fbpx
Close

Reigo Kimmel: Eesti 3×3 korvpallile oli 2018 õnnestumiste ja ebaõnnestumiste aasta

-Reigo Kimmel | Foto: Siim Semiskar

-Reigo Kimmel | Foto: Siim Semiskar

Eestis üle kümne aasta 3×3 korvpalli entusiastlikult vedanud Reigo Kimmel kirjutas tänavuse välishooaja lõpetuseks kõigile mängijatele ja korraldajatele suunatud kirja, kus tänas kõiki osalejaid, vaatas lõppenud suvele tagasi ning viskas pilgu ka tulevikku. Avaldame siinkohal Kimmeli pöördumise täies mahus ja muutmata kujul.

Head 3×3 korvpallisõbrad

Tänavakorvpallisuvi on selleks aastaks läbi. Samas ei ole 3×3 korvpall vaid suvine 3×3 tänavakorvpall, vaid juba aastaid on Eestis toimunud 3×3 turniire rohkem saalides kui õues.

Juuni alguses osalesin FIBA 3×3 MM-i pressikonverentsil Filipiinidel, kus üks küsimus FIBA 3×3 direktor Alex Sanzchezile oli see, et kui 3×3 MM toimub sel aastal maailma suurimas sisesaalis, siis kas tulevikus hakkabki 3×3 korvpalli MM olema saalis? Vastus oli poliitiliselt korrektne: “3×3 korvpalli võib mängida igal pool – nii saalis, õues, kaubanduskeskuses kui isegi merel lainetes kõikuva laeva peal. Igale poole, kuhu mahub 3×3 väljak (reeglite järgi 15×11 meetrit), saab 3×3 korvpalli mängida”. Siiski – kui vähegi võimalik, mängitakse 3×3 tiitlivõistluseid õues, millest suurematel on selleks ehitatud ajutised katused ja tribüünid.

Tänase seisuga on Eesti 3×3 korvpall FIBA reitingus:

– meeste arvestuses #15

– naiste arvestuses #18

– U18 neidude arvestuses #4

– U18 noormeeste arvestuses #4

Vaata lähemalt: https://fiba3x3.com/en/rankings/federation.html

Eesti 3×3 korvpallile oli 2018 õnnestumiste ja ebaõnnestumiste aasta. Tiitlivõistluste tulemuste osas on olnud pigem ebaõnnestumised. Meie “3×3 Dream Team” (Kotsar, Dorbek, Puidet ja Järveläinen) tõid Filipiinidelt ära senini kõrgeima tulemuse 3×3 MM-ilt meeste arvestuses, kuid mis oli paraku “surnud ringiga” üks koht väiksem, mida Eesti Olümpiakomitee olümpiaalal hindab. Maailma 9. koht korvpallis on kõva tulemus, kuid nii mängijad, treener kui ka Korvpalliliit ootasid rohkemat. Kõige rohkem olid pettunud siiski mängijad.

Käisime ka 3×3 EM kvalifikatsioonidel, kus mehed jäid vaid 1 viske kaugusele Belgia vastu, et septembris Rumeenias finaalvõistlusel osaleda ja naised said avamängus Läti üle vigastuse, mis jättis naised samuti finaalturniirilt eemale.

Ka U18 noormehed, kes alustasid augusti alguses 3×3 EM kvalifikatsiooniturniiri 2 võiduga, pidid kokkuvõttes leppima finaalipääsust eemalejäämisega.

Oluliselt paremini ei läinud Eesti 3×3 koondisel, kes võitsid ära nii Tallinn Openi kui Eesti meistrivõistlused, kus 3 MM-i liiget (Dorbek, Puidet, Järveläinen) ja üks 3×3 EM-i liige (Metsalu), eelmisel nädalavahetusel Lausannes toimunud FIBA 3×3 WT etapil, kus tuli tunnistada 3×3 MM-i hõbe- ja pronksmedali saanud Hollandi ja Sloveenia paremust ning jäid põhiturniirilt sellega eemale.

Tiitlivõistlused ei ole selleks hooajaks siiski läbi, sest selle aasta oktoobris lähevad Eesti U18 3×3 koondised Buenos Airese noorte olümpiamängudele ja esimest korda toimuvatel FIBA U23 3×3 tiitlivõistlustel Hiinas osaleb ka Eesti U23 3×3 koondis. Selle kohta rohkem infot septembrikuus.

Suurim Eesti 3×3 korvpalli ebaõnnestumine oli siiski 3×3 peasponsori kadumine. Kui Sprite selle aasta jaanuaris andis teada, et ei saa 3×3 korvpalliga enam jätkata, siis ei õnnestunudki tiimil asendust leida. Sellegipoolest sai suvine sari korraldatud (väiksemad turniirid jne), milles kõige suurem panus oli kohalikel korraldajatel. Selle kõige eelduseks oli 3×3 Tallinn Openi korraldamine, mis sel aastal vähemalt Eesti tiimide osalusel õnnestus 100%.

Eesti Korvpalliliidu 3×3 valdkonna suurim eesmärk sel suvel oli jõuda tagasi 2019 FIBA 3×3 MM-ile ning Euroopa Mängudele. Tänaseks ei ole teada, kas see eesmärk on täidetud, sest kohti jagatakse alles 1.11.2018 seisuga, kus me hetkel oleme üsna heas positsioonis. Samas on kella kukkumiseni veel aega.

Ka U18 3×3 noortekorvpall on Eestis tasemel, kuid seda hetkel vaid tehniliselt, kuna maailma #4 koha tõid ära peamiselt kevadel toimunud “Road to Buenos Aires” 3×3 turniirid. Suvises 3×3 sarjas oli mitmeid etappe, kus U18 kuttide sari jäi osalejate puudumisel ära või ühendati OPEN MALE sarjaga. Samas – noorte olümpiakoondised on saanud kinnitused ning huviga ootame, mida U18 kutid ja tüdrukud oktoobris Buenos Aireses ära teevad.

FIBA 3×3 süsteem näitab, et tänase seisuga on Eestis 36 3×3 turniiride korraldajat. Seda on kordades rohkem kui aasta tagasi. Eesti Korvpalliliit kutsub üles kõiki huvilisi endiselt oma 3×3 turniire korraldama ning annab tasuta nõu, kuidas võistlus saaks FIBA 3×3 süsteemi ning kindlasti ka turniiride reklaamimisega 3×3 kanalites.

Kokkuvõttes oli Eesti 3×3 korvpallile tegemist väga raske aastaga, mida ei soosinud ka meie tulemused senistelt suurematelt tiitlivõistlustelt. Sellegipoolest ja tänu eelkõige kohalike 3×3 etappide korraldajatele, on Eesti endiselt FIBA 3×3 kaardil ning suure tõenäosusega jätkab nii FIBA 3×3 MM-il kui loodetavasti ka 2020 olümpiamängudel.

Lühidalt kokkuvõttes – korraldage ka saalides 3×3 turniire ja osalege nendel. FIBA 3×3 „ränkingu kell“ ehk 1. november 2018 ei ole enam kaugel!

Parimat,

Reigo Kimmel

Eesti Korvpalliliit

scroll to top