fbpx
Close

INTERVJUU | Jaak Karp: NBA ja Euroopa tippude palgatõus on mängijateturgu muutnud

-Jaak Karp | Foto: Siim Semiskar

-Jaak Karp | Foto: Siim Semiskar

Rapla Avis Utilitase korvpallimeeskond on algavaks hooajaks komplekteerimisega lõpusirgele jõudmas. Suur osa Eesti mängijatest on paigas ning oodata on veel ka vähemalt paari täiendust välismaalt.

Võistkonnas on võrreldes mullusega jätkamas Gregor Ilves, Joonas Šein ja Sven Kaldre, kellel läheb Raplas oldud karjääri jooksul juba kaheksas hooaeg. Kreeka esiliigast on tagasi Rait-Riivo Laane ning väärt täiendus saabus viimased viis hooaega kuulus BC Kalev/Cramo ridades pallinud Erik Keeduse näol. Tagamängija positsioonile on hangitud veel Mark-Andreas Jaakson, kes plaanib pärast algavat vahehooaega USA üliõpilasliigasse siirduda.

Klubi mänedžer Jaak Karp rääkis Korvpall24.ee-le antud intervjuus, et kokkulepe tiimi senise kapteni Indrek Kajupangaga on samuti lähedal. Jõudu otsitakse juurde veel korvi all ning juttu tuli ka sellest, kuidas komplekteerimine on sujunud ning millist rolli nähakse neil eestlastel, kes varem pole Rapla eest pallinud.

Millal ja kuidas Mark-Andreas Jaaksoniga kontakt tekkis?

See oli eelkõige peatreeneri Toomas Annuki initsiatiiv. Saab öelda, et tema tegi palju tööd ära.

Kas läbirääkimised läksid sujuvalt ja Rapla tundus Jaaksoni jaoks õige paigana enne, kui USA-sse läheb?

Jah, meie kirjeldasime oma olukorda, mõtteid ja plaane. Noorte mängijate puhul on arusaadav, et USA vaimustus on suur. Me tahaks, et ta sinna minnes teeks õige valiku ja tahame et tal see võimalus tuleks. Annukil on ka oma kontaktidega võimalik kaasa aidata, ning need kontaktid on väga suured.

Millist rolli Sina tal näed? Noor mees, aga kõik koondisetasemed läbi käinud ja samuti Tšehhis mänginud.

Roll ikkagi kujuneb ja selgub hooaja käigus. Me iga hooaja puhul tahame, et noorte meeste roll oleks suur, aga kui palju see kael meeste tasemel kannatab, näitab aeg. Igal juhul tahaks, et nii temalt, Gregor Ilveselt, Joonas Šeinilt ja Markus Ruubelilt palju loota. Viimane on tunduvalt mehistunud suve jooksul ja mida suurem roll oleks, seda parem. Keskkond on meil siiski selline, et vaja on end ikkagi tõestada ja kerge ei saa olema.

Üks uus liituja, kelle ilmselt põhimeheks tõite, on Erik Keedus. Kuidas temaga sujus – millal kontakti võtsite ja kuidas läks?

Esimest korda võtsime kontakti ikka päris tükk aega tagasi. Temaga oli see protsess päris pikk, aga kindlasti mitte vaevaline. Eriku puhul on nii, et loomulikult tõime ta põhimeheks, aga samas on tal mingi ajani (lepingus sees vastav klausel – toim.) võimalus välismaale minna. Klubi jaoks on see küll kehv, aga paratamatu. Kui tal õnnestub minna tugevama tasemega liigasse, siis see on igati tervitatav.

Kui Sa temaga esimest korda ühendust võtsid, siis on see juba nii pikk saaga, et ulatub eelmistesse hooaegadesse?

Ei, ühendust võtsime selle suve alguses. Tal oli ikkagi Kalev/Cramos väga spetsiifiline, aga kindel roll ja teatavasti neil peab reeglite järgi kindel hulk eestlasi meeskonnas olema ning tegemist on muidugi väga kvaliteetse Eesti mängijaga. Tema puhul varasematel aastatel uskusime, et Kalev/Cramo soov teda endal hoida on suur ja kui nemad kedagi hoida tahavad, siis seda nad ka teevad. Nende pakkumistele ükski teine Eesti klubi veel lähedale ei saa.

Keedus on mänginud karjääri jooksul peaaegu kõiki positsioone ühest neljani. Mis kohta ta võiks teil täita?

Kui Erik kehaliselt vigastuse eelse taseme saavutab, siis usume, et põhikohana näeks teda ikkagi kolme peal, mitte ei taha nelja peale lükata. Ja kaitses on ta sel juhul võimeline endiselt katma praktiliselt kõiki positsioone. Seda arvamust kannab ta tõenäoliselt ka ise.

-Jaak Karp | Foto: Siim Semiskar

Tagameheks tõite veel noore, aga juba kogenud ja tuntud mehe Rait-Riivo Laane. Kuidas tema Kreekast tagasi meelitasite?

On teatud mängijaid kellest oleme alati huvitatud olnud ja alati huvitatuks jääme ning Laane on üks nendest. Mäletame hästi, kuidas ta 17-aastaselt, kui liigasse tulime, oli põhimängujuht ja see ajalugu on tugev. Ta on kogu aeg selline mees olnud, keda oleme alati enda ridadesse tahtnud.

Kas ta tuleb nüüd paremini tagasi kui aastate eest ära läks?

Kogemuste võrra kindlasti. Oleme oma silmaga näinud, et ükskõik kuhu väljaminek annab elukogemust juurde. Siin on tal trenni võimalik ehk isegi rohkem teha, aga Kreeka esiliiga on piisavalt tugev ja kindlasti andis see talle mänguliselt palju kogemust.

Mis seisud on Indrek Kajupangaga?

Ta on kehaliselt praeguseks päris heas vormis ja lepingutingimused on meil siin vormistamise küsimus. Ta peaks meie juures jätkama.

Kes veel noorematest mängijatest on kaasatud?

Lisaks Ruubelile ka Jan-Märten Ratas ning U16 koondislased Kardo Kilk ja Erik Pärnapuu, kes hakkavad nüüd paar korda nädalas koos meestega trenni tegema. Saavad siit esimese kogemuse.

Kuidas on lood välismaalastega? Palju teil neid silmapiiril on ja kas mõni juba väga lähedal liitumisele?

Ütleme nii, et üle saja nime on kindlasti läbi käinud, keda reaalselt kirja pannud. Oleme ühe mängija suhtes arvanud, et olime lähedal, aga lõpuks oli tal võimalus teise hinnaklassi pakkumine saada ja läks sinna. Hetkel sellist meest, kus meie soovid, vastaspoole soovid ja mänguline osa kokku läheks, ei ole veel. Iga päev on mitu mängijat, kelle suhtes hangime lisa- ja taustainfot, aga kindlasti tahaks lähemal olla kui praegu oleme. Samas tahame teha ikka võimalikult häid otsuseid. Seetõttu muutub meie jaoks olukord iga päevaga küll närvilisemaks, aga samas ka nende jaoks, kellel lepingut pole ja tingimused võivad meie jaoks muutuda nii vastuvõetavamaks.

Millistele positsioonidele ja mitut välismängijat praeguste plaanide põhjal otsite?

Tahame paika saada kaks pikka – ühte puhast tsentrit ja teist nelja-viie positsiooni kohale. Algusest peale planeerisime ka ühte-kahte combo guardi just Raidi lahtise lepingu tõttu (Rait-Riivo Laanel on samuti lepingus klausel, mis lubab parema pakkumise korral lahkuda – toim.), aga prioriteet on hetkel kaks korvialust mängijat.

Kas tunnetad, et välismängijate turg on teistsugune või keerulisem kui varem?

Ma usun, et muudatused toimuvad pidevalt ja tipp – NBA ja Euroliiga – mõjutavad otsapidi kõiki. Kuna NBA võistkonnad on hakanud G League’i järjest enam tähtsustama, hoitakse sealsest liigast tugevasti kinni, lootuses NBA-sse saada. Paremad mehed ütlevad ära väga suuri lepinguid Euroopast just NBA unistuse nimel. Vähe kehvemad mehed, kes oleks enne kiirelt Euroopasse tulnud, saavad kodumaal nüüd rohkem raha kui minevikus ning see mõjutab lõpuks ka meie tasemel klubide valikuid. Agendid ütlevadki, et Ameerika partnerid ei lase mehi USA-st minema. Teiseks mõjutajaks on korvpalli populaarsuse tõus Euroopas. Arvan, et keti ülemine ots mõjutab tagumist – nende mängijate arv Euroliigas, kes miljon või rohkem hooaja eest teenivad, on oluliselt suurenenud. On tunda, et hinnatõus tõmbab ka järgmisi tasemeid kaasa.

Jonni siiski ei jäta ja purjetate jõudsalt edasi?

Peame ise suutma sellega kaasas käia. Tuleb endal samamoodi vaeva näha ning jonni ja jõudu otsingutel kindlasti ei jäta!

scroll to top