fbpx
Close

Reinar Hallikule appi tulnud USA treener: tippu jõudmiseks on vaja meeletut sihikindlust

Tremaine Dalton | Foto: Jean-Christophe Bores

Tremaine Dalton | Foto: Jean-Christophe Bores

Reinar Hallik korraldas omanimelise korvpallikooli õpilastele treeninglaagri, mille tarbeks kutsus ta kohale ameeriklasest treeneri Tremaine Daltoni, kes on The Process Basketball nimelise programmi asutaja ja eestvedaja.

“Ma olen mängijaid NBA-ks ettevalmistav treener ning ma kontakteerusin Reinariga Facebookis, kuna tahan laiendada oma ettevõtet üle Euroopa. Meil käib töö Austraalias, Prantsusmaal ning laienemine on pooleli Hispaanias,” sõnas ameeriklane portaalile Korvpall24.ee.

Dalton oli ise korvpallur, kes mängis professionaalina Iisraelis ja Prantsusmaal, kuid peamine edu saatis teda 1-1 korvpallis: “Mu onu on üks Cleveland Cavaliersi kõigi aegade parimaid mängijaid Michael “Campy” Russell, kes õpetas ka mind korvpalli mängima. Temalt õppisin, et kui sind pole kõige suurema talendiga õnnistatud, siis pead suutma kohaneda. Tema õpetas mind mängu mõistma ning see, mis ma oma karjääris valesti tegin, aitab mul lapsi ja noori õpetada neid samu vigu vältima.”

Tremaine Dalton | Foto: Jean-Christophe Bores

“Kuna Reinar alustas omanimelise korvpallikooliga, siis lendasin siia, et aidata tal seda arendada. Kuna ma olin väga hea 1-1 mängus, siis sai minust just põhioskuste treener ning mulle meeldib mängijatega individuaalselt tegeleda,” selgitas oma reisikulud ise tasunud korvpallitreener.

Daltoni sõnul on tema ettevõtte The Process Basketball abil paljud mängijad saanud võimaluse näidata ennast ka NBA klubidele. Üheks hiljutiseks näiteks on äsja Tallinna Kalevisse toodud Emmanuel Malou.

Daltoni sõnul on Euroopa pallurid suurte sammudega tasemelt USA-le järgi jõudnud, kuid ameeriklastel on veel see üks samm edumaad, mida Dalton tahab eurooplastel aidata astuda. “Euroopa korvpall võib kohati olla nagu keeruline pusle, kuhu mängija võib oma loovuse kaotada. Ma ei taha Euroopa stiililt midagi ära võtta, sest kui eurooplased oleks sama atleetlikud või neil oleks sarnane tapjainstinkt, siis poleks USA palluritel Euroopa vastu mingit võimalust. Kui Euroopas suudetakse säilitada oma põhioskused ning lisada juurde atleetlikust, siis vahe kahe koolkonna vahel tasandub.”

“Euroliiga on küll maailma üks kõvemaid liigasid, kuid NBA tiimidega võrdlust veel välja ei kanta. USA mängijad on tihti pärit suurlinnade rasketest tingimustest ning see motiveerib neid ja valmistab ette eduks väljakul. Tahan Euroopa mängijatesse süstida sarnaseid põhimõtteid ja see on ka töötanud,” lisas Dalton.

Tremaine Dalton | Foto: Jean-Christophe Bores

Ameeriklane võrdleb korvpalli päriseluga: “Sa käitud väljakul nii nagu elus – kui sa oled agressiivne, siis sul on ka agressiivne mängustiil. Seda oskavad ameeriklased väga hästi, kuna nende mängustiil eeldab vastaselt võidu ära võtmist. Võtame näiteks Russell Westbrooki, kes sõna otseses mõttes igas olukorras rebib vastast tükkideks.”

Daltoni sõnul ei ole NBA superstaari ning napilt liigas püsiva mängija põhioskuste vahe eriti suur, kuid peamine erinevus tuleb mängijate meeletust sihikindlusest: “Ma ise olin ka selles olukorras, kus ma olin piiri peal, kuid ei leidnud piisavalt tahtejõudu, et järgmist sammu teha. Usun, et sihikindlus ongi põhiline, mis eraldab parimad ülejäänutest.”

Daltonil on Eesti noortele korvpalluritele väga lihtsad sõnumid: “Usu endasse ja ole väljakul “tapja”. Platsil tuleb jääda iseendaks – kui su oskus on söötmine, siis sööda… kui sa oled skoorija, siis skoori, sest selle pärast sind väljakule pandi.”

Tremaine Dalton | Foto: Jean-Christophe Bores

Konkreetne sõnum on tal ka kõigile siinsetele treeneritele, kuna Daltoni arvates saab hea mängija alguse just temasse uskuvast juhendajast: “12-13-aastane mängija ei tea veel spordist midagi ning tal on vaja inimest, kes teda sellel teel suunab. Kui Reinari sugused treenerid panustavad mängijasse päevast päeva oma aega, siis ühel hetkel hakkab see mängija ise ka endasse uskuma ning ühe tõsisemalt panustama ja tegema individuaalset tööd iseendaga.”

Seda lugu lugevatel noormängijatel soovitab Dalton vaadata peeglisse ning teha enda jaoks otsus, kuhu nad tahavad jõuda: “Kui sul on eesmärk jõuda NBA-sse ja sa oled selle nimel valmis ohverdama, siis elu pakub sulle võimaluse, et vähemalt üritada. Oled sa Eestist või Aafrikast, kui sul on piisavalt sihikindlust, siis sa saad oma võimaluse läbi lüüa!”

Dalton oli väga rahul, et endised tippkorvpallurid pärast karjääri lõpetamist korvpallikooli loovad: “Reinar on ideaalne näide, kuidas Euroopa korvpall saab edasi areneda. Nii kaua, kui teil on selliseid tüüpe nagu Reinar, on Eesti korvpall väga heades kätes ja areneb edasi!”

25.-28. veebruaril Iisakus toimunud laagri projekti rahastas rahandusministeerium kohaliku omaalgatuse programmi vahenditest.

scroll to top