Karl Johan Lips ja Balkan alustavad FIBA Europe Cup’i vahegrupiturniiri küll kodus, aga mitte favoriidina

-Karl Johan Lips | Foto: fiba.basketball

FIBA Europe Cup’i hooaeg jätkub täna õhtul, kui 16 parema sekka jõudnud Karl Johan Lipsu koduklubi Botevgradi Balkan läheb vahegrupi avamängus vastamisi Portugali meeskonna Portoga.

Mullu Europe Cup’is nelja parema sekka jõudnud BC Kalev/Cramo hooaeg eurosarjas on läbi ja klubi pidi tänavu piirduma põhiturniiriga. Kuid eestlaste teekond jätkub, sest 16 parema sekka jõudsind nii Karl Johan Lipsu kui Kristian Kullamäe koduklubid, kes hakkavad edasipääsu nimel võitlema ühes ja samas grupis. Lisaks eestlaste leivaisadele on grupis ka Portugali klubi Porto ja Saksamaa meeskond Göttingen. Koha kaheksa võistkonna seas kindlustavad iga alagrupi kaks parimat.

Balkan kuulus Europe Cup’i põhiturniiril alagruppi Lissaboni Sportinguga ja Ungari klubiga Alba Fehervar. Eestlase koduklubi teenis kolm võitu ja ühe kaotuse ning pääses grupi võitjana järgmisesse ringi. Ainsa kaotuse sai Bulgaaria klubi viimases mänguvoorus, kui võõrsil jäädi kindlalt alla Sportingule numbritega 90:72. Koduliigas hoiab eestlase koduklub kuue võidu ja nelja kaotusega turniiritabelis kolmandat positsiooni.

Balkani ridades on seni peetud neljas kohtumises silma paistnud 27-aastane Lips, kes on mänginud keskmiselt 35,5 minutit ning saanud selle ajaga kirja 15,8 punkti, 10 lauapalli, 2,5 tulemuslikku söötu ja ühe vaheltlõike. Bulgaaria liigas on eestlane visanud 29,5 minutiga 10,9 silma, võtnud 5,5 lauapalli ja jaganud 2,4 korvisöötu.

Eurosarjas on võistkonna resultatiivseim olnud 203 cm pikkune bulgaarlane Dimitar Dimitrov, kelle arvele on jäänud 29 minutiga 16,3 silma, 4,8 lauapalli ja üks tulemuslik sööt. Eestlastele ja Lipsule tuttavad mängumehed Malik Toppin ja Devin Lee Harris on samuti võistkonnas olulises rollis. Mullu Viimsis säranud 26-aastane Toppin on Europe Cup’is saanud keskmiselt 28 minutiga kirja 6,8 silma, 7,3 lauapalli ja 1,3 viskeblokeeringut. Lipsu ja Toppini eelmise hooaja meeskonnakaaslane Harris on 27,5 minutiga visanud 6,8 punkti, võtnud 4,3 lauapalli, jaganud 7,8 korvisöötu ja teinud 1,5 vaheltlõiget.

Porto jõudis 16 parema sekka alagrupist, kuhu kuulusid Türgi klubi Manisa, Taani meeskond Bakken Bears ja rootslaste Norrkoping Dolphins. Portugali võistkond teenis alagrupis neli võitu ja kaks kaotust ning pääses Manisa järel teisena järgmisesse ringi. Kaotused tulid Portole alagrupi viimases kahes voorus, kui võõrsil jäädi alla nii Taani kui Türgi klubile. Koduliigas on Porto hetkel ainuliider ja võitnud kõik seni peetud kaheksa kohtumist.

Portugali klubi on koos kvalifikatsiooniturniiriga pidanud eurosarjas kaheksa kohtumist. Porto resultatiivseim on seni olnud 29-aastane tagamängija Anthony Barber, kelle arvele on jäänud 34,5 minutiga 19,5 punkti, 5 lauapalli, 4,4 korvisöötu ja 1,5 vaheltlõiget. Teda on toetanud 204 cm pikkune Cleveland Melvin, kes on visanud 35,5 minutiga 16,1 silma, võtnud 6 lauapalli ja jaganud 1,4 resultatiivset söötu.

Kohtumise eel on Optibeti koefitsendimeistrite hinnangul favoriit eestlase koduklubile külla sõiteb Porto. Nende ridade kirjutamise hetkel on Lipsu koduklubi võidukoefitsent 2,12 ja Portugali klubil 1,72.

Eurosari jätkub Botevgradi Balkanil järgmisel nädalal, kui 13. detsembril sõidetakse Saksamaale, kus minnakse vastamisi Göttingeni meeskonnaga. Eestlaste koduklubi omavahelist mõõduvõttu näeb grupi kolmandas mängudevoorus, mis toimub uuel aastal 10. jaanuaril Bulgaarias.

Koefitsiendid: Optibet