fbpx
Close

Kuidas noorkorvpallurina suvel konkurentidega võrreldes samm edasi astuda?

-Howard Frier | Foto: Siim Semiskar

-Howard Frier | Foto: Siim Semiskar

Esmakordselt 2004. aastal Eesti kõrgliigasse mängima tulnud Howard Frier on pärast profikarjääri lõppu jäänud Eestisse ning võtnud südameasjaks Eesti korvpalli edendamise. Korvpallitreeneri kutsumuse leidnud mees pakub suvel kõigile individuaalsest arengust huvitatud noortele võimalust tulla tema käe alla treenima.

Eestis endaloodud T4G (Training for the Game) kaubamärgi alt tegutsev teisest korvpallikultuurist pärit Frier üritab Eestisse tuua just tükikest USA mentaliteedist, kus kahe hooaja vahel on just suvi see, kus mängijad peaksid individuaalselt edasi arenema.

“Ühel suvel ma sattusin jälgima ühe Eesti noortekoondise laagrit. Kohal oli palju lapsi, kellest laagri lõpuks jäeti vaid 15 edasistele treeningutele, kuid mitukümmend last saadeti koju ära ja nende jaoks olid suvised treeningud justkui lõppenud,” meenutas Frier olukorda, kus tal suviste treeningute idee tekkis.

“Tahtsin nendele lastele mingit väljundit pakkuda, kuid selgus, et Eestis on veel päris palju noori korvpallureid, kes tahaksid suvel paremaks saada. Mõistan, et Eesti korvpallis on suvi olnud pigem üldfüüsilise arendamise aeg, aga mina tahan tuua just Ameerika stiili, et rohkem keskenduda individuaalsete oskuste parandamisele,” lisas energiline treener Korvpall24.ee portaalile antud intervjuus.

Frieri sõnul peaks siinkohal eeskuju võtma maailma tugevaima profiliiga NBA mängijatest, kes alati räägivad hooaja lõppedes, et nende plaan on järgmise hooaja alguses meeskonna juurde tulles olla kas parem viskaja, parem põrgataja või parem ükskõik, millises teises elemendis. Selleks võetakse suvel endale eratreener ning valatakse pangede viisi higi ja nähakse vaeva.

“Ma tahan pakkuda noortele igapäevast mõistliku hinnaga treeningvõimalust. Nüüd me teemegi viiel hommikul nädalas – esmaspäevast reedeni. Kolmel hommikul on treening Siili Pallimängude Majas ning kahel korral kogunetakse Shnelli välisväljakutel,” selgitas Frier.

Saalis algavad trennid hommikul kell 10 ning välisväljakul tund aega hiljem ehk kell 11. Mees esialgu pelgas, et lapsed ei taha õues treenida, kuid see kartus osutus asjatuks. Tema sõnul on mõnikord segamas kehv ilm, kuid sellest ei lase noored ennast häirida.

“Me teeme erinevad vanuseklassid koos, kuna me ei tule kokku selleks, et mängida. Meie eesmärk on individuaalsete oskustega tegelemine. Noored mõistavad hästi, et kui nad tulevad Howardi trenni, siis nad ei tule mängima vaid paremaks saama. Mu treeningud on veidi teistsugused, kui ollakse harjunud – ma panen muusika taustaks mängima ja loon õhkkonna, kus lastele meeldib olla, aga kõik saavad aru, et mingit lollitamist ei ole,” avaldas USA korvpallikoolkonna kasvandik.

“Ma ei tea, kas eelmise generatsiooni Eesti mängijad tegid noorena selliselt suvel trenni. Mina ise noorena olin suvel küll kogu aeg saalis, kuid tahtsin vaid mängida. Alles vanemana sain aru, et oskuste parandamiseks tuleks rohkem sihipärast trenni teha,” kommenteeris Frier, kelle sõnul on praeguste noorte soov oma oskusi suvel edasi arendada üheks eelduseks, et Eesti korvpall edasi läheks.

Kui Frier oma suviste treeningutega alustas, siis tundis ta teiste treenerite poolt veidi survet, kuna ilmselt kardeti, et mees soovib lapsed ära tõmmata. Lõpuks mõisteti Frieri põhimõtet, et ta soovib aidata kõiki soovijaid: “Tuleb mõelda nii, et on hea, kui minu lapsed saavad paremaks. Sama hea on ka see, et teised lapsed arenevad, sellega konkurents tõuseb ja kogu korvpalli suur pilt areneb.”

Frier toonitab, et tema eesmärk on hoida laste treeningute hind mõistlikul tasemel ning korraga ühe kuu eest makstes tuleb tasuks 60 eurot, mille eest saab trennis käia viis päeva nädalas. Maksta saab ka iga üksiku trenni eest. Täpsemalt saab lugeda SIIT.

Soovid liituda Howard Frieri hommikuste treeningutega või oled lapsevanem, kes soovib lapsele pakkuda suvel korvpallis veidi teistmoodi arenguvõimalust? Uuri täpsemalt T4G koduleheküljelt või võta ühendust e-maili aadressil helen@t4g.ee või telefonil +372 5855 3625.

scroll to top