fbpx
Close

Legendaarne Märt Kermon sai Olümpiakomitee poolt eliittreeneri tunnistuse!

-Urmas Sõõrumaa, Märt Kermon ja Kristjan Port | Foto: EOK

-Urmas Sõõrumaa, Märt Kermon ja Kristjan Port | Foto: EOK

Eesti Olümpiakomitee (EOK) president Urmas Sõõrumaa andis kolmele teenekale treenerile üle eliittreeneri kutsetunnistuse. Kõrgeima ehk kaheksanda kategooria tunnistuse saavad ujumistreener Siiri Põlluveer, korvpallitreener Märt Kermon ja võrkpallitreener Peeter Vahtra.

EOK presidendi Urmas Sõõrumaa sõnul on treenerid oma õpilastele eeskujud ning tal on hea meel, et Eestis on kolm uut kõrgeima kategooria treenerit. “Tihtipeale on treenerid lastele kui teised lapsevanemad, kes jagavad lisaks sportlikele teadmistele õpetussõnu ka teistest valdkondadest. Tänu teile on Eestis palju spordipoisse- ja tüdrukuid, kelle silmad säravad. Soovin teile palju jõudu ja jaksu noorte annete väljatoomisel!”

Märt Kermon on juhendanud nii Eesti noorte-, juuniorite kui meeste korvpallikoondist ning juhtinud Eesti Korvpalliliitu. “See kutsetunnistus näitab, et meie tehtud töö on oluline, aga ega see töö pooleli jää! Selline tunnustus on meeldiv,” sõnas Kermon pressiteate vahendusel.

Eesti spordi biograafiline leksikon kirjutab 79-aastase teeneka treeneri kohta, et ta alustas korvpalli mängimist Märt Sepiku käe all ning aastatel 1967, 1968 ja 1971 tuli Tallinna Kaleviga Eesti meistriks, saanud meistrivõistlustel 1966, 1969, 1970 ja 1973 hõbeda ning olnud 1968, 1969, 1971 ja 1972 karikavõitja.

Treenerina on töötanud Kermon alates aastast 1963 Tallinna Keskrajooni Spordikoolis, 1975–82 TSIK-is, 1986–91 ESG-s ja Nõmme SK-s. Olnud Eesti noortekoondiste vanemtreener ning 1983–85 Kalevi esindusmeeskonna ja Eesti koondise peatreener. 1991–94 töötas Soomes Joensuu Kataja treenerina ja Põhja-Karjala ametikooli õpetajana.

Praegu TTÜ Korvpallikoolis töötav Kermon on läbi aegade juhendanud terveid põlvkondi Eesti korvpallureid ja hilisemaid treenereid. ESBL toob nimelist välja: Jaanus Levkoi, Andres Ader, Ülo Varul, Lembit Rebane, Üllar Kerde, Rein Pokla, Hannes Koik, Andrus Toom, Enn Tull, Jüri Neissaar, Tõnu Lust, Heino Enden, Andres Liinat, Taavi Reigam, Aivar Toomiste, Andrus Nagel, Ago Kliimson, Harri Drell, Tiit Sokk, Kalev Pihelgas, Peep Jõgi, Valdo Lips, Kaido Seil, Joosep Pokla, Kaido Saks.

Ainsa naisena nüüdsest eliittreeneri kutsetunnistust omava Siiri Põlluveeri käe alt on tippu jõudnud paljud Eesti ujujad, praegu töötab ta andekate noorujujatega Audentese spordiklubis. “Ma olin väga rõõmsalt üllatunud, kui sellest uudisest teada sain. Nüüd saan oma kahe ja poole aastasele lapselapsele öelda, et olen esimene naiseliittreener!” rõõmustas Põlluveer.

Peeter Vahtra on olnud võrkpallitreener nii Eestis kui ka Soomes, kus on aastate jooksul juhendanud erinevaid võistkondasid. Lisaks on ta olnud ka Eesti naiskonna peatreener. “Olen olnud võrkpalli juures nii mängija kui treenerina pikalt ning mul on hea meel, et olen saanud anda selle ala arengusse oma panuse. Räägitakse, et praegu on võrkpallil väga ilusad ajad, ent usun, et see pole pelgalt hetkeseis, vaid ka tulevik on ilus. Kõige tähtsam on jätkusuutlikkus,” ütles Vahtra.

Kokku on EOK treenerite komisjon andnud kaheksanda kutsetaseme nüüdseks viiele Eesti treenerile – lisaks eelmainitutele on kõrgeima kategooria treenerid Matti Killing (sõudmine) ja Rein Ottoson (purjetamine). 15-aastasel perioodil 2004-2019 on Eestis välja antud 13203 treenerikutsetunnistust, tänase seisuga on kehtivad neist 3401.

scroll to top