fbpx
Close

INTERVJUU | Egert Haller: kui arvate, et Hispaania kolmas liiga on mingi naljaliiga, siis see ei vasta tõele

-Egert Haller | Foto: Siim Semiskar

-Egert Haller | Foto: Siim Semiskar

Oktoobri alguses avaldas Korvpall24.ee portaal, et Valga-Valka/Maks&Mooritsas mängiv tagamees Egert Haller siirdub mängima Hispaania tugevuselt kolmandasse liigasse ehk LEB Silverisse, Barcelona lähikonnas asuvasse klubisse CB L’Hospitalet.

Korvpall24.ee rääkis Halleriga uuesti pikemalt oktoobri lõpupoole, kui eestlasel kaks mängu uue koduklubi eest selja taga, esimesed emotsioonid käes ja mõtted koondatud. 23-aastane viskav tagamängija on oma otsusega Hispaaniasse siirduda väga rahul ning kiitis tingimusi uue klubis.

See, et osade korvpallisõprade poolt tuli ka madalamasse sarja liitumise tõttu kriitikat, sihikindlat mängumeest ei häiri ning enda sõnul ei saa ta oma karjääri edendades kõikidele meele järgi nagunii kunagi olla.

Oled esimesed mängud uue koduklubi eest Hispaanias teinud, kuidas seni rahule oled jäänud nii klubi kui iseendaga?

Võistkonna vaatevinklist on mul tiimiga kaks väga erinevat mängu olnud. Esimene oli liigatabeli liidri Murcia vastu, kus tuli küllaltki suur kaotus vastu võtta. Sealt midagi positiivset leida on raske. Teises matššis mängisime liigatabeli teisega ning seal suutsime võita. Juhtisime suurelt, kuid lasime ise mängu veel põnevaks. Mul endal on alguses natuke raske olnud, kuna võistkonnasiseselt kogu treeneritöö, liikumised ja nimed on kõik hispaania keeles. Küllaltki vähe oli mul aega sisseelamiseks ning isiklikus plaanis pole suutnud nii head mängu näidata, kui oleks lootnud.

Milline on meeskonna tase võrreldes Valga-Valka tiimiga ning milline tundub olevat liiga tase võrreldes Eesti-Läti liigaga?

Olen nii lühikest aega siin olnud ja need võistkonnad, keda olen näinud, on olnud tabeliseisu vaadates küllaltki lähestikku. Ma julgen väita, et siinsed tugevamad võistkonnad mängiksid Valgaga täiesti võrdselt. Nõrgemad võistkonnad jäävad Eesti võistkondadele alla atleetlikkusega. Siin on palju mehi, kes mänginud karjääri jooksul kõrgemal tasemel ja nende jaoks on nüüd juba tegemist poolprofessionaalse mängimisega. Eestist annaks võrdlust tuua ehk Tallinna Kaleviga. Minu jaoks on positiivne meie klubi professionaalne suhtumine – kõik tehakse mängijate jaoks ette-taha ära. Ole ainult mees ja mängi. Siin on ka teistsugune stiil ning julgen taaskord väita, et tempo on isegi kõrgem kui Eesti liigas – palju lahtist mängu ja jooksmist. Selline võistkondlik ilus korvpall, mis on mulle väga hea mulje jätnud. Ma natukene kartsin ja ootasin, et tase on madalam, aga minu jaoks on see olnud positiivne üllatus. Meie meeskonnast on näiteks kolm mängijat pallinud ka Hispaania meistriliigas. Kui arvata, et see kolmas liiga on mingi naljaliiga, siis see kindlasti ei vasta tõele.

Sinu üleminek tuli üsna ootamatult, kui kaua ette Sa ise teada said, et Sinu vastu on Hispaaniast huvi? Kui kaua otsust kaaluda said?

Üleminek toimus tegelikult väga kiiresti. Mul oli hooaja eel huvi sama liiga ühest teisest võistkonnast. Tol hetkel tundus see, et ma jõuan siia, oluliselt tõenäolisem. Protsess oli pikem ja klubiga oli suhtlemist. Tol korral mingil põhjusel jäi asi katki. Sel korral võttis kogu protsess võib-olla kolm päeva. Ärkasin hommikul agendi kõne peale, et Hispaanias tuntakse minu vastu huvi ning järgmisel päeval samal ajal oli vaja vastus anda. Väga pikalt mõtlemisaega ei antud. Omakorda juba järgmisel päeval ma lendasin. Protsess hetkest, mil ma sain teada, et mind tahetakse, kuni momendini, mil ma Tallinna lennujaamast õhku tõusin, võiski olla umbes kolm päeva.

Kuidas mängija vaatenurgast üks üleminek välja näeb? Kui palju oli Sul suhtlust agendi Marten Lombiotsaga, kas Sa isiklikult klubiga ka pidid suhtlema, kui aktiivne roll üldse Sinul selles asjas oli?

Uue klubiga ja Valga klubiga suhtlemisega tegeles mul agent, samuti kogu paberimajanduse osaga. Ma Valga mängiva mänedžeriabi Robert Petersoniga mõned sõnad rääkisin ja ta oli kursis, et mul selline variant on. Ma olin seda meelt, et pole mõtet enne kuulutama hakata, kui on pakkumine laual ja kindel soov minna. Mul on ennegi olnud olukordi, kus ma ise olen juba veendunud, et on minek, aga viimasel hetkel jääb katki. Sel korral oli protsess kiire ja ei tahtnud ise asja suureks puhuda kuni kõik selge. Isegi Valga treener sai üsna viimasel hetkel sellest teada. Võib-olla veidi rutaka mulje võisin jätta, et jooksin kiiresti minema, aga ega Hispaania klubi poleks rohkem saanud oodata ja otsus tuli kiiresti teha.

-Egert Haller | Foto: Siim Semiskar

Oled öelnud, et välismaal mängimine on Sinu jaoks olnud üheks unistuseks. Miks nii?

Kindlasti üks põhjustest on see välismaine korvpallikultuur. Minu eesmärk korvpallurina ei ole mängida Hispaania kolmandas liigas, kuid kui võimalus tekkis, siis nägin erinevate kogenud inimestega suheldes seda karjääri mõttes hea võimalusena Hispaania turul ennast näidata. Miks mitte hästi mängides samm kõrgemale astuda ja leping teenida näiteks LEB Goldi. Mulle on meeldivaks väljakutseks elada uues kultuuriruumis, õppida uut keelt ja kõik see eluline pool. Olen varem paar aastat Ameerikas elanud ja minu jaoks oli see väga positiivne kogemus. Kui tekkis võimalus Hispaaniasse tulla, siis nägin seda võimalusena korvpallikarjääris samm edasi astuda ja ka inimesena ennast arendada.

Sinu ülemineku puhul leidus kriitikuid, kes ei mõistnud, miks peab minema Eesti-Läti korvpalliliigast välismaale mõne riigi tugevuselt kolmandasse sarja. Kuidas neile inimestele vastad, mis on Sinu jaoks need põhjused?

Eks kriitikuid leidub alati. Igaühele ei saagi meele järele olla. Ma ei tunne, et peaksin kõigile oma põhjuseid seletama. Olgu need arvamused, mis nad on, aga need on inimesed, kes ei ole selle liigaga kokku puutunud. Kolmas liiga võib kõlada sellise poolamatöörliigana, aga tegelikult ollakse mingites asjades väga professionaalsed: meil on kaks füsioterapeuti, jõusaalitreener, kolm treenerit… Selle koha pealt on tegevus üllatavalt kõrgel tasemel. Minu eesmärk on siit samm edasi astuda, ma ei taha öelda, et see on vahesamm, aga kahjuks mul polnud võimalik kohe kuskile kõrgemale tasemele minna. Välismaale oli mul soov tulla ja see võimalus tundus antud hetkel kõige loogilisema sammuna. Olen väga rahul ja ei oska millegi üle nuriseda. Klubil on viskemasinad, jäävannid, basseinid ja saunad – tõepoolest, ma ise ka ei oodanud, et kolmanda liiga klubi suudab selliseid tingimusi pakkuda.

Kuidas enda karjääri loodad jätkata? Mis on need järgmised sammud või järgmised liigad, kuhu loodad oma arengus jõuda?

Kui tuleb pakkumine Kosovost või mõnest teisest Euroopa riigist, siis automaatselt ma ühtegi pakkumist ja võimalust muidugi ei välista. Hispaaniasse tulles oli minu eesmärk, kuhu ma tahaksin välja jõuda, LEB Gold ehk tugevuselt teine liiga. See on minu jaoks suurem siht. Samas, kui tuleb võimalus mängida mõnes Prantsusmaa või Saksamaa liigas, siis oleks see sama ahvatlev. Aga Hispaanias on suur korvpalliturg ja palju häid võistkondi. Karjääri silmas pidades on siinses kolmandas liigas oluliselt kergem kellelegi silma jääda, olgugi, et Eesti-Läti liiga on väga korralik ja seal liiguvad ilmselt ka suuremad rahasummad.

Kui palju Sa jälgid teiste eestlaste tegemisi Hispaanias?

Rauno Nurgeriga oleme rääkinud ning kui vaba nädalavahetus tekib, siis tal on soov tulla Barcelonat avastama. Loodetavasti saan temaga lähiajal näost-näkku kohtuda ja asju arutada. Kindlasti soovin jõuda ka mõnele tema mängule, sest siin Barcelona kandis peaks neil päris mitu mängu tulema. Sama Siim-Sander Venega, sest Manresa peaks olema umbes tunni kaugusel ja olen juba silma peal hoidnud ajakavadel ja proovinud sobitada vaba hetke, et minna Manresasse Siimu mängu vaatama. Olen endale eesmärgid seadnud ühe korra vähemalt nende mängule jõuda ja vaadata, kuidas omad poisid kõrgemal tasemel Hispaanias kossu mängivad.

scroll to top