fbpx
Close

INTERVJUU | Pistoia peamänedžer: Riismaa debüüt Serie A-s ei pruugi olla kaugel

Avatar
-Pistoia esindusmeeskonna mänedžer Andrea Tronconi | Foto: Siim Semiskar

Juuli alguses Vinnis peetud Erkmaa Suvekursuse laagris olid koos enam kui 40 Eesti noorkorvpallurit, kes said nädala jooksul õpetussõnu ka mitmetelt välistreeneritelt. Koguni kahe mehega oli esindatud Itaalia kõrgliigaklubi Pistoia, kus juba üks Eesti talent – Joonas Riismaa – on mängumeheks küpsemas.

Korvpall24.ee võttis talendilaagris pihtide vahele Pistoia esindusmeeskonna noore mänedžeri Andrea Tronconi, kes tuli Eestisse koos noortetreener Tommaso Della Rosaga meie korvpallitalentidele silma peale panema, et neid sobivate tingimuste kokkulangemisel tulevikus Itaaliasse karjääri jätkama viia.

Loomulikult kasutasime võimalust ja küsisime Pistoia klubi siseringis oleva mehe käest ka 17-aastase Riismaa kohta. Kas ja millal võiks järjekordsel eestlasel tekkida võimalus Serie A tasemel väljakule pääseda.

Mis ametit Sa Pistoia meeskonna juures pead?

Ma olen meeskonna mänedžer. Enamasti töötan ma esindusmeeskonnaga, kuid ma teen tööd ka noortega. Me oleme õigupoolest kaks erinevat klubi ja eelmisel hooajal üritasime me rohkem koos töötada. Kuna ma olen ise noor, siis paluti mul olla n-ö sillaks meeste- ja noortevõistkonna vahel ja sellepärast tulin ma koos noortetreener Tommaso (Della Rosaga) ka siia.

Kuidas nii noor mees Serie A klubis nii kõrgele kohale tõusnud on?

Ma ei tea, mul vedas (naerab – toim.). Pistoia otsis mänedžeri kohale inimest ja nad andsid selle võimaluse minule. Ma oskasin hästi erinevatest võimalustest kinni haarata ja ma töötada koos inimestega, kes on minust palju kogenumad. Ma õpin neilt midagi iga päev. Nii õnnestus mul teenida klubi ja noortemeeskonna presidendi usaldus.

Eestlastest mängib Pistoia klubisüsteemis Joonas Riismaa. Kuidas tema teie juurde sattus?

Me tõime ta endale eelmisel suvel, kui Siena klubi ta vabaks lasi. Seega on Joonas meie juures nüüd olnud aasta aega. Ta tegi trenni koos esindusmeeskonnaga ja mängis Itaalia neljandas divisjonis, kus sai mängida koos palluritega, kes on temast 8-10 aastat vanemad. Ta on nüüd palju parem mängija, kui ta oli eelmisel suvel. Joonas on saanud tugevamaks, suuremaks ja targemaks ning teab paremini, kuidas erinevates situatsioonides mängida. Tal läheb hästi ja temast võib saada järgmisel hooajal esindusmeeskonna oluline osa.

Millal Riismaa saab Itaalia mängijaks, mis annaks talle lisavõimalusi esindustiimi pääseda?

Ilmselt saab ta Itaalia mängija staatuse veebruari paiku. Staatuse koheseks vahetamiseks peame me siis küsima Itaalia korvpalliföderatsiooni luba, kuid äärmisel juhul tuleb oodata hooaja lõpuni. Aga järgmisel hooajal on tal Itaalia mängija staatus kindlasti olemas.

Kas hetkel on välismaalase staatus takistuseks, miks Riismaa põhitiimi mängudel pingile ei pääse?

Jah. Kuna Serie A meeskonnad võivad kahe erineva süsteemi põhjal mängule registreerida 5-7 välismängijat, siis üldjuhul ei kasutata välismängija kohta nii noore poisi jaoks. Aga niipea, kui ta Itaalia mängija staatuse saab, hakkab ta olema pingil ja ma arvan, kui ta näitab, et suudab kõrgema divisjoni tasemel mängida, siis ta selle võimaluse ka saab. Igal juhul saab see olema lihtsam, kui tal on Itaalia mängija staatus.

Kas Sinu hinnangul oleks ta juba valmis kõrgliigas platsile astuma?

Ma ei tea, kas ta on juba päris valmis Serie A-s mängima, kuid ta tegi kogu eelmise hooaja jooksul trenni koos esindusmeeskonnaga ning ma poleks osanud arvata, et ta nii noor on. Kui sa näed teda koos põhimeestega treenimas, siis võiks arvata, et ta on 22-23 aastane. Seega, Joonasel on sellel tasemel treenimise kogemus juba olemas ja ma usun, et kui ta ükskord Itaalia mängija staatuse saab, siis on tal väga suur võimalus teha debüüt ka Serie A-s.

-Pistoia noortetreener Tommaso Della Rosa | Foto: Siim Semiskar

Kuidas hindate Erkmaa Suvekursuse laagrit?

See on väga hea võimalus. Mitte ainult poiste, vaid ka meie jaoks. Me saame jälgida nende trenne ja hinnata korvpalli taset Eestis. Samuti on see võimalus suhelda mängijatega otse ja uurida nende tausta, kas nad on mänginud kusagil noortekoondistes jne. See kõik on meie jaoks väga huvitav ja oleme väga rõõmsad, et saime kutse siia tulla.

Kas olete mõnele mängijale juba silma peale pannud?

Ma ei saa nimesid öelda, aga on 2-3 mängijat, kes mulle väga meeldivad. Kuid enne, kui me kellelegi kindla pakkumise teeme, peame veenduma, et ta saab meie juures mitu aastat mängida. Me peame hindama tema talenti, jõudu ja seda, kuidas ta edasi areneda võiks. Me peame kõiki neid asju arvesse võtma enne, kui me lõpliku otsuse langetame. Ma usun, et laagri lõpuks on meil oma lemmik olemas ja siis arutame Pistoias koos ülejäänutega, kas me toome selle mängija enda juurde.

Kas Erkmaa Suvekursuse treeningud erinevad kuidagi ka teie klubis tehtavast igapäevasest tööst?

Siin on trennid on teistsugused kui Itaalias. Eestis keskendutakse enamjaolt põhiasjadele ja tehnilistele oskustele, Itaalias pöörame me rohkem tähelepanu ka taktikalisele poolele. Esimestes trennides ei saanud mängijad hästi käima, kuid pärast 2-3 päeva olid nad juba palju paremad ja siis sai nende taset paremini hinnata.

scroll to top
Inline
Inline