fbpx
Close

Tähelepanuta jäänud vangerdused Paide Viking Window meeskonnas: Keerlesest sai peatreener ja Olmre lahkus

-Rait Keerles ja Janno Viilup | Foto: Siim Semiskar

-Rait Keerles ja Janno Viilup | Foto: Siim Semiskar

Kolme aasta tagune Eesti korvpalli esiliiga võitja Paide Viking Window on tänavusel hooajal pidanud võitlema paljude vigastusprobleemidega ning peab hooaja lõpus heitlema Saku I liigas tabeli teises pooles viimaste play-off kohtade eest. Küll meelitab klubi Paides stabiilselt üle 200 kohaliku inimese tribüünidele korvpalli nautima.

Korvpall24.ee portaal rääkis Paide pikaaegse eestvedaja ja peatreeneri Janno Viilupiga, kellelt saime teada, et meeskonnas toimus kalendriaasta alguses oluline vangerdus treeneripingil ning hooaja algusfaasis tiimiga meistriliigast liitunud tagamees Sten Olmre lahkus jaanuari lõpus Soome ja tänavu enam Paidet ei esinda.

“Kuna mul on treenerieksam senini tegemata, siis sellel aastal ma tundsin täiesti selgelt kohtunike survet, et nemad räägivad ainult kapteniga ja mina polnud mitte keegi. Paar korda oli selline situatsioon, mis mulle oli täiesti vastuvõetamatu,” tõi Viilup välja ühe põhjuse, miks vangerdati senine abitreener Rait Keerles ametiredelil kõrgemale.

Ta jätkas: “Meil on sama koosseis juba 4-5 aastat mänginud ja ma tundsin, et ei suuda enam neist ei trennis ega mängudes maksimumi kätte saada. Oli vaja värskemat verd. Mul on hea meel, et saan veidi kõrvalt vaadata ja õppida.”

Viilupi sõnul on Keerles treenerina hoopis teistsugune, kui omal ajal platsil ringi joostes. “Kes mäletab, siis mängijana vaidles ta kohtunikega ja sattus pidevalt konfliktidesse, aga treenerina ma näen, et tal sees põleb, kuid ta kontrollib ennast sajaga. Mulle tundub, et ta julgeb teha kardinaalseid otsuseid ja kui üks mäng Tartu Kalev/Estiko vastu välja arvata, siis ma pole näinud, et ta oleks millegagi väga näppu lõiganud.”

“Tema kogemus on märkimisväärne ning ta tunnetab ära, millisele mängijale millised liikumised võiks sobida. Tal on ka karisma ning selja taga sellised saavutused, et poleks mängijat, kes esiliiga tasemel ei jääks kuulama, mida tal öelda on. Panin seda trennis kohe tähele, et kui minu ajal pärast vilet ikka paar palli veel põrkas, siis nüüd on nagu miniklassis, et pärast vilet kohe kõik pallid seisavad ja mehed kuulavad,” jätkas Paide korvpalli hing ja süda Keerlese kiitmist.

Kuna 42-aastasel Viilupil on aastatepikkune kogemus esiliigast nii mängija kui treenerina, siis tasub uskuda mehe arvamust, et esiliigas mängitakse järjest paremat korvpalli: “Tase on vägev sel hooajal. Ma ei mäleta, et kunagi oleks esiliigas sellisel tasemel korvpalli mängitud. Selgelt on näha, et klubid nagu RSK Tarvas ja KA Tallinna Kalev/TLÜ jahivad meistriliigakohta.”

-Sten Olmre | Foto: Siim Semiskar

Paide selle hooaja üks huvitavamaid lükkeid oli alles eelmisel aastal veel Eesti koondise särki kandnud tagamängija Sten Olmre lisandumine. Tänaseks on 24-aastane tagamees tiimist lahkunud, kui läks jaanuari lõpus ära Soome. Tema kontole jäi 12 kohtumist ning keskmiselt 32,5 minutiga 17,5 punkti, 3,5 lauapalli, 3 resultatiivset söötu ja 1,5 vaheltlõiget.

“Sten täitis oma koha 110-protsendiliselt ära, aga mina ei suutnud päris täpselt talle selgeks teha, mida ma ootan. Kaitses suudame alati mängida, aga rünnakul oli meil punkte juurde vaja. Mina ootasin temalt punkte, aga tema tahtis ka teisi mehi paremaks teha ja mõne viske, mille ta oleks võinud võtta, söötis ära sõbrale,” analüüsis Viilup. “Kui ta Eestisse naaseb ja palli edasi mängib, siis lootus on, et ta tuleb uuesti meile appi. Sel hooajal enam mitte, aga ehk järgmisel. Vorm on tema käes ning ootame teda pikisilmi tagasi.”

Kui Paidel sel hooajal esiliiga võitmiseks piisavalt jõudu pole, siis küsisime Viilupilt ekspertarvamust, kes võiks hooaja lõpus karika pea kohale tõsta. Mees vastas: “Seerias on väga raske võita RSK Tarvast. Aga tegemist on final four süsteemiga ja ühes mängus võib kõike juhtuda. Tarva mäng on kohati liiga palju Kristo Saage õlul, kuigi seal on tema ebaõnnestumisel kohe kõrval mehed, kes võimelised üle võtma. Usun, et medalitele mängivad kolm kõige treenitumat satsi RSK Tarvas, Tallinna Kalev ja Eesti Maaülikool. Neljandana võiks finaalturniirile jõuda ehk isegi KK Viimsi, kes on väga ühtlase koosseisuga ja treeneripink on tugev.”

Viilup on nõus, et esiliiga on tänapäeval pigem noorte meeste liiga, kuid seda on suuresti tinginud ka muudatused korvpallireeglites: “24 sekundit rünnakuaeg, 14 sekundit pärast viga… see nõuab kiiret mängu. Oma mängijakarjäärist mäletan, kuidas oli vist Eesti Gaas tiimi nimeks, kus (Ivo) Saksakulm, (Taavi) Reigam, (Harri) Drell, (Veiko) Jurkatamm mängisid kogu aeg taktikaga 30 sekundit rünnak, viga, 30 sekundit rünnak, viga… nad ei pidanudki jooksma.”

Ta lisas: “Nüüd, kui sa väljakul kiiresti ei liigu, siis sorry, pole esiliigas midagi teha. Kaitses pressitakse ja hakitakse ning reeglid toetavad, et hea füüsis pääseks maksvusele. Võidavad meeskonnad, kellel on hea füüsiline võimekus parajas tasakaalus mängutarkusega, täpselt nagu suures korvpallis.”

Viilup tegi lõpetuseks esiliiga taseme toetuseks ka julge avalduse: “Kui Valga-Valka/Maks&Mooritsa meeskonnast välismaalased ära võtta, siis ma ei usu, et nad esiliiga parimat rahulikult võidaks. Ainult Eesti ja Läti poistega näeks Valga-Valka kurja vaeva, et esiliiga meistrile vastu saada. Sama võiks öelda ka Tartu Ülikooli või Rapla kohta – võtame leegionärid ära ja väga põnevad heitlused saame.”

One Comment

  1. Väga julge jutt Viilupilt, kelle meeskond võitis jaanuaris napilt 2 punktiga Tartu esiliiga satsi , kus mängisid 4 Tartu põhimeeskonna pingipoissi, võtta Tartul 3 leegionäri ära alles jäävad Rosenthal , Eelmäe, Kivi, Vene, Raadik, Hermet, +pinginoored kes viimastes esiliiga mängudes on näidanud juba päris häid tulemusi, Tartu noored arenevad iga mänguga, sellega olen nõus et esiliiga tase on tõusnud , see on juba esiliiga mängijate kvaliteedist näha ainuke asi mis võiks olla juba see aasta parem aga järgmisest aastast muutub kohustuslikust, treeneritel peab olema vastav taseme kutsetunnistus.

Comments are closed.

One Comment
scroll to top