fbpx
Close

EELVAADE | Kalev/Cramo sõidab Siberisse haavatud karu nahka võtma

-BC Kalev/Cramo | Foto: Siim Semiskar

-BC Kalev/Cramo | Foto: Siim Semiskar

BC Kalev/Cramo korvpallimeeskonnast on koguni kuus mängumeest kutsutud algavaks 2021. aasta EM-valiksarja mängudeks koondise kandidaatide hulka. Enne lipu alla siirdumist lähevad kalevlased aga kaheks mänguks VTB Ühisliiga raames Venemaale, kus esmalt kohtutakse esmaspäeval Krasnojarki Jenisseiga.

Pärast eelmises mängus sel hooajal juba teistkordset Euroliiga tiimi Peterburi Zeniidi alistamist liigatabelis viiendaks kerkinud Kalev/Cramo (7-8) ei saa ennast kuskilt otsast rahulikult tunda, kuna ülitihedas pingereas on meeskonnad kuni 11. kohani paari võidu kaugusel. Jenissei on üks kolmest tiimist, kellel 6 võitu ja 9 kaotust ning hetkel annab see neile 10. positsiooni.

Eesti klubi jaoks ida-lääne teljel tänavuse hooaja kõige kaugem Ühisliiga klubi on nime saanud läbi miljonilinna Krasnojarski voolava Jenissei jõe järgi. Venemaa legendaarne kirjanik Anton Tšehhov on nimetanud Krasnojarskit Siberi kõige ilusamaks linnaks. Korvpallimeeskonna mängupaik Arena Sever mahutab 4000 inimest, kuid keskmiselt külastab mänge 1801 pealtvaatajat, mis kogu liiga peale annab täpselt Kalev/Cramo (1346) ees 10. koha.

Mullu Ühisliigas esimesena play-offi ukse taha jäänud Siberi suuruselt kolmanda linna korvpallimeeskond lõi tänavu lisaks ühisliigale kaasa ka FIBA Europe Cup sarjas, kust vahegrupist enam edasi kaheksa hulka murda ei õnnestunud. Viimaseks jäänud kohtumises võideti 5. veebruaril küll vahegrupis viimaseks jäänud hollandlaste Leidenit 96:84, kuid 2 võidu ja 4 kaotusega jäädi kindlalt kahe Türgi klubi järel grupis kolmandaks.

Seni viimases Ühisliiga kohtumises kaotas Jenissei 2. veebruaril kodusaalis 83:85 Permi Parmale ning hetkel on tiimil käimas viiemänguline kaotusteseeria. Viimati saadi VTB liigas võidurõõmu tunda 27. detsembril, kui mõnevõrra üllatuslikult mängiti 95:93 üle Kaasani Unics. Seejärel on kaotatud nii “endasugustele” nagu Permi Parma, poolakate Zielona Gora ja kasahhide Astana, kui ka “suurtele” Moskva Himkile ja Krasnodari Lokomotiv-Kubanile.

Kalevi fännide jaoks on Jenissei ridades kindlasti tuttavaks näoks mullu Eesti klubi play-offi aidanud ameeriklasest tagamees Chavaughn Lewis, kes aga viimastes kohtumistes tiimi koosseisu pole kuulunud. Hooaega alustas Lewis küll Nižni Novgorodis, aga vahetas novembri lõpus klubi ja on Jenissei eest seni kirja saanud kahe liiga peale üheksa mängu.

Rääkides Siberi tiimi liidritest, siis VTB liigas teevad vastastele kõige rohkem pahandust võõrleegionärid. 28-aastane ameeriklasest tagamees Davion Berry on seni kogunud keskmiselt 18,1 punkti, 3,3 lauapalli ja 3 söötu, 30-aastane ja 211 cm pikkune horvaat Tomislav Zubcic 15,7 silma ja 5,9 lauapalli ning 27-aastane ja vaid 198 cm pikkune tsenter Dustin Hogue 12,7 punkti ja 6,9 lauapalli. Venelastest on kõige teravama käega Denis Zahharov, kelle kontole on kirjutatud seni keskmiselt 11,3 silma.

Läbi Ühisliiga ajaloo on Kalev/Cramo ja Jenissei pusinud väga võrdselt, kui senistes mängudes on Eesti klubil ühevõiduline edu (7-6). Ka tänavuse hooaja esimene kohtumine õnnestus Kalev/Cramol koduses Kalevi spordihallis detsembri alguses 94:87 võita. Superesituse tegi toona Janari Jõesaar, kelle arvele jäi 23 punkti ja 13 lauapalli ning efektiivsustegur 31. Kolmeseid 5/7 tabanud Kristjan Kitsing lisas 22 silma ja Kyle Vinalese arvele kogunes 16 punkti, 8 söötu ja 5 lauapalli. Vastaste parim oli 27 punkti visanud Davion Berry.

Vaadates meeskondlikke statistikanumbreid, siis Jenissei viskab tiimina palju peale, tabab seejuures kaugelt hästi, kuid on palliga väga hooletu. Senisel hooajal keskmiselt visatud 87,2 punktiga ollakse VTB liigas kolmandal kohal, kolmesteprotsent 38,5% annab samuti kolmanda positsiooni, vaheltlõigetes ollakse keskmiselt 7 sooritusega suisa teised ja pallikaotustes 14,8-ga liigas kõige kehvemad. Võrdluseks Kalev/Cramo on keskmiselt 77,1 punktiga alles 13., kolmesteprotsendiga 36% kaheksas, vaheltlõigetega (5,1) 12. ja 11,1 pallikaotusega üks parimaid.

Kalevlased on erinevalt vastasest mängule vastu sammumas väga positiivse fooni pealt, kui kahe liiga peale on tiimil käimas 7-mänguline võitudeseeria. Viimati suudeti neljapäeval skooriga 92:68 alistada Rapla Avis Utilitas. Koduse rivaali vastu ei käinud väljakul tagamees Martin Dorbek ja ameeriklasest korvialune jõud Michael Finke, kellest esimest vaevab käevigastus ja teist väike põlvehäda. Mõlemad kõnealused mehed sõidavad võistkonnaga Venemaale kaasa ning nende mängimine otsustatakse kohapeal.

Pärast Krasnojarskiga mängimist ootab juba neljapäeval Kalevit ees Euroopa üks parimaid klubisid Moskva CSKA (12-4), kes tänavu lubanud endale juba nelja kaotuse näol VTB Ühisliigas tavapärasest rohkem puterdamist. Pärast seda jääb Eesti klubil põhiturniiri lõpuni veel seitse mängu.

scroll to top