fbpx
Close

Eesti on 3×3 korvpallis koguni maailma 9. riik, kuid seis on “optimistlikult kriitiline”

-3x3 korvpall | Foto: Siim Semiskar

-3×3 korvpall | Foto: Siim Semiskar

FIBA 3×3 korvpalli ülemaailmses reitingutabelis on Eesti 2019. aasta veebruari alguses läbi aegade kõige kõrgemal ehk 9. kohal. Eesti edestab FIBA 3×3 korvpalli koondtabelis eelmisel aastal nii Euroopa kui maailmameistriks tulnud Serbiat ning ka Lätit, kes eelmisel kaotas nii Euroopa meistrivõistlustel kui maailma kõige tugevama 3×3 korvpalliliiga finaalis vaid Serbiale.

“Koondtabelis arvestatakse kõikide kategooriate koondsummat, kus lisaks meeste 3×3 tulemustele lähevad arvesse ka naised ning U23 ja U18 vanuseklassid,” ütles Eesti Korvpalliliidu 3×3 valdkonna juht Reigo Kimmel, kelle hinnangul võib 9. koht jääda siiski ajaloo kõrgeimaks kohaks FIBA 3×3 koondtabelis.

Eesti 3×3 korvpalli tulemused 2019. aasta veebruari alguses on järgmised:

  • mehed: 17. koht
  • naised: 8. koht
  • U23 noormehed: 11. koht
  • U23 neiud: 6. koht
  • U18 poisid: 4. koht
  • U18 tüdrukud: 4. koht

FIBA 3×3 reitingu koondtabel näitab kui aktiivselt riigis 3×3 korvpalli harrastatakse. Seda nii mängijate tulemuste kui 3×3 turniiride korraldamise osas. Reitingutabelit uuendatakse iga päev, seda olukorras, kus mängijad saavad kirja oma punktid mõnelt 3×3 turniirilt, kui ka siis kui viimasest turniirist on möödas üks aasta. Siis punktid kustuvad.

FIBA 3×3 reitingutabel on oluline vaid ühel päeval aastas ehk 1. novembril, kuna selle alusel saavad riigid kutse järgmise aasta tiitlivõistlustele. 2019. aasta puhul 2020. aasta Tokyo olümpiamängudele või U23 ja U18 sarjas maailmameistrivõistlustele, kuid seda vaid vastavate kategooriate tulemuste põhjal.

Kimmeli sõnul võib tunduda ebareaalne, et U18 arvestuses oleme nii neidude kui noormeestega maailmas 4. kohal, kuid kahjuks see lähikuudel muutub, kuna FIBA 3×3 reitingupunktid kestavad vaid ühe aasta ehk Eesti reitingust kaovad ära eelmise aasta “Road to Buenos Aires” 3×3 turniiride tulemused, mis moodustavad nii U18 tüdrukute kui poiste punktiskoorist peamise.

“Kokkuvõttes ei anna hetkel ajaloo kõrgeim koht FIBA 3×3 ülemaailmses koondtabelis põhjust ülemäära rõõmustamiseks, kuna oluliselt tähtsamaks on tulemused 3×3 tiitlivõistlustelt, kuhu 3×3 reitingu alusel pääseb,” ütles Kimmel.

Eesti 3×3 koondised mängivad sel aastal: 

  • Mehed: FIBA 3×3 MM, Euroopa mängud ja 3×3 EM kvalifikatsioon.
  • Naised: FIBA 3×3 MM-i kvalifikatsioon, Euroopa mängud ja 3×3 EM kvalifikatsioon.
  • U18 noormehed: FIBA 3×3 MM ja 3×3 EM kvalifikatsioon.

Kokkuvõttes jääb Eesti Korvpalliliidu 3×3 valdkonna juht Eesti 3×3 korvpalli tuleviku osas optimistlikult kriitiliseks.

MEHED: kõik kaardid on pandud FIBA 3×3 MM-iks valmistuvale koondisele. Kui sel aastal tuleks kasvõi üks koht kõrgem tulemus, kui 2018. aasta 3×3 MM-ilt, siis väga paljud rahalised mured saaks lahendatud. Euroopa mängud annavad vaid reitingut ning 3×3 EM on oluliselt raskem kui 3×3 MM, kuna Euroopas on see mäng väga populaarne.

Samal ajal oleks vajalik, et ka Eestis oleks omaette 3×3 liiga, mis aitaks väga palju kaasa sellele, et Eesti 3×3 koondis saaks FIBA reitingutabeli alusel 2020. aastal Tokyo olümpia kvalifikatsioonile, sest kokkuvõttes läheb selles arvesse 100 mängija individuaalne tulemus.

Liiga võiks käima lükata, kui selle kohta oleks huvi. Paraku on isegi järgmisel laupäeval Tartus enne Tähtede Mängu toimuvale 3×3 Tähtede Mängule registreerunud vaid kaks ja pool võistkonda, millest üks on Lätist ja teine Kimmeli enda poolt.

NAISED: optimistlikult ja suure hurraaga sai käima lükatud naiste 3×3 teekond olümpiale. Algus on olnud väga positiivne, kuid väga vaevaliselt läheb edasi – näiteks ülehomsele 3×3 turniirile Südalinna koolis on hetkel vaid 3 võistkonda registreerunud.

Naistele on planeeritud vähemalt üks kuni kaks 3×3 turniiri nädalas. Kui igale turniirile saaks 12 võistkonna jagu mängijaid kokku siis üle 90% tõenäosusega oleks Tokyo olümpiapääse olemas, mis tagaks pea kõigile ka väga motiveeriva tasu.

Oleme naistega hetkel FIBA reitingus maailma 8. kohal. Kui jõuame 1. novembriks TOP4 sekka, siis on ka olümpiale minek!

U23 noored: sel aastal me Hiinas toimuvale 3×3 MM-ile ei lähe, kuna huvilisi ei olnud. Sellegipoolest – kui tekib piisaval arvul huvilisi, siis järgmisel aastal on võimalik, selle aasta tulemuste põhjal sellele koht saada.

U18 noored: poistega on minek Mongooliasse, tüdrukud sel aastal ei sõida. Siiski saavad kõik poisid ja tüdrukud anda oma panuse, et Eesti meeste või naiste 3×3 koondis jõuaks Tokyo olümpiale.

2019 3×3 peatoetaja?

Lisaks tuleb olla “optimistlikult kriitiline” ka suvise 3×3 tänavakorvpalli Eesti meistrivõistluste osas, kuna tänaseni ei ole me suutnud leida sarjale uut peasponsorit. Kindal on vaid see, et “3×3 Tallinn Open 2019” toimub 10. augustil 2019 Tallinnas, Vabaduse väljakul. Tokyo olümpiapääse sõltub eelkõige 3×3 tänavakorvpallist, mis annab rohkem punkte kui muud turniirid.

3×3 korvpall ei ole enam vaid suvine tänavakorvpall. Seda harrastatakse aastaringselt ning mida suurem on harrastajate arv, seda suurem on tõenäosus pääseda tiitlivõistlustele. Eesti eesmärk on jõuda 3×3 korvpallis Tokyo olümpiale. Kõigi panus – mehed, naised, poisid, tüdrukud – on selles väga oluline!

scroll to top