Eesti üks kogenumaid tänavakorvpallureid ehk 3×3 formaadi hiljutise arengu vahetuks tunnistajaks olnud Erik Luts usub, et MM-ile sõitnud Eesti 3×3 koondis võib turniiril jõuda kaugele, kuid selleks on vaja visked sisse saada.
Tänavust 3×3 korvpallihooaega Amino.ee nimelise meeskonnaga alustanud Luts sai koondise vastu jõudu katsuda ka juuni alguses Helsingis toimunud turniiril, kui vastamisi mindi koguni kahel korral – alagrupis jooksva ajaga mängitud heitluses sai Amino.ee koondisele küllalt hästi vastu ning suutis skoori väiksena hoida (6:9), kuid finaalis jäädi füüsiliselt parematele vastastele lõpuks kindlalt 8:19 alla.
Korvpall24.ee portaal küsis Lutsult Helsingist laevaga tagasi sõites, mida tema Eesti 3×3 koondise tasemest arvab ja kuidas neil võiks Manilas toimuval MM-il minna.
Saite Helsingis mängida kahe korra Eesti 3×3 koondise vastu, kes sõidab homme (esmaspäeval 04.06) MM-ile. Kuidas kommenteerid seda võistkonda?
Jaani Puidetit polnud. Oleks tahtnud täisrivistuses meeskonda ja mäng oleks siis ka teine olnud. Esimeses mängus saime nendega ilusti hakkama, aga kui oli viies või kuues, siis me ikka kustusime ära. Nemad jõudsid ja selles vahe oligi – nad on füüsiliselt meist paremad. Me olime meeskonnaga teinud viis trenni enne Soome turniiri. Kui nad teevad iga päev, siis sealt erinevus tulenebki.
Koondise peatreener Siim Raudla ütles, et tema hinnangul on teie võistkond Euroopa mõistes päris arvestatav. Seepärast oli tal ka hea meel, et mängisite omavahel, aga tema hinnangul võtsid nad finaalis siiski kerge võidu. Kas põhjus oli väsimuses?
Olemegi viis trenni ainult teinud, seepärast olukord nii ongi. Meil (Luts mängis koos Jaagup Toome, Kiur Akenpärgi ja Mario Paistega – toim.) olid omad probleemid ka siin.
Nende võistkonnas Maik-Kalev Kotsar, keda pole Eestis nähtud aastaid mängimas. Millise mulje tema sulle jättis?
Arvasin, et ta on veidi domineerivam. Samas tänavakorvpallis, nagu täna oli näha, lasti kinni hoida, lükata, tõmmata. Selles plaanis kõigil oligi raske korvi all. Ma pole ka ise näinud Kotsarit ammu mängimas, aga ta tegi omad punktid ilusti ära ja mängis ikka väga hästi.
Millist rolli sinu hinnangul ta saalikoondises täitma hakkab, arvestades seda, et Janar Taltsi ja Kristjan Kangurit pole?
Ta on puhas tsenter, peab hakkama domineerima ja pallid sisse panema! Samuti tuleb tal kindlasti ka lauapallid maha võtta. Füüsiliselt on ta ikka väga hea.
Esimest korda oli koosseisus näha ka Martin Dorbekut. Peatreener Raudla ütles, et Dorbek andis uue käigu juurde. Oled sellega nõus?
Nägin ka ise seda. Ta on selle tiimi viskaja. Keegi peab olema, kes pallid sisse viskab. Praegu tal see õnnestus: viskas väga hästi, oli kiire, hakkis kaitses vastaseid. Tegi absoluutselt kõike.
Mis on selle koondise plussid ja miinused?
Kaitsemäng on kindlasti plussiks. Loodan, et nad viskavad ka eemalt, sest siis nad on võimelised isegi kaheksa hulka ja miks mitte veelgi kaugemale jõudma. Tänavakorvpallis on väga oluline, et kõik suudaksid mingilgi määral visata. Selle pealt on kohe lihtsam ka kaitses tegutseda.
Kui suur roll on õnnel sellel 3×3 turniiril?
Õnn ikkagi on oluline. Kui mõni tasavägine mäng on ja tänavakorvpallis tihti ette tulev lauapõrkest kaugvise kukub, siis võib see otsustada. Näiteks World Touri finaalis oli hetk, kus mängija lihtsalt võttis palli, saatis selle keskjoone lähedalt lauapõrkest sisse ja võitis kogu Touri.
Kas sinu arvates on 3×3 korvpallil tulevikku? See on järgmisel korral olümpiaala, aga kas see võiks tõusta saalikorvpalli kõrvale või jääb nö väikeseks vennaks?
Arvan, et pigem jääb ikkagi väikeseks vennaks, isegi olümpiaalana. Vaatamata sellele on tegemist siiski päris paljudele väljundiga korvpallis. Tegemist on veidi vanemate meeste mänguga, kus loevad kogemused.
Kas sa eelistad 3×3 korvpalli või saalikorvpalli?
Mul pole lemmikut välja kujunenud. Talvel 3×3 ei saagi mängida. Pigem on see ikkagi suvemäng ning talvel mängid saalis.