Kui tippkorvpallis pööratakse tänapäeval õigele toitumisele järjest rohkem tähelepanu, siis saavad ka enda lõbuks mängivad harrastuskorvpallurid oma mängukogemust palju mõnusamaks muuta, kui jälgivad mõningaid lihtsaid toitumisnõuandeid. Koostöös sportlaste seas tunnustatud toidulisandite pakkujaga SiS avaldab Korvpall24.ee artiklite sarja, mille abil pakume spordiga ning eelkõige korvpalliga tegelejatele baasteadmisi toitumisest.
Selles artiklis jätkame detailidesse süvenemist ning uurime, kuidas on korvpallis kasulik jõusaalitreeningutega sina peal olevatele sportlastele hästi tuttav toidulisand kreatiin.
Kreatiin on üks populaarsemaid taastumisvahendeid. Tegemist on energiarikka ühendi kreatiinfosfaadi koostisosaga. Koormuse ajal muudetakse kreatiin ensüümi kreatiinkinaas abil kreatiinfostaadiks. Lihtsutatult aitab korvpallis kreatiinfosfaadi resüntees taluda paremini lihastesse kogunevat piimhapet. Vastav efekt on täheldatav siis, kui pingutus kestab kuni 30 sekundit ja kordub mõne aja pärast uuesti. See tähendab seda, et ühe treeningu ajal jaksab sprintida rohkem ja ei kaota kiirust.
Korvpalluri jaoks aitab kreatiin:
* suurendada maksimaaljõudu, kiirusjõudu ja jõuvastupidavust;
* tõsta intervalltreeningu tulemuslikkust.
Kreatiini koguhulk organismis on ligikaudu 120g, sellest 95% on skeletilihastes, eriti kiiretes lihaskiududes. Päevane vajadus on ca 2g, sellest 1g saab segatoiduga ja 1g sünteesitakse organismis. Füüsilise ja vaimse koormuse korral on kreatiini vajadus suurem, umbes 3-6g.
Kreatiini on võimalik saada toidust, kuid suuremate vajaminevate koguste puhul muutuksid selleks vajalikud toidukogused ebamõistlikult suureks. Selleks, et saada kreatiini kasutamisest soovitud tulemusi on mõistlik kasutada nn laadmisstrateegiaid:
Variant nr1 – 5 päeva järjest 20g/päevas (4x5g) ning edasi 2-3g päevas, kokku 30 päeva jooksul.
Variant nr2 – 30 päeva jooksul 2-3g/päevas (4x5g). Kreatiinihulga tõstmine võtab sellisel juhul aega 5-8 nädalat.
Päeva jooksul soovitatakse võtta kreatiini nii: enne hommikusööki, pärast treeningut, lõunasöögi ajal ning õhtul. Säilitusfaasis võetakse 2-3g päevas kohe pärast treeningut, puhkepäeval tehakse seda hommikusöögi ajal.
Science in Sport (SiS) pakub oma veebipoes www.sisbaltics.eu erinevaid tooteid, mis sobivad hästi ka korvpalliharrastajatele. Asu ostma SIIT.
Eelmised postitused SiS-i rubriigis:
Kas lonks brändit ja toored munad või läbimõeldud sporditoitumine?
Nurgakivi, mis tagab korvpallurile jõu ja võimsuse
Energiajook, vesi või midagi enamat? Mida juua korvpallimängu eel ja ajal?
Läbimõeldud ettevalmistus aitab korvpallitrennist välja võtta maksimumi
Spordijook ja energiageel – kas vastupidavusaladelt tuttavad abivahendid sobivad ka korvpallimängu juurde?
Kehtib ka korvpallis: ei ole halba õnne, on halb ettevalmistus
Kuidas kõige paremini toime tulla lihaseid lõhkuva korvpallitreeningu tagajärgedega?