fbpx
Close

Lugu sellest, kuidas Jaak Jalakas ja Pendli-Veeliks aitasid taanlasi seljatada

-Jaak Jalakas korvpalliväljakul | Foto: Siim Semiskar

-Jaak Jalakas korvpalliväljakul | Foto: Siim Semiskar

Eesti korvpall peab tänavusel aastal oma 100. juubelit ning selle auks ilmub erilehel Korvpall100.ee aasta jooksul 100 intervjuud erinevate inimestega korvpalli seest ja ümbert. Jaak Jalakas on mees, kes ei mahu mingitesse raamidesse. Praeguse loo kontekstis nimetame teda küll korvpallitreeneriks, kuid sellega piirdudes maaliksime temast eksliku pildi.

Kogu elu kehalise kasvatuse (ja paljude teiste ainete) õpetajana tegutsenud Jalakast sai korvpallitreener piltlikult “täiesti lambist”. Sellest, kuidas see juhtus saab lugeda Eesti korvpall 100 artiklisarjas ilmunud loost, millest siinkohal toome välja vaid ühe huvitava lõigu, kus mängus salapära ja müstikat.

Teiste seas näiteks Rain Veidemani juhendanud Jaagu isa oli legendaarne Eesti pendlimees, tervendaja ja selgeltnägija Veeliks Jalakas, kes laiemale avalikkusele sai tuntuks 2008. aastal osalemisega telesaates “Selgeltnägijate tuleproov”. Vähemalt korra kasutas Jaak isa võimeid ka Eesti korvpalli hüvanguks ära.

1999/2000 hooajal võttis Aivo Erkmaa Jalaka U18 rahvusmeeskonna juurde enda abiliseks. “Erkmaale öeldi esialgu, et kas lolliks läksid, kes see Jalakas on. Minu õnneks sai peatreener toona ise endale abilised valida ja mind kinnitati ära. Ühel hetkel öeldi, et nüüd on nii: arsti ja füsiot pole, Jalakas vastutab, et kõik oleks elus,” meenutas Jaak naerdes.

1999. aasta augustis Pärnus mängitud valikturniiril alistati Šveitsi, Ukraina ja Taani eakaaslased ning pääseti Saksamaa ja Soome järel kolmandana Bulgaariasse vahegrupiturniirile. Turniiri korraldajatena said Erkmaa ja Jalakas endale ise mängude järjekorra määrata ning tagantjärele tarkusena pandigi täppi. Avakohtumises kugistati ära Šveits, teises vastasseisus Ukraina ja edasipääsu otsustanud matšis ka Taani.

“Taanlastega mäng oli eriline. Turniiri jooksul suhtlesin palju oma isaga, kes oli käinud ka laagrites poiste treeninguid vaatamas. Enne mängu ütles ta mulle, et teil on seal üks väike kutt (Kaido Saag – S.S.). Et tema vaatamiste järgi on sellel poisil kõik näitajad ideaalis. Ütlesin Aivole, et pangu Saag vahetusest mängu. Mees läks väljakule, kükitas kolm korda 10 meetri peale maha ja lasi kolm kolmest tagant sisse,” rääkis Jalakas uskumatu loo.

Loe täispikka intervjuud siit: INTERVJUU | “Teistmoodi” treener Jaak Jalakas: inimloomuses on mängimine sisse kodeeritud

scroll to top