fbpx
Close

EELVAADE | Kas Kalev/Cramo suudab Venemaa tippklubi liidri olemise taas hapuks teha ja võidu võtta?

-Martin Dorbek | Foto: Siim Semiskar

-Martin Dorbek | Foto: Siim Semiskar

Pärast koondiseaknast tingitud vaheaega jätkub VTB Ühisliiga täistuuridel ning BC Kalev/Cramo sõidab Kaasanisse kohtuma sealse Unicsiga. Mäng toimub sellel laupäeval algusega kell 17:00.

Tatarstani Vabariigi pealinnaks olev Kaasan asub Volga jõe ääres ning linnas elab ligikaudu sama palju inimesi, kui Eestis kokku (ca 1,25 miljonit). Klubi on loodud 1991. aastal ning oma ajaloo jooksul on kolmel korral võidetud Venemaa karikas ning korra nii Eurocup sari, FIBA Euroopa Liiga kui ka Põhja-Euroopa liiga NEBL. Venemaa meistrivõistlustelt on lisaks saadud ka viis hõbedat ja kaheksa pronksi. Legendi staatuses on seal linnas meie Martin Müürsepp, kes on Unicsit esindanud karjääri jooksul kolm korda, hooaegadel 2001/02, 2003/04 ja 2005/06.

Mäletatavasti sai Kalev/Cramo Unicsi vastu selle hooaja ühe vägevama võidu, kui 12. oktoobril alistati kodusaalis vastased lausa 85:63. Ilma tsentrita mänginud kalevlastest tegid tollal hea partii mitmed mehed, Aigars Škele viskas 15 punkti, Kristjan Kangur, Sander Raieste ja Kyle Vinales lisasid kõik 14 silma. Lisaks võttis Kangur ka 9 lauapalli ja andis 6 resultatiivset söötu. Kaasani poolelt olid 10 punktiga parimad Alex Tyus, Valeri Lihhodei ja Jamar Smith. Meeskonna tavapärasel skooriliidril Errick McCollumil oli tõeliselt kehv viskepäev ning tema kümnest väljakult tehtud viskest leidis tee korvi ainult üks. Loodame, et ka sellel laupäeval suudetakse üllatust korrata, hea eeskuju Euroliiga klubi Peterburi Zeniidi alistamise näol nii kodus kui võõrsil on ju sellest hooajast võtta.

Kaasani Unics mängib sellel hooajal lisaks VTB liigale ka Eurocup sarja. VTB liigas ollakse 10 võidu ja 6 kaotusega neljandal kohal, viimasest viiest mängust on võidetud neli. Viimati mängiti 9. veebruaril kodusaalis Minski Tsmoki võistkonnaga ja saadi kindel 85:71 võit. Huvitava faktina võib välja tuua, et üheks vilemeheks sellel mängul oli eestlane Mihkel Männiste. Eurocup sarjas on jõutud 16 parema hulka ning oma alagrupis on kogutud 3 võitu ja 2 kaotust. Sellega on tagatud alagrupist – kuhu kuuluvad veel Vilniuse Rytas, AS Monaco ja Istanbuli Galatasaray – edasipääs liiga kaheksa parema meeskonna sekka.

Unicsi liidriks VTB liigas on sellel hooajal olnud Errick McCollum, kes on kogunud keskmiselt 19,8 punkti, 3 lauapalli ja 3,7 resultatiivset söötu mängust. Jamar Smith on visanud keskmiselt 15,6 ja Raymar Morgan 13,4 punkti. Meeskonna parim lauavõitleja on olnud 5,9 lauapalliga mängu kohta Alex Tyus (lisaks 10,4 punkti) ja parim sööduandja seni vaid neli mängu pidanud mitmekülgne Jordan Theodore (7,5 punkti, 5 lauapalli, 8,3 korvisöötu). Seega võib öelda, et tegemist on eelkõige USA päritolu leegionäride eestvedamisele toetuva meeskonnaga, kus kohalikud mehed on pigem rollimängijateks.

Kalev/Cramo on hetkel turniiritabelis 7 võidu ja 10 kaotusega kaheksandal kohal. Tabeli keskel on endiselt seis väga tihe ning kohtadel viiendast üheteistkümendani meeskondade vahed minimaalsed. Viiendal kohal oleval Jenissei meeskonnal on sarnaselt Kalev/Cramole 7 võitu, seda küll 9 kaotuse kõrval. Samas on üheteistkümnendal kohal olev Astana meie klubist ainult võidu kaugusel (6 võitu ja 10 kaotust). Seega on play-offi pääsemise nimel iga mäng väga oluline ja sõltuvalt ühest võidust või kaotusest on võimalik tabelis kas kõvasti tõusta või langeda.

Cramo mängijad jätkavad nüüd koondiseakna tõttu tehtud liigapausi järel oma Venemaa avastamist, mis algas suurepärase 76:75 võiduga Peterburi Zeniidi üle. Sellele järgnesid kaotused 73:86 Krasnodari Jenisseilt ja 67:81 Moskva CSKA-lt. Mitmed Cramo mängijad olid aga vahepeal rahvuskoondiste juures. Eesti koondises olid põhitegijateks Janari Jõesaar ja Kristjan Kitsing, viimane neist viskas ka 14,5 punkti mängust. Korralikult sai mänguaega ka Sander Raieste ning temast veidi vähem Martin Dorbek. Läti koondise põhitegijate hulka kuulus Aigars Škele, kes kogus 31 minuti jooksul keskmiselt 10 punkti, 7 lauapalli ja 5,5 söötu mängu kohta. Mäletatavasti said Kalev/Cramo peatreeneri Roberts Štelmahersi juhendatavad lätlased kaks äärmiselt valusat kaotust Bosnia ja Hertsegoviinalt ning Bulgaarialt. Lisaks sai Suurbritannia koondises episoodiliselt mänguaega ka Sacha Killeya-Jones.

Kalev/Cramo selle hooaja statistiliste liidrite hulka kuulub lisaks ülalnimetatud kolmikule (Kitsing, Jõesaar ja Škele) ka Kyle Vinales. Viimane ongi olnud seni meie resultatiivseim 17,4 punktiga mängu kohta. Samuti on Vinales meeskonna parim sööduandja 4,3 korvisööduga mängust. Škele on kogunud 11,9 ja Kitsing 11,7 punkti mängu kohta. Meeskonna parim lauavõitleja on olnud Jõesaar 6,2 lauapalliga, lisaks temalt ka 10,5 punkti mängust.

Meeskondlikult vaadates on Unics üks liiga paremaid visete blokeerijaid (3,4 blokki mängu kohta, 3. koht liigas). Samuti ei saa kurta kaugvisete (37,9%, 4.) ja vabavisete (79,4%, 4.) tabavuse üle. Ka pallikaotustega ei patustata liigselt (12,3 mängu kohta, 3.). Veidi nõrgemaks küljeks on lauavõitlus, keskmiselt on mängu kohta saadud sama palju lauapalle kui Kalev/Cramo (31,7). Kalev/Cramo endiselt meeskondliku statistikaga just ei hiilga, kiita võib vaid vähest pallikaotuste hulka (11,1 mängu kohta) ning ka vabavisete tabavuse üle ei saa kurta (78,7%). Samuti on oldud üsna tublid kaitses, keskmiselt on vastastel lubatud visata 84,8 punkti mängus, mis on mõnevõrra parem tulemus kui Unicsil (85,5). Samal ajal rünnakul on Kalev/Cramo seni olnud liigas selgelt kõige madalama resultatiivsusega (76,3 punkti mängust).

Järgmised mängud on Kalev/Cramol märtsis, kui naistepäeval sõidetakse Kasahstani pealinna, uue nimega Nur-Sultan, kus vastaseks on sealne Astana. Seejärel on aga pärast päris pikka pausi võimalus pidada kolm järjestikust kohtumist kodupubliku ees ning esmalt võõrustatakse 12. märtsil Kalevi Spordihallis Krasnodari Lokomotiv-Kuban meeskonda.

scroll to top