fbpx
Close

Rait Käbin avameelselt: kuhu kannavad Tassi ja Olmre tiivad ja mis mees on Giese?

-Rait Käbin | Foto: Siim Semiskar

-Rait Käbin | Foto: Siim Semiskar

On juba kindel, et TTÜ korvpallimeeskond peab leppima tänavu koduses Alexela korvpalli meistriliiga põhiturniiril eelviimase ehk 7. kohaga, mis jätab nad play-offist eemale. Samuti on kindel, et hooaja lõppedes lahkub USA-sse tsenter Matthias Tass. Potentsiaali piiri taha siirdumiseks on ka tagamängijal Sten Olmrel. Küsisime nende meeste kohta kommentaari TTÜ peatreenerilt Rait Käbinilt, kelle käe all Tass ja Olmre tänavu mänginud on.

Poole hooaja pealt Eesti noortekoondise keskmängija Kalev/Cramost enda ridadesse saanud Käbin usub, et Matthias Tassil on USA üliõpilasliigast palju võita: “Me oleme siin oma treeneritega rääkinud, et päris huvitav oleks vaadata, kui ta nüüd läheb USA-sse ja 1,5-2 aasta pärast tuleb tagasi ja meie teda vahepeal ei näe, milline see tema kehakuju siis on. Kui Maik-Kalev Kotsar läks ja ma teda umbes 1,5 aastat ei näinud ning ta siis ükskord Audentesesse sisse astus… ta oli nagu külmkapp!”

“Ma ei ütle, et Matthias praegu nõrk on, aga kui tal seda plahvatuslikku jõudu ja massi juurde tuleb, siis… Eks ta peab USA-s alustama individuaalse tööga. Selleks, et sealse korvpalliga kohaneda, peab ta suuremaks minema. Vaadates tema tööeetikat ja korvpallile keskendumist, siis ma ei näe mingit probleemi,” usub Käbin Tassi edusse Saint Mary’se ülikoolis.

Käbini arvates on äsja 19-aastaseks saanud noortekoondislane Eestis juba praegu pikkade kategoorias üks targemaid mängijaid: “Ta saab korvpallist aru. On see siis rünnakul või kaitses, tema mängulugemine on sellisel tasemel, mida väga tihti Eestis ei näe. Inimene võib käia 20 aastat korvpallitrennis ja treenida mingeid oskusi, aga sellist olukordade hindamist on väga raske õpetada.”

“Esiteks sa näed olukorda, siis sa hindad olukorda ja kolmandaks võtad vastu mingisuguse otsuse… ja just seal tekib erinevus hea ja mitte nii hea korvpalluri vahel. Neljandaks on elluviimine, mida annab treenida. Aga just need olukordade hindamine ja otsuste tegemine on tema puhul koht, kus kõver läheb võrreldes teiste mängijatega selgelt üles,” lisas Käbin portaalile Korvpall24.ee antud intervjuus.

Nõrkuste poole pealt peab Tass Käbini sõnul USA-sse minnes enda füüsilist poolt edasi aitama ja vise võiks muutuda veel stabiilsemaks: “Nagu ma ütlesin, siis aasta või poolteist tööd ja see füüsiline pool saab olema okei. Need tema nõrkused ei löö Eesti meistriliigas mängides nii palju välja, aga kui ta läheb USA-sse või saab Eesti meestekoondisesse, siis on paremini näha, kus need nõrgad kohad tegelikult on.”

TTÜ meeskonna liidriks olev Sten Olmre on Käbinile läbi ja lõhki tuttav mängumees, kuna nende koostöö algas juba noorteklassides. Tänavusel talvel tekkis Olmrel võimalus siirduda esmakordselt välismaale, kui Alar Varrak kutsus teda Leetu enda käe alla Alytuse Dzukijasse.

Tehingust asja ei saanud, kuid Käbin kinnitas, et nende poolt mingeid takistusi ei tehtud: “TTÜ teda kinni ei hoidnud ning see oli Varraku, Olmre, tema agendi ja klubi mänedžeri vaheline teema. Kui ta oleks öelnud, et tahab minna, siis oleks saanud minna. Mina tahtsin lihtsalt teada, kuidas asi laheneb ja andsin neile nädal aega, et kindlaks kuupäevaks oleks asi selge. Olmre ütles, et jääb siia ja nii see olukord lahenes.”

“Kui hooaeg saab läbi ja tal tuleb välismaalt pakkumine, siis muidugi, mingu. Kas ta läheb, seda peab tema käest küsima,” utsitas Käbin ja lisas: “talle sobiks selline roll nagu tal oli viimastes koondisemängudes, kui jätame Kreeka matši kõrvale. Et ta ei peaks olema igas mängus A ja O. Ma ei taha öelda, et ta peaks olema rollimängija, aga talle sobiks selline kindlate ülesannetega, samas vaba mäng. Nagu Iisraeli mängus oli – kohe, kui vabaks jäi, siis põmm! Aga kogu mäng ei tohiks püsida püsti tema õlul.”

“Mis liiga talle sobiks, seda on raske öelda. Kui panna Stenile 3-4 ülesannet nii kaitses kui rünnakul, siis need ta suudab väga hästi ellu viia. Rünnakuarsenal on tal väga okei, kaitses saaks alati paremini. Kus meil siit mindud on, Puidet Rootsi, Laane Kreeka esiliiga, Kitsing läks üldse ma ei tea kuhu (Argentinasse – toim.), Hermet Hispaania esiliigasse… eks Olmre laveerib ka umbes sellel tasemel,” spekuleeris Käbin liigataseme kohta, kus Olmre esimesel välishooajal võiks läbilööki proovida.

TTÜ meeskonnal oli tänavu korvi alla palgatud ka lisajõudu, kui Ameerikast toodi 27-aastane ja 206 cm pikkune Levi Martin Giese. Väga kõrge lennuga mängija, kes põhiturniiril kogunud keskmiselt 15,6 punkti ja 8,8 lauapalli mängus, sattus tegelikult tiimi pooljuhuslikult.

“Meil oli alguses hoopis teine mees, üks Rootsi liigast tulnud taanlane, puhas nr5. Tuli kohale, tegi katseaja ära ja oli nõus ka lepingut sõlmima, kuid perekondlikel põhjustel pidi viimasel hetkel tagasi kodumaale minema. Giese video ja kontakt oli meil olemas ja siis küsisimegi, kus ta mängib. Oli Saksamaa esiliigas ja mängida ei saanud. Kuna ta oli Soome esiliigas mänginud, siis Raido Ringmets tegi taustauuringu ja öeldi, et inimesena väga okei mees,” meenutas Käbin Giese palkamist.

Sisuka mängumehe vastu on Käbinil hooaja jooksul tekkinud korralik austus: “Ma nii töökat meest ei mäletagi ise, võib-olla Vald Moldoveanu Kalev/Cramo aegadest. On päevi, kus ta on kuus tundi spordisaalis olnud. Aga on kindlad põhjused, miks ta mängib TTÜ-s mitte Tel-Avivi Maccabis. Ta suhtub töösse täisprofessionaalselt nii treeningutel kui mängudel. Tal oli äsja pöial paistes ja saatsime ta traumapunkti, kuid ta ütles, et “ei, coach, äkki on mõra sees ja mul ei lasta siis mängida”. Igati äge vend ja mis seal salata, tunti huvi ka teiste Eesti klubide poolt, et ta enne veebruari kuu üleminekute tähtaega üle tuua.”

Käbin viskas õhku võimaluse, et mees võib ka uuel hooajal Eesti liigas jätkata: “Ta on professorite perest ning keegi ei saa aru, miks ta korvpalli mängib. Kui ta oma teaduskraadiga läheks USA-sse tööle, siis see tasu, mis ta meilt saab, oleks selle kõrval kommiraha. Aga ta on öelnud, et talle meeldib see kossuvärk ja ta kaalub TTÜ-s magistriõpingute jätkamist, kui ta paremat pakkumist ei saa. Ründearsenal on tal okei – oskab põrgatada, vise on hea ja kõrge ning kui ta tahab, siis viskele ta alati saab. Peamised miinused, nagu ikka, on kaitses. Aga hinna ja kvaliteedi suhe on tema puhul kõvasti TTÜ kasuks kaldu.”

scroll to top