fbpx
Close

INTERVJUU | Kadrina Karudega teist liigat nautiv Andres Sõber: ega tahtmine võita pole kuhugi kadunud

-Andres Sõber | Foto: Siim Semiskar

-Andres Sõber | Foto: Siim Semiskar

Pikki aastaid treenerina Eesti tipptasemel kaasa löönud legendaarne Andres Sõber on tänavu juhendamas Saku II liiga klubi Kadrina Karud, kes hooaega on alustanud nelja võiduga. Kogenud korvpallitreener on enda sõnul korvpalliplatsi ääres taas iga hetke nautimas.

Korvpall24.ee portaal istus Sõbraga maha pärast eelmise nädala teisipäeval saadud suurt 115:56 võidumängu BC Kalev II vastu. Uurisime Kadrina Karude komplekteerituse ning eesmärkide kohta ning loomulikult kandus jutt Andres Sõbrale omaselt ka teistele põnevatele radadele.

Sa oled Kadrina Karudega teist liigat alustanud korraliku mürinaga. Mis ise arvad hooaja alguse kohta ja kas tunned treeneritööst mõnu?

Täitsa õige küsimus ja vastus oli ka küsimuse sees olemas. Mulle nii väga meeldib nende poistega praegu seda asja teha ning see on öö ja päev võrreldes paari viimase Rakvere aastaga, kus närvipinge oli väga kõva. Raivo Tribuntsovi (Kadrina Karude abitreener – toim.) gümnaasiumipoisid on väga ägedad ning vanemad kutid aitavad kaasa. See vaheaasta, mis ma tegin, selge see, et tahtmine võita ei kadunud kuskile. Ega ma ei anna ka suurtes võidumängudes hõlpu, nagu sa nägid, siis pressing käis mul üle välja kogu aeg. Ega mu eesmärk pole vastastele mingeid pakke panna, vaid oma poisse arendada. Ma ei kannata seda pikka rünnakut, kui sa vaatad NBA-d, siis seal pannakse ka kiirelt põmm ja põmm – nii lihtsalt mängitakse tänapäeval.

Nagu Sa ise mainisid, siis närviliste Rakvere aastatega võrreldes oled Sa ise treeneripingil ka hoopis teistsuguse kehakeele ja hoiakuga. Mis Sinu enda jaoks need peamised erinevused on?

Eks mul venis pikaks see, kuna panin kõrgliigas 17 hooaega järjest. Selles supis sees olles on igal võidul tähtsus. Praegu on põhiline, nagu ma ka poistele mängu lõpus toonitasin, et mõni mees läks taas sammukese paremaks. Kui võidud ka tulevad, siis on boonus. Meil otseselt eesmärki pole, aga on juba mõned kõvad võidud võetud. Ma olen ikka väga tänulik, et saan seda Kadrina Karude värki teha.

Kui sammute ka edasi võidult võidule, siis äkki hooaja keskel konkreetsed eesmärgid tekivad?

Ma tahan ajada neid asju sirgjooneliselt ja loomulikult oleks pettumus, kui me hooaja lõpuks teises liigas parimate hulgas ei ole. Kui ma väidaks vastupidist, siis ma ju valetaks. Kui aga ei õnnestu võita või isegi final fouri jõuda, siis ei juhtu ka midagi. Kui on õnne ja asjad langevad kokku, siis mine tea, mida me võime korda saata.

Eriti vinge, et meil alt on tulemas uued noored peale. Minul endal on 15 “hunti” (Viru-Nigula Hundid – toim.) kasvamas, Raivol on Kadrinas 15 poissi töös ja Allan Ehtel Tamsalus. Meil on järelkasvuna 30-40 mängijat sellele tiimile.

-Andres Sõber ja Kadrina Karud | Foto: Siim Semiskar

Kuidas kohalik rahvas teid vastu on võtnud, kas publikut huvitab ka teise liiga tasemel korvpall?

Ma küll pole otseselt lugenud, aga Kadrinas on saja ligidale olnud rahvast. Poiste sõbrad ja vanemad kokku võtta ning ongi juba 50 inimest. Oleme hea kajastuse saanud ja tänavu vallavanemaks saanud Kairit Pihlak toetab meid nii moraalselt kui materiaalselt.

Vähemalt viisiku jagu, kui mitte rohkem, on teil teise liiga kohta kõrgel tasemel mängumehi. Kas tunnetad ise sama?

Tänud sellise komplimendi eest ning pean nõustuma. Raimond Tribuntsov, Lauri Mets, äsja teise liiga kuu parimaks valitud Allan Ehte, Ameerika poiss Nikeem De Leon ja Rait Tammet… selle viisikuga võiks ma ei tea mida ära teha. Aga see pole üldse põhiline. Kõige tähtsam on, et need noored kutid saaksid hea enesetunde sisse. Hiljuti, kui mängisime kohalikku liigamängu, siis öeldi mulle noore tagamehe Enes Kita kohta, et paneb nagu Euroliigas põmm-põmm-põmm. Ega madalama tempoga 100 punkti täis ei viska ka, aga meil pole mingi uhamine, see ongi tänapäeva korvpall.

Näiteks Rait Tammeti me leidsime nii, et ta on Tapal sõjaväes ja mängis meie vastu. Selliste võimetega poiss! Küsisin talt kohe, kas ta meie juurde ei tahaks tulla. Mees ütles mulle nii: “Sõber, mina sind tean, aga sina mind ei tea. Tead miks? Sest ma ei saanud Pärnus mängida (21-aastane Tammet sai hooajal 2017/18 Pärnu Sadama särgis meistriliigas 8 mängu jagu karastust, keskmiselt 4,6 minutit – toim.).”

Teil on teises liigas ka ameeriklasest välismängija, mis on üsna harukordne. Mis mees Nikeem De Leon on ja kuidas ta Kadrinasse sattus?

Me ei plaaninud kedagi välismaalt võtta, aga Rakveres mänginud David Haughton suhtles Raimond Tribuntsoviga ja ütles, et tal on pakkuda üks hea Jamaika juurtega poiss, kes tahaks mängida nii, et oleks elamine ja söök olemas. Lisaks hakkab kohalikele mõned korrad nädalas inglise keelt õpetama. Vaatasime videot ka ja ta oskab mängida küll. Nikeem on meil selle plaaniga võetud, et tekiks sotsiaalne aspekt – ta on New Yorgist pärit, klapib poistega ning neil on omavahel hea õhkkond tekkinud. Mina keeran tal ikka seda kruvi, et peab heaks mängijaks saama.

-Andres Sõber ja Kadrina Karud | Foto: Siim Semiskar

Kuidas Sa praeguse kogemuse pealt hindad teise liiga keskmist taset?

Oskan rääkida selle põhjal, kellega me seni mänginud oleme, ma teist alagruppi ei tea. Rae Koss oli väga positiivne, pääsesime Siim Raudla (Rae Kossu peatreener – toim.) käest väga napilt (Kadrina Karud võitsid kodumängu 77:69 – toim.). Siin liigas on väga tublid kutid koos ja lõbus ning aus suhtumine. Minu jaoks isegi huvitavam kui meistriliigas Kalev/Cramo ja Valga-Valka mängu vaadata.

Kui palju jõuad Sa jälgida Eesti-Läti korvpalliliigat ja mis sellest arvad?

Ma jälgin kõike, NBA-d, Euroliigat, Eesti-Läti liigat, ma olen kossumees ja armastan seda mängu. Mina arvan, et Eestis peaks tegema korvpallis reformi, et kõrgliigas mängiks 12 meeskonda – Tartust raudselt kaks võistkonda, regioonidest kindlasti ka Rakvere ja Paide jne. Teeks amatöörsatsid, kus oleks kaks välismaalast. Kalev/Cramol ja Tartul las olla neli välismängijat, aga Eesti liigas mängigu kahe leegionäriga. Need oleks meie kaks tipptiimi, aga ülejäänud oleks ühel tasemel klubid. Lõpetame ära selle profina mängimise madalamal tasemel ja saadame mängijad tööle – nagu siin tänase vastase BC Kalev II puhul näha, siis Jarmo Jagomägi (spordiajakirjanik – toim.) jaksab ka pärast tööd kiire tempoga platsil joosta.

Praegu on olukord, kus mul Kadrina Karudega on mänge rohkem kui Gert Kullamäel ja Martin Müürsepal Tallinna Kalevis. Mul sel nädalal vaja kahel korral veel Lääne-Virumaa karikat mängida, kus Kristo Saage tuleb vastu – kolm mängu sel nädalal. Tallinna Kalev aga mängib korra Ogrega ja siis pikalt tühi paus.

scroll to top