fbpx
Close

Energiajook, vesi või midagi enamat? Mida juua korvpallimängu eel ja ajal?

-SiS aitab korvpalluritel leevendada vedelikukaotust | Foto: Siim Semiskar

-SiS aitab korvpalluritel leevendada vedelikukaotust | Foto: Siim Semiskar

Kui tippkorvpallis pööratakse tänapäeval õigele toitumisele järjest rohkem tähelepanu, siis saavad ka enda lõbuks mängivad harrastuskorvpallurid oma mängukogemust palju mõnusamaks muuta, kui jälgivad mõningaid lihtsaid toitumisnõuandeid. Koostöös sportlaste seas tunnustatud toidulisandite pakkujaga SiS avaldab Korvpall24.ee artiklite sarja, mille abil pakume spordiga ning eelkõige korvpalliga tegelejatele baasteadmisi toitumisest.

Sel korral keskendume väga olulisele teemale, mis puudutab iga korvpalliharrastajat ükskõik mis tasemel – kuidas taastada kehalise tegevuse käigus higistamise teel kaotatud vedelikuvarud?

SiS-il on käimas kampaania, kus oktoobris loositakse Korvpall24.ee lugejate vahel igal nädalal välja üks spetsiaalne korvpalluri komplekt, kus on asjatundjate poolt kokku pandud tooted, mis aitavad korvpalluril saada lisaenergiat ning kiirendada taastumist. Loosimises osalemiseks vaata SIIA.

Pole haruldane, kui tippkorvpallur kaotab mängu jooksul oma kehast koguni 2,5 liitrit vedelikku. Juba ainuüksi 2-protsendiline kaalukaotus vedeliku arvelt mõjub pärssivalt korvpalluri töövõimele nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Seetõttu on väga oluline juua piisavalt juba enne tugevamat trenni või mängu.

Kas paljas vesi või suhkruvesi?

Enamasti joovad korvpallurid kas paljast vett või spordijooke. Siin on kaks põhilist ohukohta:

1. Suuremas koguses puhta vee joomisel ei taju me piiri, millal on küllalt. Tulemuseks on ebamugav loksumistunne maos. Kui juua vett korraga liiga palju, siis toimub neerude kaudu üleliigse vee väljutamine.

2. Süsivesikutega spordijoogi puhul on probleemiks liigne suhkur. Kuna kogu suhkruhulk vereringesse ei imendu, siis võivad tekkida maos kõrvetised ja pole pärast trenni võimalik süüa tavatoitu.

Kas sool või magneesium?

Inimorganismist moodustab 60-65% vesi. Kuna kehas ringlev vedelik pole sama mis kraanivesi, siis tuleb uurida, kas joodavas vees on piisavalt soola. Vette lisatud mineraalained, eriti soolad, parandavad vedeliku omastamist kuni kaks korda. Kõige rohkem kaotame higistamisel kehast just soolasid, palju vähem magneesiumi ja kaltsiumi. Ka viimatimainitud mineraalainete tasakaal kehas on oluline, sest ilma nendeta ei toimu lihaste pingutus- ja lõdvestusfaas piisavalt tõhusalt.

Kui palju juua pärast trenni?

Vedeliku tarbimise üks parimaid kontrollvahendeid on kehakaal ja selle muutus raske pingutuse tagajärjel. Meie kehakaal langeb pingutuse ajal valdavalt vedeliku arvelt. Sporditeadlased soovitavad taastada 150% koormuse ajal kaotatud vedelikust viie tunni jooksul pärast pingutust. Tuleks juua 600 ml vedelikku tunnis (viie tunni jooksul) juhul, kui koormuse tagajärjel oli vedeliku arvelt kehakaalu kaotust 2 kg.

Kuidas vältida lihaskrampe?

Need, kes kurdavad lihaskrampide üle, peaksid juba enne raskemat trenni või võistlust jooma mineraalvett, mis sisaldab magneesiumi ja kaltsiumi. Teine võimalus on valida kalorivabad joogitabletid, mis sisaldavad vajalikke mineraalaineid. Soolakapsleid ja magneesiumiampulle pole tavaharrastajale vaja, need jäägu triatleetidele, kelle treeningkoormused on korvpalliga võrreldes ekstreemsemad.

Energiajook pole lahendus

Korvpallisõprade jaoks võib olla tuttav pilt, kus Madridi Reali ja Hispaania koondise staar Sergio Llull vahetuspingil enne mängu ja mängu ajal joob energiajooki. Energiajoogis leiduv kofeiini ja suhkru segu tõstab küll järsult veresuhkru taset, kuid takistab vedeliku imendumist ja higistamisega kaotatud vedeliku asendamist. Seega töötab energiajook hoopis soovitud eesmärgile vastu. Janu kustutamiseks sobivad korvpallis paremini GO Hydro joogitabletid, mida kasutab ka Kaunase Žalgirise meeskond. Leedu tippklubis kombineeritakse joogitablette näiteks Vytautase mineraalveega.


Eelmises kahes postituses tegime lühivaate ajalukku ning vastasime kolmele olulisele küsimusele ja rääkisime valkude tähtsusest sportlase toitumises.

scroll to top