fbpx
Close

Islandi koondise liidriteks on 2.18 pikk Hispaania kõrgliigamees ja Leedu liiga mullune MVP!

-Tryggvi Hlinason | Foto: imago images/HMB-Media/Scanpix

-Tryggvi Hlinason | Foto: imago images/HMB-Media/Scanpix

Eesti tänavuse korvpallisuve üheks peamiseks tipphetkeks on 29. juulil Saku Suurhallis peetav ametlik maavõistlusmäng Islandi vastu. See on ainus kord pika perioodi vältel, mil kodupublik oma silmaga meie koondise esitust nautida saab. Ja see saab juhtuma niivõrd huvitava vastase vastu, nagu Island seda kahtlemata on.

Kaks teineteisest väga kaugel asetsevat väikeriiki Eesti ja Island on läbi ajaloo olnud seotud rohkem kui pealtnäha arvata oskaks. Alustades sellest, et mõlemad rahvad on suuremate ja tugevamate naabrite võimu all elanud ja kannatanud, ent suutnud põikpäiselt säilitada omanäolise ja rikkaliku kultuuri. Seetõttu pole ime, et just Island tunnustas 22. augustil 1991. aastal esimesena Eesti Vabariigi taasiseseisvumist, vaid kaks päeva pärast selle väljakuulutamist.

Islandi korvpallikoondis on just viimasel kümnendil teinud läbi suure arengu, kui 2015. ja 2017. aastal pääseti järjestikustel kordadel EM-finaalturniirile. Varasemalt polnud Island kvalifikatsioonist edasi pääsenud või oli sootuks loobunud osalemast. Kuigi kahe korra peale kokku kümne finaalturniiri kohtumisega ühtegi võitu kirja ei saadud, siis näidati südikat ja võitluslikku mängu.

Küll on Island ülimalt edukalt osalenud Euroopa väikeriikide mängudel, mida on korvpallis peetud iga kahe aasta tagant alates 1987. aastast. Seal on selle aja jooksul vaid korra jäädud medalita ning kokku võidetud kolm kulda, viis hõbedat ja kuus pronksist autasu.

Alates 2014. aastast on Islandi koondise peatreeneriks rohkem kui 20 aastat Taanis elanud 56-aastane kanadalane Craig Pedersen. Esmalt 14 aastat erinevates Taani klubides mänginud mees alustas seal ka treenerikarjääri ning 2004. aastal sai Taani koondise abitreeneri ameti, mida hoidis viis aastat.

Islandi viimaste aegade kuulsamad mängijad on tippliigadest läbi käinud Jon Arnor Stefansson, Martin Hermannsson ja Haukur Palsson, kuid nendele meestele on sirgunud väärilist järelkasvu. Viimastes koondiseakendes kandsid põhiraskust Hispaania kõrgliigas mängiv Tryggvi Hlinason (Zaragoza), Saksamaa Bundesligas palliv Jon Axel Gudmundsson (Frankfurt Skyliners) ja Hispaania esiliigas mängiv Kari Jonsson (Girona).

Basket.ee palus eelseisva kohtumise tähtsust ja Islandi koosseisu kommenteerida Islandi koondise pealikul Kristinn Geir Palssonil. “Me oleme valmistumas 2023. aasta MM-eelkvalifikatsioonimängudeks ning seetõttu on korralike kontrollkohtumiste saamine ülimalt oluline. Oleme varasemalt Eesti vastu mänginud ja meie jaoks on alati olnud tugeva vastasega,” rääkis Palsson.

Islandi koondis kogunes 21. juulil ja alles siis sai selgeks ka koosseis, millega Eesti vastu tullakse. Tallinnas on kavas maanduda 27. juulil, kaks päeva hiljem leiab aset maavõistlusmäng, kuhu kõigil soovijatel on võimalik pilet soetada SIIT.

Islandit ootab 12.-18. augustil Montenegros, Podgoricas ees MM-eelkvalifikatsiooniturniir, kus kokku peetakse neli kohtumist. Kahel korral mängitakse nii Taani kui Montenegroga. “Otsustasime, et mängime ettevalmistusfaasis vaid Eestiga. Siin on faktoriks nii reisimisprobleemid kui koroonaviiruse küsimused. Eesti on tugev vastane ja meie jaoks mugavalt ligipääsetav. Kuna Eesti Korvpalliliit meid kutsus ja meil on nii alaliiduga kui koondise peatreeneri Jukka Toijalaga omavahel pikad sõprussuhted, siis oli see meie jaoks suurepärane variant,” selgitas Palsson.

Palusime Islandi koondise hingeelu suurepäraselt tundvalt mehelt ka siseinfot, keda peaksid Eesti korvpallisõbrad omavahelises mõõduvõtus eriti pingsalt jälgima. “Keskmängija Tryggvi Hlinason on kahtlemata üks meie säravamaid tulevikulootusi. Tal on pikkust 218 cm ja juba neli aastat Hispaania kõrgliiga ACB kogemust. Mängujuht Elvar Mar Fridriksson mängis mullu Leedu kõrgliigas BC Šiauliais ja valiti kogu hooaja kõige väärtuslikumaks mängijaks,” suunas Palsson eestlaste pilgud õigete meeste peale.

Eesti – Islandi mängus pannakse Saku Suurhallis 29. juulil pall mängu kell 19.00.

scroll to top