada, kes võiks seeläbi rivistusest välja jääda.

Ka mina oleks soovinud Robert Valget koondisevormis näha või tulevikku silmas pidades Mikk Jurkatammele võimaluse anda. Aga praeguse Eesti koondise puhul ma küll ei oskaks seejuures viidata konkreetselt kahele mehele ja öelda, et nemad koondisekohta ei väärinud ja oleks pidanud oma positsiooni eelpool mainitud meestele loovutama.

Eriti ülekohtune on asi siis, kui mängijate valikut presenteeritakse juba enne matši kui möödapanekut või mingite meeste eemalejätmist üritatakse näidata treenerite eksimusena. Kui sellise arvamuse puhul pakutakse meile vaid võrrandi ühte poolt, nagu meeskonna koosseis oleks kummist ja võiks kasvõi 20 meest Põhja-Makedooniasse lennutada, siis pole see tõsiseltvõetav kriitika.

Loomulikult leidus ka igati adekvaatseid analüüse, kui näiteks pärast Põhja-Makedoonia kohtumist imestati, et Toijala võttis 12 mehe hulka kolm mängujuhti, kellest siis Laane ja Kerr Kriisa jäid täiesti minutiteta. Itaalia kohtumise järel tõsteti täiesti õigustatult esile aga see fakt, et Rain Veideman teisel poolajal platsil ei käinud ja debütant Kerr Kriisa sai tema minutid täielikult endale.

Kui meil uue hooaja eel suur hulk paremaid mängumehi Euroliigasse ja NBA-sse ei lähe, saab meeskonna komplekteerimine järgmistes koondiseakendes olema veel keerulisem. Noored mehed on selleks ajaks peaaegu aasta kogemusi juurde hankinud ja “vanakesed” on endiselt korvpalluri jaoks parimas vanuses. Seega, oodata on üha uusi ja uusi vaidlusi teemadel, miks see või too mees koosseisust välja jäi.

Üks on selge, mida rohkem juttu korvpalli teemadel tehakse, seda parem on. See on ammu tuntud tõde, et kõige suuremad eksperdid nii korvpalli mängimise, treeneritöö kui kohtunike alal on ikka need, kes mängu kas tribüünilt või kodusel diivanil vaatavad. Anname ühise panuse, et arvamiste, analüüside ja kriitika kvaliteet tõuseks koos meie korvpalliga!

Siim Semiskar
Korvpall24.ee peatoimetaja

scroll to top
Inline
Inline