Tšehhi pealinnas Prahas asuv korvpalliakadeemia Get Better Academy on Eesti korvpallisõprade teadvusesse tulnud viimase paari hooajaga, kui seal mullu õppis ja mängis koguni neli meie noorkorvpallurit. Eestlased on akadeemia treeneritele jätnud nii hea mulje, et GBA treener ja värbamisdirektor Jimmy Rhoades käis mai keskel U18 vanuseklassi finaalturniiril meie järelkasvu skautimas ja uusi kontakte loomas.
“Ma tulin siia, et kaardistada Eestis leiduvaid talente,” sõnas Rhoades Korvpall24.ee portaalile. “Tean, et siinsed mängijad on väga targad ja osavad. Siin osatakse väga hästi inglise keelt ja paljud mängijad soovivad oma karjääri jätkama minna USA ülikoolidesse. Minu asi ongi otsida Eestist selliseid mängijaid, kes võiks ülikoolikorvpalli jõuda ning keda me suudaksime sellel teel abistada.”
Tänavusel hooajal võitis GBA esindusmeeskond Mark-Andreas Jaaksoni ja Artur Konontšuki suure panuse abil ära Tšehhi esiliiga ning mõlemal meie noortekoondislasel on siht silme ees uueks hooajaks siirduda lombi taha ülikoolikorvpalli mängima. Tšehhi akadeemia eesmärk ongi viia noormängijad parimale võimalikule tasemele USA üliõpilasliigasse siirdumiseks.
“Get Better Academy pole nagu USA prep schoolid (kolledžiks ettevalmistav vaheaste – toim.) või klubi Itaalias, kuna meil ei ole primaarsed võidud ja kaotused. Kui meile külla tulla, siis leiab seinalt 30 mängija pildid, kes meie akadeemiast tuule tiibadesse saanud. Nemad on meie võidud. Jah, me võitsime Tšehhi esiliigas tänavu kuldmedali ning olime ka võitude-kaotuste kategoorias väga edukad, kuid see on meie tegevuse lisaboonus,” rääkis Rhoades akadeemia missioonist.
Ta lisas: “Kui meil õnnestub Jaaksonile ja Konontšukile saada võimalused USA ülikoolis korvpalli mängida ning tasuta kõrgharidus teenida, siis me tähistame. Klubid reeglina tähtsustavad vaid võitmist ning kui mõnel mängijal on raskused, siis leitakse sellele kohale järgmine parim lahendus. Meil GBA-s asjad nii ei käi.”
Jaakson ja Konontšuk ning samuti GBA-s õppivad Andre Loigu ja Karl-Gustav Paloots on jätnud Rhoades’ile akadeemias oldud aja jooksul väga positiivse mulje ning mees on hakanud meie korvpallurite häid omadusi hindama.
“Eesti noormängijatel on kõrge korvpalluri IQ ning neid on väga hästi õpetatud. Joostakse kvaliteetseid kombinatsioone ning mängijad on väga kergesti juhendatavad. GBA-s oli tänavu neli Eesti pallurit ja kõik olid väga hästi treenitavad, mis puutub taktikat. Mark ja Artur on meie juures oldud ajaga kasvanud tohutult nii mängijate kui inimestena. Ma olen nende üle väga uhke. Varsti saame näha, kuhu nende tiivad kannavad, aga usun, et neist saavad järgmisel tasemel väga erilised korvpallurid,” uskus Rhoades, et meie meestel on ees korralik tulevik.
GBA treeneri sõnul on aga eestlastel ka üks üldine nõrkus, mida me tihti ka ise endale tunnistame: “Üldine omadus, mida Eesti korvpallurid peaksid juurde õppima, on agressiivsus. Millal on õige hetke keegi 1-1 ette võtta, millal kokku lepitud kombinatsiooni väliselt minna ja üle vastase pall pealt suruda. Ma ei saa väita, et eestlased on väljakul liiga tagasihoidlikud, kuna on ka täiesti vastupidiseid näiteid, aga minu hinnangul paljudel teie palluritel jääb sellist tapjainstinkti väheks. Seda on aga juba USA kolledžitasemel vaja, rääkimata siis profikorvpallist.”
Rhoades on kindlalt seda meelt, et tänapäeva tippkorvpall on väga kiirelt muutunud mänguks, kus kõik viis mängijat peavad suutma palliga lahendada pick and roll olukordi ning kõik peavad oskama visata. Tema arvates on tulevikus suund veel rohkem selles suunas ning Eestis tehakse küllalt head tööd sellise stiiliga kaasa minemisel. Aga ka need üksikud poisid, kes seisavad vaid korvi all ning oskavad sealt üksnes tugevama käega visata, peavad mitmekülgsemalt arenema.
“Eestis on kahtlemata palju talendikaid mängijaid ning te mängite korvpalli õigesti. Kahjuks on endiselt paljudes riikides näha seda, et kahemeetrine noormees pannakse varakult korvi alla seisma ning hiljem ta muud ei oskagi. Ka Eesti mängijate puhul on seda mõningate noorte puhul näha, aga üldiselt oskavad kõik mängijad palliga toimetada, visata ning põhioskused on küllalt hästi paigas. See on riigi korvpalli tulevikku silmas pidades positiivne,” kiitis Rhoades meie treenerite tööd.
Rhoades loodab, et tulevikus jõuab GBA akadeemiasse veel mitmeid Eesti korvpallureid. “Eesti korvpallurid on mul ühed lemmikud, keda treenida. Minu käe all on GBA-s olnud 13 erineva riigi mängijaid ning eestlased on silma paistnud just sellega, et võtavad hästi õpetusi omaks ning neil ei lähe nina püsti. Kui teie mängijatel areneb ka see tapjainstinkt, nagu Jaaksonil ja Konontšukil meie juures õnnestus, siis hakkab häid asju juhtuma!”