Jukka Toijala: poisid näitasid kolmandal veerandil, et meil on olemas see midagi

-Jukka Toijala ja Eesti korvpallikoondis | Foto: Siim Semiskar

Eesti meeste korvpallikoondis pidas viimase kohtumise enne Euroopa meistrivõistlusi, kui Saku Suurhallis mindi MM-valikmängu J-vahegrupis vastamisi põhjanaabritega. Võitluslikkus mängus suutis Soome oma paremuse maksma panna ja Eesti koondis pidi tunnistama vastase 68:76 (21:23, 15:24, 18:10, 14:19) paremust.

Kohtumise algus kulges tasavägiselt ning esimese veerandi võitsid napilt soomlased 23:21. Teisel veerandil, aga suutsid põhjanaabrid eduseisu kasvatada ja Eesti läks riietusruumi 11-punktilises kaotusseisus. Poolajapausilt naastes panid eestlased Soome rünnaku kinni ja suutsid kolmanda veerandi võita 18:10 ning vähendada vahe kolmele punktile. Viimasel neljandikul õnnestus soomlastel Eesti kaitse taas paremini lahti harutada ja neljas veerand võideti 19:14, mis tõi Soomele seisuga 76:68 kuuenda järjestikuse võidu MM-valikmängudes.

Eesti resultatiivseimaks tõusis 27 minutiga 14 punkti ja 9 lauapalli toonud Maik-Kalev Kotsar. Kahekohalise punktisumma kogusid veel Kerr Kriisa ja Janari Jõesaar, kes tõid vastavalt 13 ning 10 silma. Heas hoos oli ka Henri Drell, kes pidi varem teenitud tehnilisele veale lisaks võetud ebasportliku vea tõttu väljakult lahkuma, kuid kes kogus 16 minutiga 9 punkti ja 7 lauapalli. Kristian Kullamäe sai samuti kirja 9 silma, kirjutab Basket.ee.

Soome parimana jäi suurepäraselt katete pealt maha jooksnud ja kolmeseid 5/10 tabanud Sasu Salini arvele 20 punkti. Soomlaste NBA staar Lauri Markkanen kogus 18 silma ja 9 lauapalli. Kaksikduubli sai kirja Alexander Madsen, kes viskas 11 punkti ja hankis 12 lauapalli.

Kahepunktiviskeid tabasid soomlased 55%, eestlased 50%. Kaugviskeid tabas Eesti 31% ja Soome 27,5%. Vabavisetes jäid peale põhjanaabrid, kes viskasid 61,5%, eestlased seevastu vaid 50%. Lauavõitluses jäid Eesti mehed taas alla ning said 38 lauapalli Soome 44 vastu. Resultatiivseid sööte jagasid mõlemad tiimid pea võrdselt, eestlased 14 ja soomlased 13. Pallikaotustega patustas Eesti 16 ja Soome 14 korda.

Eesti koondise peatreener Jukka Toijala tunnistas, et Sasu Salini vastu eksiti mitu korda. “See kindlasti võtab energia ka ära, kui sa lased suure vahe sisse. Meie noor võistkond on selline, et on vaja tunnet, aga täna tundus, et läks liiga kõrgele see tunne. Eksisime ise nii rünnakul kui kaitses, aga vastane oli tubli ja viskas need visked sisse, kui me eksisime,” ütles Toijala ja lisas. “Me olime esimesel veerandil nii passiivsed ja mängisime ilma palli survestamata kogu poolaja. Me rääkisime, et nii ei saa mängida. Poisid näitasid siin kolmandal veerandil, et meil on olemas see midagi. Aga otsime veel, et saaksime kogu mängu nii mängida.”

Soome koondise suurima staari Lauri Markkaneniga sai Eesti hästi hakkama. Toijala sõnul saadi Markkanen on väga kõva mängija, aga ta kardab kontakti. “Esimesel poolajal olime temaga liiga heatahtlikud. Teisel poolajal hakkasime keha panema vastu ja saime hakkama. Kuid Salin ja teised karistasid meid,” ütles peatreener.

Mängujärgses intervjuus kommenteeris Toijala ka Henri Drelli lahkumist kolmandal veerandajal, kes pidi tehnilise ja ebasportliku vea järel riietusruumi minema. “Eks täna oli Drellist kahju, ta oli väga hea. See on õppetund ka meile, et tehnilisi vigu ei tohi võtta. Ta oli meie parim mängija kaitses ja rünnakul sai ka hakkama,” arvas Toijala, kelle sõnul muutis see olukord kindlasti mängu dünaamikat.

Maik-Kalev Kotsari sõnul sai saatuslikuks eksimuste kuhjumine ja eriti see, et kui soomlased said ühe ründelaua, siis nad said kohe mitu järjest juurde. Eestlane kiitis ka Soome resultatiivseimaks tõusnud Sasu Salini. “Salin on väga hea mängija, kes liigub palliga väga hästi. Ta jookseb ümber väljaku otsides viskekohta ja ta ei jää seisma kuni ta selle leiab”, ütles Kotsar. Küsimusele, kuidas mõjutas Eesti mängu Henri Drelli väljalangemine vastas keskmängija järgmiselt: “Drell on meile väga oluline lüli. See tegi meil mängu raskemaks kindlasti, aga selle taha ei tohi jääda ja vabandusi otsida.”

Eesti (2-6) järgmine vastane MM-valikmängude J-vahegrupis on Rootsi, kellega minnakse vastamisi 10. novembril kodus. Soomega (7-1) kohtutakse kohe pärast Rootsit ehk 13. novembril põhjanaabrite juures. Nüüd ootab Eesti koondist ees Euroopa meistrivõistluste finaalturniir, kus esimene kohtumine peetakse Milanos 2. septembril kodumeeskonna Itaaliaga.