fbpx
Close

Marten Lombiots: hetkel olen ainus eestlasest FIBA litsentsiga korvpalliagent

-Madis Kokkuta, Marten Lombiots ja Aivo Erkmaa | Foto: Siim Semiskar

-Madis Kokkuta, Marten Lombiots ja Aivo Erkmaa | Foto: Siim Semiskar

Eesti korvpalliringkondades on järjest enam ennast sisse töötamas sportlaste esindamisega tegelev agentuur Kokkuta Management, kus korvpalli suuna eest hoolitseb Marten Lombiots. Temast sai hiljuti ka ainus eestlane, kellel on ametlik FIBA agendilitsents.

“Ma käisin oktoobri lõpus Šveitsis, Genfis FIBA peakontoris korraldatud testi tegemas,” rääkis Lombiots portaalile Korvpall24.ee. “Hommikul kell 9 kogunesime ja seal oli umbes 20 inimest, kes tahtsid agendiks saada. Algas kõik koolitusega, kus räägiti meile erinevad tähtsamad nüansid üle ja seejärel toimus tunniajane test, kus 25-st küsimusest 18 pidi õigesti vastama.”

Lombiotsa sõnul hõlmas test erinevaid teemasid nagu näiteks rahvusvahelised üleminekud, erinevate kohalike liigade toimimine, kahe passiga mängijad, noorte üleminekud ja ka laiemad korvpalliteemad.

Agendi litsentsi saamise üheks põhieelduseks on see, et ei tohi olla alaliidus ega ühegi klubi juures tööl, kriminaalkaristusi olla ei tohi olla ning ise peab tasuma oma kulud, et minna FIBA peakontorisse seda testi tegema. Igal aastal tuleb litsentsi uuendamiseks maksta vastav tasu.

Lombiotsa sõnul praegu lisaks temale ühtegi litsentseeritud eestlasest korvpalliagenti ei ole. Eesti mängijatega pikalt tegutsenud ameeriklane Reed Nopponen on ka ennast Eestis registreerinud, kuna elab ajutiselt siin.

“Eestis on küll mitmeid treenereid, kes aitavad mängijatel välismaale siirduda. Üheks näiteks on Toomas Annuk, kes aitab pallureid USA suunal ning Aivo Erkmaa teeb koostööd ühe Itaalia agentuuriga ning ta on ka meiega suhtluses,” selgitas Lombiots.

Ilma litsentsita ametlikult mängijate vahendamisega tegeleda ei tohi ning rahvusvahelisel üleminekul on alati kohustuslik märkida ka mängija agendi nimi. “Litsentseeritud agendil on õigus ka klubi või mängija vastu FIBA kohtusse minna. Hispaanias tavaline kohtukaasus võib aega võtta aastaid, kuid FIBA teeb oma otsused oluliselt kiiremalt. Litsents annab ka õiguse mängijatega lepinguid sõlmida, et kaitsta enda tööd.”

Hetkel on läbi Kokkuta Managementi endale välismaal mängupaiga leidnud näiteks Jaan Puidet, Tanel Kurbas, Rait-Riivo Laane, Kregor Hermet ja Janeli Lilleallik.

scroll to top