Eesti korvpall peab tänavusel aastal oma 100. juubelit ning selle auks ilmub erilehel Korvpall100.ee aasta jooksul 100 intervjuud erinevate inimestega korvpalli seest ja ümbert. Huvitava perspektiivi suutis meie korvpallile anda eestistunud ameeriklane Howard Frier, kelle sõnul liigume taas õigel teel ning usutavasti pole kaugel ka see aeg, kui taas saame mõnda meie pallurit näha ringi jooksmas NBA väljakutel.
Viimati pallis unistusteliigas Martin Müürsepp aastatel 1996-98 ning eestlased on pikisilmi oodanud järgmist sellele tasemele jõudjat. Küsime Frierilt, millals ee võiks juhtuda. “See on hea küsimus,” jäi Frier mõttesse ja lisas: “peame hindama, millisel mängijal oleks võimalik NBA-s läbi lüüa? Kui jutt on rollimängijast, siis äkki Maik-Kalev Kotsar? Ta lõpetab sel aastal ülikooli ja ehk pääseb suvelaagrisse ennast näitama ning paistab seal oma füüsisega silma? Või on meil mõni noor mängija, kes oskab suurepäraselt visata? Pallurid peavad arvestama, et NBA-sse pääsemiseks peab ka õnne olema. Mõnel võistkonnal peab olema vaja just konkreetselt sinu oskustepagasiga mängumeest. Meil on andekaid noori ja varsti kindlasti keegi läheb ka Eestist taas NBA-sse. Peame ootama.”
Just füüsiline pool on Frieri sõnul see, kus vahepeal muust maailmast maha jäänud Eesti korvpall on taas hakanud jõudsalt edusamme tegema. “Eestis on minu siin oldud aja jooksul üha rohkem aru saadud, et füüsiline võimekus on pallimängija jaoks väga oluline. Peame nüüd veidi ootama, mis edasi saab, sest treenerid on varasemast rohkem hakanud mängijate füüsisega tegelema. Kui laps käib näiteks viis korda nädalas trennis, siis äkki ei peaks kõik korrad pallisaalis olema, vaid kahel korral tuleks tegeleda füüsiliste võimetega?” küsis USA korvpallitaustaga mees ja lisas: “saame näha, kas sellest tuleb mingit tulemust.”
Loe täispikka intervjuud siit: INTERVJUU | Howard Frier “eestistumisest”: ma ei teinud seda meelega, aga see kõik juhtus nii