fbpx
Close

Noor tagamängija siirdub Eesti esiliigast Soome meisterklubisse!

Avatar
-Kiur-Thomas Vehmanen | Foto: Siim Semiskar

Järgmisel hooajal on Eesti korvpallisõbral üle mitmete aastate taas põhjust tähelepanelikumalt jälgida Soome kõrgliigas toimuvat, kuna viimasel kahel aastal meistriks kroonitud Kauhajoki Karhubasketi ridadesse siirdub seni Eesti esiliigas pallinud tagamängija Kiur-Thomas Vehmanen.

Rakvere SK noortesüsteemist välja kasvanud Vehmanen omab nii Eesti kui Soome kodakondsust ning viimased kaks hooaega on ta pallinud Aivo Erkmaa juhendamisel KA Tallinna Kalev/TLÜ meeskonnas.

Hooajal 2017/18 kogus 19-aastane ja 180 cm pikkune mängujuht teises liigas 13 mänguga keskmiselt 19,7 minutit, 9,3 punkti, 2,2 lauapalli ja 2,5 resultatiivset söötu. Lõppenud hooajal esiliigas olid noormehe numbrid 24 kohtumisega keskmiselt 16,3 minutit, 8 punkti, 2,4 lauapalli ja 1,8 söötu.

Korvpall24.ee portaalile antud intervjuus tunnistas Vehmanen, et samm Eesti esiliigast Soome kõrgliigasse saab olema suur, kuid allkirjad saanud 2-aastase lepingu esimene hooaeg ongi planeeritud õppimiseks ja harjumiseks.

Kuidas Sul Kauhajoki klubiga kontakt tekkis?

Mind juba aasta tagasi natukene nokiti nende poolt, et kas olen valmis meeste vahel mängima. Aga ütlesin neile toona ära, kuna kool oli vaja lopetada. Sel aastal, kui EYBL-i kolmas etapp toimus Tallinnas, käis Karhubasketi abitreener Janne Koskimies, kellest järgmisel hooajal saab peatreener, mind siin vaatamas. Temaga oli kunagi ammu mul kokkupuude ühest laagrist ja ta uuris, mis minust saanud on ning sealt edasi tegid juba pakkumise.

Millise rolli peaksid uues meeskonnas saama?

Ma olen mängujuht ning neil on üks kogenud point guard, kelle õpipoisiks ma peaksin saama (31-aastane bosnialane Bojan Šarcevic – toim.). Lihtne ei saa olema ja seda ma ei ootagi. Eks kõige nooremaid survestatakse igal pool ühtemoodi. Tuleb hakata tööd tegema ning kellelegi kandadele astuma, eks siis ole näha. Ma usun, et kõik on võimalik ja endas kinni. Hetkel ma midagi ei karda ja võtan pakutud võimaluse vastu.

Sul Eestist kõrgliigakogemus veel puudub, kui suur samm tasemes Soome liigasse minek saab Sulle olema?

Tõsi, kõrgliigas ma Eestis mänginud ei ole, aga arvan, et kaks viimast aastat KA Tallinna Kaleviga on olnud hea võimalus küpseda. Kindlasti on Soome meistriliiga mulle taseme poolest suur samm edasi, kuna seal on palju häid mängijaid nii Soomest kui mujalt. Võistkondi on seal rohkem kui Eestis ja üsna võrdselt mängitakse, iga aasta on olnud kõva pusimine. Liiga taseme üle küll kurta ei saa.

Kui oluline roll oli KA Tallinna Kalev/TLÜ meeskonnal Sinu arenemisel sellele tasemele?

Kindlasti on seal head tingimused loodud eelkõige treenerite näol, kus krõbeda suuvärgiga Aivo (Erkmaa) ja väga nõudlik Raido (Roos) on hea kooslus, kus ennast karastada. Lisaks muidugi, et kui sinna mängima siirdudes lubati, et kui tuleb välisleping, siis kätt ette ei panda. Peeti sõna ja selle eest suur tänu neile.

Kui palju Soome liigast tead, kuidas tase peaks olema võrreldes Eestiga?

Eks igaühel on oma arvamus ja ma ei taha selle kohta väga midagi öelda. Soomes tehakse korvpalliga kõva tööd, erinevad koondised kõikides vanustes, kuni meesteni välja, mängivad heal tasemel. Mitu meest on käinud läbi Euroliigast ja NBA-st ja noortega tehakse head tööd. Arvan, et võimalused on natukene paremad kui Eestis.

Kas oled endale algavaks hooajaks mingid isiklikud eesmärgid paika pannud? Kui palju mänguaega tahad saada vms?

Treener ütles kohe, et esimene aasta on sisseelamiseks ja harjumiseks, sest see on täiesti teine tase kui see, mida ma seni mänginud olen. Minu eesmärk on näidata, et olen kõigeks valmis ja tahan korvpalli mängida. Muid eraldi eesmärke ma hetkel ei sea.

Millised on Su pikemad plaanid seoses korvpalliga?

Eks ma tahan ikka ka kaugemas tulevikus korvpalli mängida. Olen terve oma senise elu sellega tegelenud ja patt oleks sinna sisse pandud aega maha visata.


Klubi kodulehel kommenteeris üleminekut ka Kauhajoki Karhubasketi peatreener Janne Koskimies: “Nägin Vehmaneni esmakordselt Hispaanias Chus Mateo Akadeemia laagris 2015. aasta suvel. Ta jäi juba siis silma mängu mõistmise ja sööduoskusega, kuigi jäi füüsiliselt siis veel teistele poistele alla.”

“Pärast seda olen Vehmaneni tegemisi pidevalt jälginud ja hiljuti käisin Tallinnas EYBL-i turniiri vaatamas ning jäin nähtuga rahule. Vehmanen on mängija, kes kasutab palliga olles hästi ära talle pandud katted ning suudab luua teistele viskekohti,” lisas Koskimies.

scroll to top
Inline
Inline