fbpx
Close

NCAA I divisjoni siirduv Johanna Eliise Teder: poleks uskunud, et nii palju koole minuga kontakteerub

-Johanna-Eliise Teder | Foto: Siim Semiskar

-Johanna-Eliise Teder | Foto: Siim Semiskar

Aprilli lõpus tuli Eesti korvpallisõpradele rõõmustav uudis ookeani tagant, kui sai selgeks, et seni USA madalamas üliõpilasliigas pallinud tagamängija Johanna Eliise Teder siirdub NCAA I divisjoni Washington State’i ülikooli.

20-aastane ja 174 cm pikkune Teder sõnas Korvpall24.ee portaalile, et kooli valik tuli tal teha kolme nädalaga, kuigi tavaliselt hakatakse ülikoolidega suhtlema oluliselt varem. “Ootasin kogu hooaja, et mõni I divisjoni ülikool minuga kontakteeruks, kuid miskipärast oli veebis minu nime taga märge “non qualifier” (ei kvalifitseeru – inglise k.). “Märtsi lõpuks tegi NCAA otsuse, et võin järgmisest hooajast liituda mõne kõrgeima liiga ülikooliga, mispeale andsin oma video mõnele treenerile, kes aitasid meelsasti seda levitada,” rääkis Teder.

Washington State näitas eestlanna sõnul tema vastu huvi üles juba üsna varakult, kuid lõpuks Covid-19 haiguspuhangu tõttu ühtegi külastusvisiiti ülikoolidesse Teder teha ei saanud. “Pidin leppima vaid videokõne tuuriga ning see tegi ülikoolide vahel valimise tunduvalt raskemaks,” selgitas Teder.

“Ma poleks uskunud, et nii lühikese ajaga nii palju koole minuga kontakteerub. Sain tutvuda väga paljude erinevate treeneritega ja võtsin otsustamiseks aega täiesti viimase hetkeni. Minu jaoks ei mänginud nii suurt rolli see, kui nimekas kool on või kui palju neil raha on. Lähtusin pigem sellest, kui mugavalt ma ennast treeneritega rääkides tundsin ning mis seltskond mind seal ootab,” tegi Teder otsuse enda arenguvõimalustest lähtuvalt.

Tänavusel hooajal mängis eestlanna NJCAA liigas kõik 33 kohtumist ja alustas 14 neist algviisikus. South Plains Lady Texan nime kandev naiskond võitis hooajal 33-st kohtumisest koguni 32 ning eestlanna arvele kogunes keskmiselt 7,9 punkti, 4,4 korvisöötu ja visketabavuseks jäi 46,9%. Tema mängud läksid hooaja edenedes aga järjest paremaks, kui viimases üheksas matšis kogus eestlanna keskmiselt 13,6 punkti ja oma karjääri rekordi 26 punkti viskas 5. märtsil, vahetult enne koroonakriisi puhkemist.

“Muidugi on (tänu tõusujoones kulgendu hooaja lõpule) enesekindlam tunne edasi astuda. Ootan põnevusega, milline teekond meie koolil järgmistel aastatel välja kujuneb. Olen valmis oma panuse andma,” kinnitas Teder. “Washington State on Pac-12 konverentsis, mis oli sel aastal liiga kõige tugevam. Tean milleks valmis tuleb olla ja lihtne see kindlasti olema ei saa. Aga olen valmis andma endast maksimumi nii korvpalliplatsil kui õppimises.”

Washington State Cougarsi korvpallinaiskond on väga rahvusvaheline ning tänavused värbamised tulevad kõik erinevatest välisriikidest. Lisaks Tederile tõmbavad esmakordselt ülikooli särgi selga kanadalanna Jessica Clarke, türklanna Ekin Celikdemir ja uus-meremaalanna Charlisse Leger-Walker. Tänavu mängisid tiimis näiteks neiud Prantsusmaalt, Austraaliast, Iisraelist, Serbiast, Bulgaariast ja Rwandast. “Mida rohkem rahvusvahelisi mängijaid, seda positiivsem,” usub neiu. “Otseselt see mu otsust ei mõjutanud, kuid vaatasin seda küll, kas mõni eurooplane tiimis mängib.”

Teder on endiselt veel ookeani taga Texases ning esialgne plaan oli mais tagasi Eestisse tulla. Nüüd võivad plaanid aga muutuda: “Treeneritelt tuli teade, et nad ootavad meid juba juunis Washington State’i. Loomulikult tahaks koduseid näha, aga hetkeolukorra tõttu pean läbi mõtlema, mis on minu jaoks parim variant.”

Eksperdid kinnitavad pidevalt, et ülikooliliigas NCAA on esimene hooaeg sisseelamiseks ja väga palju mänguaega ei pruugi uustulnukad saada. Tederil on aga madalamal tasemel USA korvpalliga juba kogemus olemas, mis võib teda uuel hooajal aidata. “Kahtlemata tuleb raske esimene aasta, kuid see viibki edasi. Võib öelda küll, et Texases veedetud aasta on mind mingil määral ette valmistanud. Annab palju kindlust juurde, sest olen tuttav USA elu-oluga. Vähemalt tean natukenegi, mida oodata.”

scroll to top