fbpx
Close

Jukka Toijala: Eestis on peale tulemas palju mängijaid, kellel on võimed olemas

-Jukka Toijala | Foto: Siim Semiskar

-Jukka Toijala | Foto: Siim Semiskar

Eesti korvpallikoondise peatreener Jukka Toijala on taas kuumal suveajal võtnud kätte vile ja taktikalaua ning juhendab koondise kandidaate Nord Cramo spordihoones. Kaasatud on suur hulk mängijaid, kellest kümmekond treenib vigastustest taastumise tõttu või mõnel muul põhjusel väiksema koormusega omas tempos.

Rahulikumalt treenijad on momendil Siim-Sander Vene, Sander Raieste, Sten Sokk, Maik-Kalev Kotsar, Kaspar Treier, Kristjan Kitsing, Martin Paasoja, Kregor Hermet, Martin Dorbek, Tanel Kurbas ja Siim-Markus Post.

Vaatamata nimekatele meestele, kes kõik vigastustest taastumas on, jagub Toijalale tulejõudu ka väljakule täiskontaktseteks harjutusteks. Teisipäevasel meedia jaoks avatuks kuulutatud treeningul tegi soomlane meestele väga intensiivseid mängulisi harjutusi.

Pärast treeningut Korvpall24.ee portaali küsimustele vastates sõnas Toijala, et kuigi töö käib pikemaid eesmärke silmas pidades (loe: veidi rohkem kui aasta pärast toimuva EM-finaalturniiri nimel), siis selle suve tipphetkeks on see, et 29. juulil saab taas kodusaalis publiku ees mängida, kui vastaseks on Island.

Teine järjestikune töökas suvi koondisel järjest. Mis on sellel suvel teistmoodi võrreldes eelmisega?

Eelmisel suvel oli koroonaviirusest tingitud olukord ja paljud olid kaks või kolm kuud korvpallitreeninguteta. Alustasime toona rahulikult. Nüüd on teisiti selles mõttes, et hooaja jooksul on päris palju mängitud ning mitmeid mehi vigastatud. Taastujate grupp on suur. Eks see oli normaalne sportlase elu ja selliseid asju ikka juhtub. Oleme saanud teha rohkem võistkonnatreeninguid, mis on igal juhul hea võimalus.

Viimased harjutused, mis läbi viisid, olid kõik kiired ja tempokad – esimese või teise söödu pealt visati. Kas just seda tahadki näha?

Eks siin ole praegu ka natuke nooremad mehed. Kui tuleb vanemaid juurde, siis võtame rahulikumalt. Meil on aga kindlasti sellised mängijad, kellele kiire mäng sobib. Näiteks Henri Drell, Sander Raieste ja mitmed veel.

Suvel ootab ees üks maavõistlusmäng Islandiga. Kas töö käib ikkagi pikem eesmärgi nimel või võtate mingi hetk ka konkreetselt Islandi analüüsimiseks ette?

Vaatame pikemat perspektiivi, aga kindlasti on hea meel, et saame mängida kodupubliku ees. Viimane kord oli vist Itaaliaga mäng siin rahva ees, sest Venemaa vastu pealtvaatajad saali ei lubatud. Rahva ette jooksevad ka mõned sellised mehed, keda pole oma silmaga nähtud paar-kolm aastat. Huvitav saab olema nii meile kui neile. Island valmistub augustis toimuvateks MM-eelkvalifikatsiooni mängudeks, mis on nende jaoks väga tähtsad. Võib-olla inimesed mõtlevad, et mis see Island ikka on, aga kui hakkad vaatama, millistes klubides nende mängijad pallivad, siis on tegemist väga tugeva meeskonnaga. Ja ei tasu unustada, et Island mängis 2017. aastal EM-il.

Kas taastujatest keegi sellele mängule jõuab?

Vaatame, võib-olla paar meest. Siin on veel kolm nädalat aega treenida. On erinevaid asju, mis teha ja mis nendega kokku on lepitud. Kõik pole iga päev siin, vaid mõni käib kolm korda nädalas.

Kas peale Kaspar Treieri on teada veel keegi, kes kindlasti ei mängi?

Kindlasti ei mängi Martin Paasoja, Tanel Kurbas ja Sten-Timmu Sokk. On olemas mehed, kellel viieprotsendiline võimalus ja neid, kellel see võimalus on 50%. Hetkel on veel päris raske ennustada.

Käisid kogu hooaja jooksul Eesti liiga mänge vaatamas. Kes nendest noortest, kes ka siin Sul nüüd silme ees, on suurima arenguhüppe teinud?

Neid mehi ikka jagub, aga poleks päris õige siin neid nimeliselt välja tuua. Aga, kes on noor? Märt Rosenthal on näiteks veel noor, kes oli üks tugevamaid mängijaid liigas ja praegu valmistub oma 3×3 korvpalli turniiriks. Tartus tegid paar meest tubli hooaja. Kui alustasime juuni alguses, siis oli siin kogu U20 võistkond meil juures. Seal on samuti mõned mehed, kes tulevikus võivad juba päris varakult siin meeste koondises olla.

Näib, et oled üpris rahul, et meil on altpoolt mehi juurde tulemas?

On tulemas, aga kõikidel peaks olema oma mõistmine. Nagu ma paar nädalat tagasi ütlesin, siis EM-iks töö käib ja vaatame. Igal juhul anname võimaluse kõigile ja pole kindel, kes sinna EM-i meeskonda jõuavad. Aga selleni on veel palju aega.

Kui võtsid Eesti korvpallikoondise peatreeneriameti vastu, kas siis teadsid, et meil on lähiaastatel noori peale tulemas, kes konkurentsi tõstavad? On see Sinu jaoks positiivne üllatus või tahaksid veel rohkemat?

Nii suur üllatus see mulle pole. Olen päris palju vaadanud noortekoondiste tegevusi U16, U18 vanuseklassis nii Nordic Cup’il kui Baltic Sea Cup’il. Tean küll, et potentsiaal on olemas, aga tegemist on alles noorte meestega ja see kõik võtab aega. Kindlasti on tulemas palju neid, kellel võimed olemas. Tähtis on leida järgmiseks hooajaks hea klubi, kus saaks mängida ja liikuda aina edasi.

scroll to top