fbpx
Close

Kas finantsprobleemid on pannud Itaalia Serie A2 klubid noortest eestlastest mööda vaatama?

Avatar
-Kaspar Kitsing ja Forli korvpallimeeskond | Foto: pallacanestroforli2015.it

Eesti korvpallifännidele viimastel hooaegadel väga omaks saanud Itaalia tugevuselt teine liiga ehk Serie A2 jääb tänavu tõenäoliselt meie mängumeestest harjumuspäratult tühjaks. Põhjust aitas meil lahata Forli klubiga veel küll 2-aastast lepingut omav, kuid sellele vaatamata klubiotsingutel olev Kaspar Kitsing.

Koroonaviirusest tingitud klubide finantsolukorra drastilise halvenemisega toime tulemiseks on senisest palju tähtsamaks kerkinud Itaalia korvpalliliidu poolt makstavad boonused kodumaiste noorte arendamise eest. Kitsingu andmetel võivad Itaalia U23 mängijate eest makstavad boonused ulatuda hooaja lõpuks mitmekümnetesse tuhandetesse eurodesse, mis on tiimide jaoks piisavaks motivatsiooniks, et täita oma read kodumaiste noormängijatega.

Serie A2 liigas on teatavasti klubidel kahe välismaalase piirang, kuid meie noored on seal mänginud tänu Itaalia korvpalluri staatusele, mis on saadud teatud arvu aastaid Itaalia noortesüsteemides olemise tulemusena. Aga rahalise boonuse saamiseks Itaalia staatusest ei piisa, seda makstakse vaid puhastverd itaallastele. Lisaks eestlastele lööb see valusalt ka mitmeid Läti, Rootsi ja teiste riikide korvpallureid, kes seni Itaalias läbilööki üritanud.

Mäletatavasti ka mitmeid aastaid välismaise täiendusena Serie A2 mänginud Eesti koondislane Rain Veideman läheb uueks hooajaks ennast tõestama Saksamaa esiliigasse.

“Kuna viirus on Itaalia klubidele suure põntsu pannud, siis üritatakse igalt poolt kokku hoida. Kuna eestlaste pealt boonust ei maksta, siis on meie poistel Serie A2 tasemel üsna nutune seis hetkel. Serie B klubid on meid võtma isegi kolmanda liiga mõistes suure palga eest, aga seal on jällegi tase ikkagi madal,” selgitas Kitsing olukorda.

Tema sõnul hinnatakse Eesti noormängijaid Serie A2 klubides küll kõrgelt, aga hetkel pigem ei taheta piisavalt palgaraha välja käia mängijate eest, kelle pealt hiljem boonust tagasi ei maksta. See on näiteks ka põhjus, miks Forli klubi üritab Kitsingut uueks hooajaks laenule saata.

Hetkel on Eesti korvpallurite seas ka erandeid, kui Hugo Erkmaa asub Serie A2 tasemel pallima Trapani meeskonnas ja Joonas Riismaa tõmbab selga Pistoia Basket 2000 särgi. Pistoia olukord peaks olema teistest lihtsam seetõttu, et Riismaa on klubi enda kasvandik ning selles olukorras on ette nähtud erinevad soodustused. See tasandab ära puuduse, et eestlase eest boonust ei maksta.

Esialgu pidi Serie A2 tasemel mängima ka noortekoondistes esinenud ääremängija Kirill Koršunov, kuid tema värske koduklubi Juvecaserta langetati finantsprobleemide tõttu aste madalamale ja Koršunov otsib uut meeskonda. Juba eelmisel hooajal tunti Serie A2 tasemelt huvi Bologna Virtuse hingekirja kuuluva noore Eesti keskmängija Mait Petersoni laenamise vastu, kes aga praegusel hetkel on hooaega alustamas Serie B tasemel.

Eelmisel hooajal mängis Serie A2 tasemel viis eestlast. Veidemanist ja Erkmaast juba rääkisime. Kaspar Treier liitus kõrgliigas palliva Sassariga ning Mikk Jurkatamm ja Kitsing on mehed, kellel hetkel teadaoleva info põhjal klubi veel pole.

scroll to top
Inline
Inline