Kui tippkorvpallis pööratakse tänapäeval õigele toitumisele järjest rohkem tähelepanu, siis saavad ka enda lõbuks mängivad harrastuskorvpallurid oma mängukogemust palju mõnusamaks muuta, kui jälgivad mõningaid lihtsaid toitumisnõuandeid. Koostöös sportlaste seas tunnustatud toidulisandite pakkujaga SiS avaldab Korvpall24.ee artiklite sarja, mille abil pakume spordiga ning eelkõige korvpalliga tegelejatele baasteadmisi toitumisest.
Järgmises kahes postituses selgitame ülevaatlikult, kuidas võiks korvpalluri toitumine välja näha võistluspäeval. Kuna võistlus on sportlase pidupäev, siis on oluline olla tähtsal hetkel parimas võimalikus löögihoos. Korrektse toitumisega tagab ka harrastuskorvpallur selle, et võistlustega kaasnev pingutus kujuneb mõnusaks ning saadav emotsioon positiivseks.
Enne mängu
Tippkorvpallurid läbivad võistlusmängus isegi kuni 5 kilomeetrit. Tagamängijad, kelle käes on pall ligi 90% mänguajast, läbivad väljakul ka enim meetreid. Korvpallurid teevad keskmiselt 80 lühikest spurti kogu mängu jooksul. Üks spurt vältab keskmiselt 4 sekundit ja niimoodi pingutatakse iga 20-40 sekundi tagant. Kuna mängu ajal on puhkepausid väga lühikesed, siis tuleb õigesti süüa ja juua juba varem. Kuigi eelpool välja toodud numbrid käisid ala tippude kohta, siis ka harrastuskorvpalluri kehale on võistlusmäng väga korralikuks pingutuseks. Enne mängu tuleks tegutsemisel järgida samu nippe, mis olid ära toodud meie eelmises postituses, mis keskendus toitumisele treeningpäevadel.
Mängu ajal
Soojendus. Enne mängu tehakse pikem soojendus. Lonksa soojenduse ajal spordijooki, sealt saad lisaenergiat ning säilitad organismi vedelikutasakaalu enne mängu algust. 30-60 minutit enne mängu oleks soovitav energiavarude täiendamiseks juua 500 ml SiS GO Electrolyte spordijooki. 10-15 minutit enne platsile minekut võiks võtta ergutamiseks SiS GO energiageeli kofeiiniga.
Enne avavilet. Pärast soojendust, vahetult enne platsile minekut ning ka mängu ajal sobib kiireks ergutuseks GO energiageel. Geelist omastab organism vajamineva energia kiiremini kui lahjemast spordijoogist.
Mängu ajal. Ideaalne oleks, kui väljaku ääres oleks joogipudelite rest, kust saaksid kosutuseks haarata spordijooki. Ettevaatlik tuleks olla selle kangusega – alati peaks tegema pigem veidi lahjema joogi. Kindla peale minek oleks GO Hydro joogitableti lisamine palja vee hulka. Täpsemalt kirjutasime vedeliku tarbimisest ühes eelnevas postituses.
Poolaeg. Esimene poolaeg võib kulutada energiavarudest juba üle poole. Sul on taastamiseks aega vaid poolajapaus, mis harrastajatel kipub pigem olema poole vähem kui FIBA reeglites kirjas olevad 15 minutit. Levinuim viga, mida tehakse, on juua mõnda spordijoogi nime all serveeritavat jooki ja/või süüa suhkrurikast batooni. Need kaks, eriti kombineerituna, võivad põhjustada tõsiseid ebamugavusi seedimises juba mängu teisel poolajal. Põhjuseks just suur suhkrusisaldus. Õigeks alternatiiviks on juua isotoonilist spordijooki ja/või tarbida energiageeli. Ka Eesti koondise mängijatel on SiS-i GO energiageelid olnud vahetuspingi taga laua peal võtmiseks valmis.
Vahetusmängijad. Pingil istumine ja oma hetke ootamine ei tähenda, et midagi süüa või juua pole vaja. Lonksa aeg-ajalt spordijooki, et tagada valmisolek platsile minnes sprintida maksimaalsel kiirusel.
Science in Sport (SiS) pakub oma veebipoes www.sisbaltics.eu Korvpall24.ee portaali lugejatele kuni novembri lõpuni allahindlust 24% ulatuses! Soodustus kehtib täishinnaga toodetele ning selle aktiveerimiseks tuleb sooduskupongi lahtrisse sisestada “korvpall24“. Asu ostlema SIIT.
Eelmised postitused SiS-i rubriigis:
Kas lonks brändit ja toored munad või läbimõeldud sporditoitumine?
Nurgakivi, mis tagab korvpallurile jõu ja võimsuse
Energiajook, vesi või midagi enamat? Mida juua korvpallimängu eel ja ajal?
Läbimõeldud ettevalmistus aitab korvpallitrennist välja võtta maksimumi