On pühapäev tore päev, tore päev, sest isa töölt koju jääb, koju jääb… tegelikult on selle nädala pühapäev kõige toredam päev seetõttu, et oma kulminatsiooni saab tänavune EM-finaalturniir ja selgub koondis, kes kannab järgmised kolm aastat tiitlit valitsev Euroopa meister korvpallis.
Finaalis kohtuvad üks sinna varasemalt paljude poolt ennustatud tiim ehk Prantsusmaa ning enamus ekspertide poolt turniiri alguses üsna vähe tähelepanu pälvinud Hispaania koondis. Seejuures on just prantslased play-off’is pääsenud kahel korral üle noatera lisaajal. Esmalt 16 parema hulgas Türgi vastu ning seejärel veerandfinaalis Itaalia vastu. Kusjuures mõlemas kohtumises eksisid vastased vabavisetel, mis oleks võinud Prantsusmaa turniirilt kukutada.
Hispaania asemel ennustasid eksperdid finaali pigem NBA megastaaride koondiseid Serbiat, Sloveeniat ja Kreekat. Kõik need tiimid pakkisid aga asjad hiljemalt kaheksa hulgas. Hispaanlastel on aga hea kooslus meeletust kogemusest (peatreener Sergio Scariolo ja tagamees Rudy Fernandez) ning nooruslikust entusiasmist ja talendist, mis on nad tiitlikohtumisele toonud.
Hispaania liidriteks on olnud vennad-Hernangomezid, kui Willy on kogunud keskmiselt 17,6 punkti ja 6,8 lauapalli ning Juancho 11 sila ja 5 lauapalli. Tagaliinist on suurepäraselt ohje hoidnud tõenäoliselt Hispaania meistriks tuleku korral kõige väärtuslikuma mehe auhinna endale saav “sisseostetud” ameeriklasest tagamees Lorenzo Brown (keskmiselt 15,4 silma ja 7,1 söötu). Legendaarne Rudy Fernandez on toonud keskmiselt küll vaid 7,7 punkti, aga ta on just otsustavas faasis kerkinud kõrgete minutite peale ja otsustavasse rolli.
Prantsusmaa koondise punktiliidriks on olnud Madridi Reali staar Guerschon Yabusele, kellel on keskmiselt ette näidata 15 punkti ja 4 lauapalli. Viskekahur Evan Fournier on tabanud kaugelt küll veidi nigelavõitu protsendiga (31,6%), aga kogunud keskmiselt 14,4 silma, 2,9 lauapalli ja 3,1 söötu. Korvi all on asja koos hoidnud lausa kolmel korral NBA parimaks kaitsemängijaks valitud Rudy Gobert keskmiselt 13,6 silma, 10,3 lauapalli ja 1,1 kulbiga. Mängujuhi positsioonil on hiilgav olnud Thomas Heurtel keskmiselt 9,8 punkti ja 7,1 sööduga.
Loogiline on, et läbi turniiri üheks suursoosikuks peetud Prantsusmaa on favoriidiks ka finaalis ning seda peegeldavad nende ridade kirjutamise hetkel ka Optibeti spordiennustuse koefitsiendid, kus prantslaste võidukoefitsient on 1,65 ja Hispaanial 2,31. Aga Hispaania on seekordsel EM-il korduvalt näidanud, et nende mahakandmine on olnud viga ning seetõttu väga metsikut favoriidikoormat prantslased kandma ei pea.
Pronksikohtumises on lood hoopis teistsugused, kui turniiri vältel suurepärase mänguga samuti tiitlipretendendiks kerkinud korraldajamaa Saksamaa on Poola vastu pandud Optibeti koefitsiendimeistrite poolt kindlaks favoriidiks. Poolfinaalis Prantsusmaale 41 punktiga alla jäänud poolakat lülitasid aga kaheksa hulgas välja Luka Doncici ja Sloveenia. Sellele vaatamata on nende võidukoefitsiendiks pronksikohtumises vaid 1,11 ning Dennis Schröderi ja Franz Wagneri juhitud Saksamaal 7,0.
Tänavusel EM-finaalturniiril on juba palju üllatustulemusi sündinud ja vähemalt samapalju on jäänud napilt-napilt sündimata. Kas pühapäeval tuleb emmas-kummas nendest nimekirjadest lisa, saab otsepildis jälgida TV6 ja TV3 Sport kanalitel. Pronksikohtumise ülekanne algab kell 18 (ainult TV3 Sport) ja finaal 21.15.
Koefitsiendid: Optibet