fbpx
Close

Liidrikoorma õlule saanud Tass, “uus Kerr” ja teised eestlased USA ülikooliliigas

Avatar
-NCAA korvpall | AFP/Scanpix

Homme algab NCAA esimese divisjoni uus hooaeg, mistõttu on paslik heita pilk USA tugevaimas korvpalli üliõpilasliigas mängivatele Eesti noormeestele ja nende koduvõistkondade šanssidele.

Sel hooajal alustavad teekonda NCAA meistritiitli poole 357 meeskonda, kelle ridadesse kuulub 10 Eesti korvpallurit. Associated Pressi ja USA Today spordiuudiste portaalide poolt koostatavates pingeridades eestlaste koduülikoolid 25 parema sekka ei pääsenud, kuid CBS Sports avaldas edetabeli, kus on pingereas kõik kõrgeimas divisjonis mängivad meeskonnad.

Eestlaste koduülikoolidest hoiab CBS Sportsi edetabelis kõrgeimat, 61. kohta Saint Mary’s, kelle ridadesse kuuluvad Matthias Tass ja Leemet Böckler. Olgu siinkohal mainitud, et NCAA finaalturniirile ehk nn märtsihullusele (March Madness) pääsevad USA 68 paremat ülikoolimeeskonda. Tänavu oma kolmandat ülikooliaastat alustav Tass tõusis mullu võistkonna põhitegijate hulka, kuid tema hooajale tõmbas kriipsu peale raske põlvevigastus. Kahe hooaja vahel on Saint Mary’s ilma jäänud mitmest põhimehest ning Tass peaks saama võistkonna üheks võtmemängijaks. Põhjust optimismiks annab ka tõik, et 21-aastane eestlane valiti lääneranniku konverentsi (WCC) eelhooaja sümboolsesse meeskonda. 19-aastase Böckleri jaoks on tegemist esimese ülikooliaastaga. Eelmisel hooajal mängis ta TalTechi meeskonnas.

68 parema seast jääb napilt välja Kerr Kriisa koduülikool Arizona, asudes 70. kohal. Arizona ülikooli ühe kuulsaima vilistlase Steve Kerri järgi nime saanud ja nüüd tema särginumbrit (25) kandva Kriisa liitumine tekitas suvel meeskonna fännide hulgas üksjagu elevust. Viimased kaks hooaega Kaunase Žalgirise süsteemi kuulunud 19-aastane mängujuht pallis mullu nii Leedu kõrg- kui esiliigas, samuti tegi ta oma debüüdi Euroliigas. Suvel koondisemängudes silma paistnud Kriisa liitub Eesti rahvusmeeskonnaga ka eelseisvateks EM-valikmängudeks. Arizonas ootavad teda ees mitmed teised noored rahvusvahelise taustaga mängijad, nende hulgas ka 18-aastane ja 210 cm pikkune leedulane Ažuolas Tubelis.

Arizonast vaid ühe koha võrra madalamal ehk 71. positsioonil asub Western Kentucky, kelle ridadega on liitumas Mikk Jurkatamm. Suvel koondisedebüüdi teinud Jurkatamm on viimased neli aastat mänginud Itaalias. Viimati kuulus ta sealses esiliigas palliva Ravenna Basketi koosseisu. Korvpalliportaali Eurohopes andmetel saab 20-aastane tagamängija meeskonda aidata alates teisest semestrist.

Eestlaste kodumeeskondadest mahub esisaja sisse veel Miku vanema venna Taavi Jurkatamme ülikool San Francisco, mis paikneb 78. kohal. 23-aastane ääremängija alustab tänavu USA-s oma neljandat ja ühtlasi viimast ülikooliaastat. 205 cm pikkune Jurkatamm on San Francisco üks kaitse tugitaladest, rünnakul saab meeskond loota kogenud tagamängijate kolmikule Jamaree Bouyea, Damari Milstead ja Khalil Shabazz.

Edetabeli teise saja esimesest poolest leiab 132. kohalt Marten Maide koduülikooli Liberty. 2015. aasta suvel USA-sse siirdunud ja seal keskkooli lõpetanud Maide kuulus Liberty ridadesse juba eelmisel hooajal, kuid mullu ta üheski ametlikus mängus kaasa ei teinud. Liberty saldoks jäi Atlantic Sun konverentsi võitjana mullu 30 võitu ja neli kaotust ning ka uuele hooajale minnakse vastu optimistlikult.

Eelmise hooaja pidi vahele jätma ka Carlos Jürgens, kelle koduülikool Oral Roberts asub 163. positsioonil. Mullu viskas Oral Roberts keskmiselt 80,2 punkti mängus, olles oma konverentsis (Summit League) selle näitaja poolest esikohal.

Tabeli teisest poolest leiab end Mark-Andreas Jaaksoni ja Artur Konontšuki kodumeeskond Southern Miss, kes asub 249. positsioonil. Kui Konontšuk alustab tänavu oma teist ülikooliaastat, siis Jaaksoni jaoks on tegu debüüthooajaga. Hooajal 2018/19 mängisid mõlemad noormehed koos Tšehhi korvpalliakadeemias GBA, tulles nii sealse esiliiga kui ka U19 liiga võitjateks. Eelmisel hooajal 31 mängust vaid üheksa võitnud Southern Missi koosseisu kuulub tänavu lisaks Jaaksonile veel kaheksa uustulnukat.

Oma debüüti USA tugevaimas üliõpilassarjas ootab ka Ran Andre Pehka, kelle koduülikool UC Davis paikneb 263. tabelireal. Mullu esindas Audentese spordigümnaasiumi kasvandik Tallinna Kalev/TLÜ meeskonda. 19-aastast Pehkat ootab UC Davise tagaliinis ees tihe konkurents, eesotsas mängujuhi Ezra Manjoniga, kes nimetati Big West konverentsi eelhooaja sümboolsesse meeskonda.

scroll to top
Inline
Inline