fbpx
Close

Marko Parkonen: tahame, et U16 koondisest liidrid ise esile tõusevad

-Marko Parkonen | Foto: Siim Semiskar

-Marko Parkonen | Foto: Siim Semiskar

Eesti noortekoondistest saab tänavu suvel kõige kõrgemal tasemel ennast proovile panna poiste U16 tiim, kes 10. augustil alustab Novi Sadis A-divisjoni EM-turniiri, kus alagrupivastasteks on sellised tituleeritud korvpallimaad nagu Prantsusmaa, Itaalia ja Gruusia.

Ettevalmistus käib koondisel juba juuni kuust ning seni on kulgenud asi positiivsel toonil, kui Soomes toimunud Põhjamaade meistrivõistlustel mängiti üle kõik vastased ning toodi koju turniirivõit.

Korvpall24.ee portaal rääkis U16 koondise peatreeneri Marko Parkoneniga Soomes toimunud turniirist, koondise liidritest ning puudutasime libamisi juba ka augustis toimuvat EM-i. Ühtlasi uurisime Parkonenilt, kas tema treenerisilm näeb selles koondises ka mõnda tippkorvpalli potentsiaaliga mängumeest.

Viiest mängust viis võitu – ilmselt saab Nordic Cupil tehtud tulemusega rahule jääda?

Tulemusega saab kindlasti rahule jääda, aga mängupildis on kõvasti vaja juurde panna.

Mis osas arenguruumi kõige rohkem on?

Individuaalses kaitsemängus, meeskondlikus kaitsemängus ja blokeerimisel. Seal olid kõik viis võistkonda, kus olid üle 2-meetrised mehed olemas. Meile näidati kohe ära, kui EM-i A-divisjonis tulevad vastu 205 ja 210 sentimeetrised, siis lauavõitlus peab olema meil väga-väga heal tasemel. Rünnakul on mõned pisiasjad vaja juurde panna, võtame paar liikumist veel lisaks ja kokkumängu peame harjutama.

Millist mängu viiest kõige õnnestunumaks pead? 

Mulle meeldis neli mängu viiest. Esimene oli närviline mäng rootslastega, mis käis üles-alla. Neil olid kaks 206 cm pikka mustanahalist korvi all, seal sai kõvasti pusida. Kõige parem oli viimane mäng Taaniga, kes oli tegelikult päris hea meeskond, et turniir võita. Poisid mängisid väga hea isuga ja taanlastele ei jäetud mingit võimalust.

Said mänguaega jagada väga võrdselt. Kas selles vallas läks kõik plaanipäraselt?

See oli tõesti hea variant. Jälgisime neid minuteid ka pärast iga veerandaega ja keegi mänguajaga väga üle ei pannud. Ei hakanud kedagi nii pressima, et viis mängu ja igas 35 minutit. Ajakava oli samuti soodne. Vahepeal tuli Norra mäng ja sai osadele põhimeestele puhkust anda. Eks teatud mehed said minuteid ka vähem, sest nad ei saanud hakkama, kuid järgmises mängus üritasime anda uue tõestamisvõimaluse. Poisid ikka tegid omad järeldused ka: kui keegi sai eelmises mängus kehva esituse eest karistada, siis järgmises mängus uue võimaluse järel kasutati see maksimaalselt ära.

Eraldi nimesid Põhjamaade turniirilt ei tahaks seega välja tuua?

Oli positiivseid kui ka negatiivseid üllatajaid. Arvan, et need mängijad tunnetavad ise ka, kes said oma ülesannetega hästi hakkama. Kogu meeskond toetas üksteist, emotsioonid olid üleval. Nii on hea korvpalli mängida, kui kõik kaasa elavad ja teineteist toetatakse.

Kas U16 koosseisus on välja kujunemas ka kindlad liidrid?

Teatud mängijad on, aga see võiks olla meie üks pluss, et meil pole ühte kindlat sellist liidrit. Hetkel tundus, et Markus Ruubel oli selline, kes iga mäng viskas omad ära. Vastastel on nii ka keerulisem, sest kui vaid üks mängija paneb 30 punkti, siis on teda lihtsam rajalt maha võtta kui siis, kui ei tea, kelle pealt täna tulema võib hakata. Eks mõned liidrid on olemas, kelle peale loodame, aga tahame, et nad ise välja löövad. Nimesid ei tahakski seetõttu öelda, sest võib-olla paneme äkki liiga suured pinged peale. Küll see kujuneb selle kuu aja jooksul välja.

Kas koondises on kõik mehed, keda sinna tahtsid?

Kaks meest on puudu. Alustasime nüüd uuesti laagrit ja esimest korda peaksid liituma Joonas Riismaa ning Mait Peterson. Nemad löövad seal kindlasti asju veel segamini. Toimetame nüüd 16 poisiga ehk kaks-kolm poissi kutsun veel tagasi ja anname teatud meestele veel ühe võimaluse. Itaaliast tulevaid ootan aga kõige rohkem, sest vähemalt aasta pole neid ise näinud treenimas ega mängimas. Kokku 16 poisi hulgast peab valiku tegema.

Mis edasised plaanid on ja millise graafiku põhjal töö edasi käib?

Nädala lõpus alustasime uuesti, teeme viis päeva trenni ja siis lähme Türki turniirile, kus osalevad veel Gruusia ja Kreeka. Kui tagasi oleme, siis on veidi pausi ja järgneb uus nelja päeva pikkune laager. 30.-31.07 on Balti matš Tallinnas ja 8. augustil lendame ära. Kahe päeva pärast algab juba EM.

Kas Sul on enda peas paika pandud mingid eesmärgid, mille järgi sinna lähete?

Üks eesmärk on mitte A-divisjonist välja kukkuda. Tahaks aga kuhugi kõvasti kaugemale jõuda. Ma ei tea, kas see õnnestub või mitte, aga arvan, et potentsiaali selleks on.

Võib öelda, et oled kogenud noortetreener. Kas Su hinnangul U16 koondises on korvpallureid, kes võiks kunagi jõuda tippkorvpalli?

Kindlasti on, aga ma arvan, et nendele poistele on korduvalt räägitud, et see sõltub sellest, millal mingid asjad neile kohale jõuavad ja kas nad ise on reaalselt selleks valmis. Sellest tööst, mida nad hetkel teevad, jääb mu arvates väheks. Iga mees peaks kõvasti juurde panema ja oma suhtumist muutma. See on ränk töö, aga kui mängu armastad, siis selle nimel võiks pingutada. Oled profisportlane, teed päevas kaks korda trenni ja pikutad koguaeg – mis sellisel elul viga!

scroll to top