fbpx
Close

VIDEO | Legendaarse Merike Andersoni koondise viimane mäng kujunes suureks korvpallipeoks!

-Võidukas Eesti naiste korvpallikoondis | Foto: Hendrik Osula/fiba.basketball

Pealtvaatajad tänasid püsti seistes, kui tablool säranud numbrid 72:69 tähistasid Eesti rahvusnaiskonna võitu 2023. aasta Euroopa meistrivõistluste valikturniiri mängus Suurbritannia üle, seisis Eesti Korvpalliliidu emotsionaalses mängukokkuvõtte avalõigus. Rahvusvahelise korvpalliliidu FIBA kodulehel oli mängu videokokkuvõtte pealkirjaks kirjutatud, et “Eesti šokeeris Tallinnas Suubritanniat”, aga mitte see polnud kohtumise juures isegi kõige olulisem.

Naiskorvpallurid jooksid väljakule kokku, kallistasid üksteist ja tänasid omakorda Tallinna tehnikaülikooli toetama tulnud korvpallisõpru. Siis pöördusid kõigi pilgud keskväljakule kutsutud Merike Andersoni poole. 39-aastane korvpallur oli jätnud seljataha enda viimase mängu sinimustvalgete võistkonna värvides ja see oli tema 78. etteaste rahvusvahelises sarjas Eesti koondise au kaitstes. Kõiki tema osaluskordi koondises on aga 115!

“Merka! Merka! Merka!” hüüdsid võistkonnakaaslased.

Anderson pöördus saalisviibijate poole: “Mul on siiralt hea meel, aitäh pealtvaatajatele, et tulite meid toetama. Aitäh võistkonnale, et aitasid mu viimase mängu võita. Aitäh kõikidele treeneritele, kes on mind õpetanud, aitäh abipersonalile, sõpradele, tuttavatele, perekonnale. Aitäh!”

Eesti Korvpalliliidu president Priit Sarapuu kinkis Andersonile Eesti koondise mängusärgi number 10 ja avaldas lootust, et raudne leedi jääb korvpallis edasi tegutsema.

“Korraks tuli pisar silma, aga siiras rõõm on valdav tunne,” lausus Anderson.

Võitu ihkasid nii Eesti rahvusnaiskond kui ka selle pikaajaline tugitala Anderson, kes tõusis uue peatreeneri Kaspars Majenieksi mängujoonises silmapaistvalt esile. Majenieks andis Andersonile jupikaupa hingetõmbehetki, et kogenuim ja teenekaim võistkonna liige võiks anda endast parima, mis ta tähtsas mängus anda tahtis.

Esimese kolmepunktiviske saatis Merike vastu tagalauda, aga tähtsatel hetkedel tabas kaugelt kaks korda. Täpsed olid tema mõlemad keskpositsioonivisked. Korvi all heideldes ei loovutanud ta Briti saare mängijatele jalatäitki maad, hankides viis lauapalli. Protokolli kanti ka õhtu peategelase kaks resultatiivset söötu ja vaheltlõiget.

“Tüdrukud vajavad uue peatreeneriga harjumiseks aega,” ütles Anderson. “Kui nad hakkavad Kasparsi filosoofiast aru saama, siis võib sellest tulevikus midagi ilusat tulla.”

Suurbritanniaga võidu pärast heideldes pakkusid eestlannad toredaid momente, mida lühikese aja jooksul on õppinud. Aktiivne kaitse ja kiire söödumäng on kaasaja korvpallis asendamatud. Aastaid Venemaal, Prantsusmaal ja Belgias profileiba söönud Andersoni jaoks pole sellises stiilis enam saladusi.

Kui Johanna Eliise Teder, Kadri-Anna Lass, Janne Pulk ja Marie Anette kaugvisete ning Maaja Bratka, Laina Mesila-Kaarmanni ja Lassi korvialuse võitlusega kodunaiskonna viis minutit enne lõppu seitsme punktiga juhtima viis, paistis justkui valguskiir tunnelis. Eelmisest võidust oli ju möödas üle seitsme aasta, tookord saadi peatreener Jaanus Levkoi taktikepi all pingutades jagu Portugalist ja ka siis andis Anderson panuse.

Anderson naljatas – tal tuleks vist jätkata koondise eest mängimist, kui sooritused nii hästi õnnestuvad. Tundus, et kogu naiskond tahtis Merikese lahkumismängus pingutada pisut rohkem, kui jaks lubas. Poolehoidjatel ei jäänud korvpallurite pingutamistahe märkamata.

Protokoll näitas, et eestlannad kaotasid küll lauavõitluse, ent tabasid märksa paremini kaugvisetega (27/10 ja 25/3), andsid 18 resultatiivset söötu ja tegid 11 vaheltlõiget. Võit sepistati ühiselt püüdes ja pingutades.

Eesti koondise resultatiivseimaks kerkis 15 punkti (kolmesed 4/7) tabanud Johanna Eliise Teder, kes hankis ka 7 lauapalli, jagas 5 resultatiivset söötu ja tegi 2 vaheltlõiget. Laina Mesila-Kaarmann ja Maaja Bratka said mõlemad kirja 13 silma ning Merike Anderson lõpetas koondisekarjääri stiilselt ja kasulikult: 10 punkti, 5 lauapalli, 2 resultatiivse söödu ja ühe vaheltlõikega. Seejuures oli kogenud eestlanna +/- näitaja koguni +20, mis oli selgelt omade parim tulemus.

https://youtu.be/bjsSsSmiIEM

scroll to top