Tänavu suvel on Eesti korvpallisõbral kindlasti huvitav jälgida meie U18 koondise käekäiku, kui paberil üsna tugevana tunduv meeskond läheb 27. juulil Skopjes algavale EM-i B-divisjoni turniirile loodetavasti kõrgeid kohti püüdma.
Hiljuti peetud Põhjamaade meistrivõistluste turniiril kaotas tiim küll otse reisilt väljakule astudes avamängu Rootsile, kuid võitis seejärel muljetavaldavat mängu näidates neli vastast järjest ning tõi võidukarika koju.
U18 koondise peatreener Indrek Reinbok ei soovinud usutluses Korvpall24.ee portaalile muidugi kontrollturniirist mingeid järeldusi teha. Seda enam, et värskelt liitusid meeskonnaga ka kolm eeldatavalt liidermängijat Henri Drell, Mikk Jurkatamm ja Kirill Koršunov, kes klubihooajal pallisid välismaal ja seetõttu täpsem ülevaade neist juhendajal seni veel puudus.
Küsisime Reinbokilt ka pikalt Eesti korvpallipubliku silmade alt eemal olnud tagamängija Marten Maide kohta ning palusime iseloomustada Tšehhis korvpalluriteed jätkanud Mark-Andreas Jaaksoni arengut.
Saite Soome turniiril avamängus kaotuse ja seejärel neli võitu. Kuidas jäid tulemusega rahule?
Läksime turniirile raskete treeningute pealt. Ma ei osanud prognoosida, kuidas see välja kukub, aga läks tõusvas joones. Poisid näitasid iga mänguga väikeseid arengusamme erinevates kohtades, mille kallal oleme tööd teinud.
Kas esimene kaotus Rootsile oligi tingitud üleminekust treeningrutiinist mängule?
Nii tark ma pole, et oskaks vastata, millest see täpselt oli tingitud. Hommikul kell kuus startisime Tallinnast ja lõuna paiku pidime mängima juba võrdse vastasega. See pole lihtne ülesanne ühelegi sportlasele. Kui võitudest ja kaoustest rääkida, siis pigem arvan, et võit läks selle nahka, et me ei seisnud lihtsalt veel jalgadel. Iseenesest mäng Rootsiga oli selline, kust õppida ja järeldusi teha.
Said mänguaega üsna võrdselt jagada – kas see oli eesmärk turniiril, et kõiki mehi proovida ja võimalus anda?
See oli tegelikult peamine eesmärk. Meil on juuli alguses veel liitujaid juures. Sellest koosseisust, kes on pool kuud trenni teinud, saab mängulises mõistes pildi ette, kuidas nende kooslused töötaksid.
Kes juulis juurde tulevad*?
Algavasse laagrisse tulevad Mikk Jurkatamm, Henri Drell, Kirill Koršunov ja üks mees veel. Ta on Eesti passiga 2001. aastal sündinud Mehhiko poiss. Vaatame tema lihtsalt tuleviku mõistes üle ja ega suuri ootusi pole. Tegemist on pikakasvulise poisiga ja ta ise võttis meiega ka kontakti.
Kas Sul on mingi ülevaade ka nendest meestest olemas, kes nüüd alles liituvad? Oled näinud mingeid videoid või neid viimasel ajal mängimas?
Drelli sai ju näha Trevisos toimunud NBA Elite International Campil. Olen mõningaid näinud episoodiliselt mängimas, aga selge pilt on ees, kui nad kohal on. Drell oli tegelikult talvel turniiril olemas, tema võimed ja oskused on enamjaolt teada.
Kes Põhjamaade turniiril eriti silma paistis või end ületas? Tahaksid kedagi välja tuua?
Ei tahaks, see oli ikkagi kontrollturniir. Kui peaks midagi ütlema, siis kõigiga, kes said mängida, olen rahul. Nad näitasid end väga heast küljest, mis teeb treeneritele otsustamise raskeks.
Marten Maidet pole laiem publik näinud aastaid Eestis mängimas. Kas Sina olid teda vahepeal näinud mängimas ja kuidas tema areng on toimunud vahepeal?
Ma pole samuti näinud. Olen vaid väikseid videojupikesi kuskil Ameerika keskkooliliiga mängudest näinud. Seda on aga jube raske panna konteksti, kui ta reaalselt meie juures kohal on. Nüüd saime aru, mida ta on Ameerikas teinud ja juurde õppinud.
Su enda endine hoolealune Mark-Andreas Jaakson läks Tšehhi. Kuidas Sa tema pooleaastast arengut hindad?
Tema tegemistega olen rohkem kursis. Esiteks mõjus talle mentaalselt väga hästi see, et ta sai välismaale ja uude keskkonda. Kindlasti on ta läinud mõningates mängulistes aspektides edasi ja ta on muutunud ka tugevamaks. Ta on kahemeetrine tagamängija, mis on kui universaalne tänapäeva korvpalluri lahendus. Treenerile on väga hea kuju, keda saab mitmel positsioonil kasutada.
Mis U18 koondise edasised plaanid on?
Homsest (neljapäev, 5. juuli – toim.) oleme kolmepäevases laagris Paikusel, mille lõpus mängime Läti U18 koondisega ühe mängu, kus saame näha uusi liitujaid ja nende sulandumist praegusesse satsi. Sealt edasi algab hullumeelselt tihe graafik: paar päeva puhkust ja siis oleme Kilingi-Nõmmel vähe pikemalt, kus teeme Rootsiga ühe või kaks mängu. Seejärel toimub Ventspilsis Balti matš, kus osalevad veel Läti, Leedu ja Hispaania. Pärast seda on paar-kolm päeva nö peenhäälestamist ja minek lennukile.
Kas kõik need mehed on koondises, keda soovisid?
Ütleme nii, et see nimekiri, mida talvel kokku panime, oli päris pikk. Seal oli mõningaid poisse, kes ütlesid ära, aga üldises plaanis on koos päris tore seltskond ja valikut jagub.
Mis eesmärgiga EM-ile lähete?
Enda peas on see kindlasti paika pandud, aga ennustamine on asi, mida ma ei taha teha.
*Intervjuu on tehtud 4. juulil ehk enne koondise laagrit Paikusel.