Lõppenud nädalavahetusel Tallinnas toimunud Balti mere korvpalliturniir tõi Eesti U16 koondises üle mõne aja kodumaa publiku silme alla sel sügisel Hispaania superklubi Madridi Reali akadeemiasse siirdunud keskmängija Henri Veesaare. Korvpallisõbrad ei pidanud pettuma, kui ketsideta 209 cm pikkuseks mõõdetud noormees valiti oma koondise parimaks.
Eesti U16 koondis kaotas turniiri alustuseks valusal moel 68:85 Rootsile, seejärel jäädi 52:80 alla Soomele, aga viimasel päeval mängiti 73:67 üle Läti esindus. See andis turniiril kolmanda koha ja kaela saadi pronksmedalid. “Oli väga hea turniir lõpetada võiduga ja selles mõttes tähendab see pronksmedal väga palju,” kinnitas Veesaar Korvpall24.ee portaalile, et lõunanaabrite vastu võetud võit oli magus.
Treener Rauno Pehka käe alt Audentese Spordiklubist laia maailma läinud Veesaar tegi turniiril kaasa kõigis kolmes kohtumises ning sai keskmiselt 27,7 minutiga kirja 13 punkti, 8,7 lauapalli ja 2,3 blokki. Sealjures tabas Veesaar turniiril kolmepunktiviskeid 7-st 3.
Koondise peatreener Kris Killing lubas Veesaare sõnul tal kaugelt proovida: “Päris rohelist tuld ei antud, aga vabaks jäädes võisin visata. Kolmene oli mul ka varem olemas, aga see on läinud palju stabiilsemaks,” rääkis Veesaar, kelle sõnul Eesti U16 koondises on tulevikku silmas pidades materjali piisavalt. Läti vastu oli just tema see, kes meeskonna lisaajal raskest seisust välja tõi ja kolmese ja läbimurdega võidu kindlustas. Ise noormees sellest suurt numbrit ei teinud: “See on tiimisport. Pole vahet, kes need üksikud otsustavad korvid viskab.”
Selle hooaja alguses Madridi Reali siirdumisega muutus Veesaare elu tema sõnul oluliselt: “Seal on väga tihe elu. Päevas tehakse 4,5 tundi trenni. Lisaks ka kool. Aga mulle meeldib ja saan hakkama,” sõnas mängumees. Konkreetselt korvpallisaalis toimuva kohta lisas: “Treeningud on seal aktiivsemad ja kestavad pikemat aega. Tase on kõrgem, kuna Euroopa parimad on koos. Paljud on minu suurused või isegi suuremad. Mäng ise on palju kiirem, eriti U18 vanuseklassiga koos tehes, kes minust kaks aastat vanemad.”
Madridi Realis tuleb aktiivselt ka hispaania keelt õppival Veesaarel rinda pista paljudest erinevatest riikidest kohale tulnud kaaslastega: “U16 tiimis on veel palju hispaanlasi, aga U18 vanuses enam väga mitte. Palju on poisse Serbiast, Sloveeniast ja Horvaatiast, aga ka Itaaliast, Rumeeniast, Šveitsist ja Prantsusmaalt.”
Kuigi Veesaare sõnul on mängude tase Hispaanias kõrgem kui Eestis, kuid kodukamaral pallides oli tal isegi rohkem tasavägiseid kohtumisi. “On küll juhtunud, et me ka kaotame, aga eks me oleme teistest natukene üle,” sõnas Veesaar ja lisas, et tema jaoks on kõige raskemad U18 vanuseklassi treeningud, kus tuleb endast vanemate poistega rinda pista.
Küsides lõpetuseks noormehe tulevikuplaanide kohta, vastas Veesaar väga diplomaatiliselt: “Võtan kõike pigem üks samm korraga.”