Eelmisel hooajal Audentese Spordigümnaasiumis õppinud ja esiliigatasemel G4S Noorteliigas mänginud 17-aastane ja 2-meetrine ääremängija Markus Ilver siirdus tänavuseks hooajaks ookeani taha. Mängupaigaks on noormehel Massanutten Military Academy, kus lisaks korvpallile ja õpingutele on tulnud harjuda ka kergema sõjaväelise korraga.
“Alustasin ma oma USA elu North Carolinas, väikeses linnas nimega Winston Salem. Seal loodi keskkooli juurde korvpalliakadeemia ja treeneriks tuli suurte kogemustega pikaaegne NCAA tipptreener Larry Davis. Sinna aga kauemaks kui kolm nädalat jääda ei saanud, kuna akadeemial tekkisid finantsprobleemid. Seejärel liikusin edasi Virginiasse Massanutten Military Academy kooli, mis asub Woodstocki nimelises väikelinnas,” võttis Ilver tormilised esimesed nädalad kokku.
Noormehe enda sõnul sai ta pakkumise ookeani taha siirdumiseks juba kevadal, umbes mai keskpaigas. Otsustamisega läks aga aega, kuna esialgne plaan nägi ette USA-sse siirdumine ette võtta üks aasta hiljem, et minna 12. klassi. “Kuna uute reeglite tõttu peab enne suveliigas osalemist vähemalt ühe hooaja mängima USA keskkoolis, otsustasin juba sellel aastal tulla. Suveliigas, kus on kohal enamus ülikoolide treenereid ja skaute, on võimalik saada väga häid pakkumisi ülikoolidelt õpingute ja korvpalliga jätkamiseks. Otsus sai lõpuks tehtud vahetult pärast U18 EM-turniiri ehk augustikuu alguses,” selgitas Ilver.
Kuigi kuluaarides on räägitud, et Marko Parkoneni käe alt TalTechi korvpallikoolist sirgunud noormehel oli pakkumisi jätkata karjääri ka Euroopa klubide noortesüsteemides, siis teda ennast tõmbas rohkem USA. “Mul on kindel soov jätkata Ameerikas ka ülikoolis ja näen siin head võimalust treeneritele paremini silma jääda. Kindlasti on siin võimalused keskkoolikorvpalli ja suveliigasid mängides kellelegi silma jääda oluliselt paremad, kui otse Eestis keskkooli lõpetades hakata endale ülikooli otsima.”
Nagu nimigi ütleb on Massanutten Military Academy sõjaväelise kallakuga kool, kus see peegeldub ka igapäevases tegevuses. “Koolis on igapäevased hommikused rivistused ja drillid. Peame kandma kõik mitmeid ühesuguseid vorme, mis meile kooli poolt anti. Alguses oli veidi harjumatu sellise asjaga kohaneda, aga nüüdseks olen juba siin mõnda aega olnud ning kohustuste ja keskkonnaga ära harjunud,” selgitas Ilver kooli eripärasid.
“Esmamuljed on head olnud. Inimesed on siin vabamad ja suhtlevad palju. Korvpalli poole pealt on mäng palju intensiivsem, rohkem 1-1 mängu peal ja ei kasutata niiväga liikumisi. Palju rõhku pannakse põrgatamistehnikale.”
Ilver on enda sõnul uues keskkonnas kohanenud sujuvalt ning peamised ületamist vajavad raskused on olnud kodust kaugel olemine ja uue eluoluga harjumine. “Teisi suuri väljakutseid pole tekkinud. Koolis saan kenasti hakkama ja kohanen kiiresti, trennidega olen ka harjunud ning olen tehtud valikuga rahul,” sõnas noor mängumees positiivselt.
Nii U16 kui U18 vanuseklassi koondistes mänginud Ilver pallis meeste tasemel mullu esiliigas neljanda koha teeninud G4S Noorteliiga tiimis, kus kogus 21 kohtumisega keskmiselt 19,7 minutit, 8,4 punkti, 1,9 lauapalli ja 1,2 vaheltlõiget.