Eesti naiste rahvuskoondise peatreener Janne Schasmin jätkas oma Facebooki lehel Korvpallitreener Janne oluliste persoonide tutvustamist Eesti korvpallist. Seekordseks täheks oli endine mängija ja praegune noortetreener Kaia Milling.
Janne Schasmin: “Kaia on minu jaoks olnud alati kompromissitu võitleja igas olukorras. Nii mängija, treeneri, ema kui naisena. Teine väga tugev omadus Kaial on oskus kuulata. See annab talle treeneritöös suure eelise.”
Kuidas jõudsid korvpalli juurde ja mis motiveeris Sind just korvpalli mängima?
Korvpallitrenni jõudsin oma treenerist ema eestvedamisel. Ta otsustas luua treeninggrupi, kui läksin esimesse klassi (aasta oli siis 1996). Ei mäleta, et mul oleks olnud hetki, kus korvpalli mängimine oleks olnud küsimärgi all või motivatsiooni leida raske. Esialgu oli motivatsiooniks kindlasti võimalus sõpradega ühiselt lõbusalt ja sportlikult aega veeta, toredad laagrid-võistlused, ema eeskuju ja korvpalli kui sportmängu enda atraktiivsus, kuid hiljem kindlasti juba võimalus end sportlikult teostada, saada paremaks ja jõuda paljude erinevate võimalusteni, mida korvpallil pakkuda.
Mis oli Sinu jaoks korvpalli mängimise aja jooksul kõige meeldejäävam või erilisem moment?
Ei ole küll moment, pigem periood, aga üks olulisemaid on kindlasti lapsepõlve unistuse täitumine ja USA-sse ülikoolikorvpalli mängima siirdumine. Samuti oli üks väga oluline ja emotsionaalne seik ka U16 koondisega kodusel turniiril 2005. aastal EM-il hõbemedaliteni jõudmine.
Meenub veel mitmeid erinevaid võite ja saavutusi Audentese/Eclexi naiskonna rivistuses, kuid konkreetsemalt tõstaks esile hoopis Rapla Korvpallikooli naiskonna liitumist Eesti-Läti Ühisliigaga 2012/13 hooajal, kui suutsime esimeses kodumängus alistada Tallinna Ülikooli.
Noorte klubikorvpallist on alatiseks jäänud eriliselt meelde just kõige kahvatuma medali võit, kui 2005. aasta kevadel võitsime A-klassis (U19) pronksmedali, kui mina ise olin veel U16 vanus ja ka kõik ülejäänud tiimiliikmed U16-U18. Asjale lisab võlu, et samale vastasele kaotasime C-klassis (U14) 80 punktiga.
Millega oled saanud lisaks mängimisele väljakul panustada meie korvpalliellu?
Kui rääkida ajast, mil korvpalli mängimine oli kooli/ülikooli kõrval n-ö põhiülesanne, siis sai ikka kaasa löödud erinevates projektides, jagatud näpunäiteid ja püütud olla hea eeskuju nooremale generatsioonile Raplas ja mujalgi. Olen samuti töötanud pikalt ka lauasekretärina.
2013. aastast töötan Rapla Korvpallikoolis treenerina ja panustan korvpallielu hüvanguks eelkõige seeläbi. Olen töötanud ka Eesti koondise treenerina ja võimalusel kaasa löönud tüdrukute korvpalli üle-eestilistel treeningkogunemistel.
Millega Sa hetkel tegeled ja mida on korvpalli mängimine Sulle eluks kaasa andnud?
Hetkel tegelen pisipiigade (11-kuune ja 3-aastane) kasvatamisega ja nagu mainitud, töötan treenerina Rapla Korvpallikoolis, juhendades äsja ootamatu lõpu saanud hooajal U16 ja U14 vanuseklassi tüdrukuid.
Korvpall on kujundanud mitmeid iseloomuomadusi ja oskusi nagu püsivus, sihikindlus, tahtejõud, koostöövalmidus ning teistega arvestamine, ajaplaneerimine ja suhtlemisoskus. Andnud sõbrad kogu eluks ja võimaluse reisida ning maailma näha. Lugesin kunagi kokku, et tänu korvpallile olen käinud 19 Euroopa riigis ning lisaks Kanadas ja USA-s.
Ei saa mainimata jätta, et korvpall suunaski mind järk-järgult selleni, et leida oma tee karjääriredelil – treeneritöö on minu kutsumus ning olen õnnelik, et saan teha tööd, mida armastan.
Anna palun üks soovitus kõigile meie noortele korvpallitüdrukutele, kelle karjäär on alles alguses.
Suhtu tõsiselt ja järjekindlalt treeningtöösse, kuid ära unusta protsessi nautida. Sea endale eesmärgid, mis kasvavad järk-järgult ning haara kinni erinevatest võimalustest, mida korvpalli mängimine sulle pakub. Pea meeles, et tagasilöögid on selleks, et neist tugevamana välja tulla!
On Sul pakkuda mõni kogemus või soovitus, kuidas hetkel eriolukord üle elada?
Liigu värskes õhus ja tee trenni, kindlasti on treener saatnud sulle kavasid. Suhtle oma lähedaste ja sõpradega online kanalite vahendusel, kindlasti ka helista, mitte ainult kirjuta.
Vaata ajaviiteks ja korvpallialaseks harimiseks mõnda tipptasemel naiste kossumängu – Euroliiga, WNBA või viimased tiitlivõistlused (2018. aasta MM, 2019. aasta EM, 2020. aasta olümpiamängude kvalifikatsiooniturniir).