fbpx
Close

INTERVJUU | Itaalia kõrgliigaklubisse siirdunud Joonas Riismaa: mingit allahindlust mulle ei tehta

-Joonas Riismaa | Foto: Siim Semiskar

2016. aasta suvel Erkmaa Suvekursuselt tuule tiibadesse saanud Joonas Riismaa esindas kaks hooaega Itaalias Siena Mens Sana noortesüsteemi, kuid vahetas tänavuse hooaja eel mängupaika. Kunagine treener Kalle Kollini õpilane BC Raplamaa tiimist kuulub nüüd Itaalia kõrgliiga ehk Serie A tiimi Pistioa Basketi hingekirja.

Igapäevaselt saab 16-aastane ääremängija, kelle pikkuseks suvisel EM-finaalturniiril märgiti 199 cm, treenida Pistoia põhitiimiga, kus nimekamatest meestest ameeriklased Dominique Johnson ja Ousman Krubally ja Tšehhi koondislane Patrik Auda. Mängukogemust saab Riismaa Pistoia U18 tiimiga Itaalia noorte meistrivõistluste kõrgemast divisjonist ning tänu oma treenerile ka meeste hulgas tugevuselt neljandal liigatasemel pallivas Montale meeskonnas.

Riismaa rääkis intervjuus Korvpall24.ee portaalile tagamaadest, mis viisid Sienast lahkumiseni ja uue klubi otsimiseni, oma eesmärkidest algaval hooajal ning treenimisest Itaalia kõrgliigas mängivate meestega.

Esindasid eelnevalt Itaalias Siena meeskonda, kuid vahetasid sel suvel klubi. Räägi palun lähemalt sellest, mis klubiga Sa nüüd liitusid ja mis sarjades mängid?

Mängisin eelnevad kaks hooaega Siena Mens Sana meeskonnas, aga seal otsustati noormängijatele mõeldud korvpalliakadeemia osa senisel kujul sulgeda ja U18 meeskond mängib sel aastal nõrgemas divisjonis. Mulle pakuti uut lepingut, aga senine põhitreener leidis, et madalamas liigas mängimine poleks minu arengut silmas pidades ilmselt kasuks tulnud. Seega asus agent uut klubi otsima. Huvitatuid oli mitu, aga valituks osutus Pistoia korvpalliakadeemia. Pistoias mängin U18 kõrgemat liigat, igapäevaselt treenin Pistoia kõrgliigameeskonna ehk Serie A tiimiga ja lisaks treenin ning mängin Libertas Montale meeskonnas, mis on Serie C Gold liiga tiim.

Montale Serie C tiimi oled välja laenatud või on see farmklubi süsteem? Kas see praegune seis jääb püsima kuni hooaja lõpuni?

Montale ei ole otseselt farmklubi, aga Pistoia U18 treener on ka Montale peatreener ja seetõttu ta kutsub U18 mängijaid Serie C tiimi, et saaksime meeste vahel mängukogemust. Montales mängin kindlasti hooaja lõpuni, Pistoia leping on pikem.

Kui Sa treenid Pistoia põhitiimiga, siis kuidas Serie A tase Sulle tundub? Mis võrreldes noorte liigaga kõige rohkem teistmoodi on ja kui palju maas Sa ise sellest tasemest oled?

Pistoia Serie A meeskonnas on viis ameeriklast ja ülejäänud itaallased. Treener on endine Siena Montepaschi treener (Alessandro Ramagli – toim.). Seega, kogu vōistkond on üsna tugev ja trennid on väga intensiivsed. Väga palju mängime 3-3 ja 4-4. Noorte tasemega vōrreldes on kōik palju kiirem ja füüsiliselt tugevam. Kehalised kontaktid on väga füüsilised, mida noortemängudes ei lubata. Visked on kiiremad ja otsustama peab kõike palju kiiremini. Ka liikumisi on kordades rohkem kui noortel. Mina ise hakkan samm sammult selle mängustiiliga harjuma, aga ega lihtne see ei ole. Esimestes trennides oli küll kohati selline tunne, nagu mängiks korvpalli esimest korda. Aga nüüd olen varsti kaks kuud nendega trenni teinud ja hakkan kohanema uute kiirustega. Aga Serie A meeste tasemele jōudmiseks pean kindlasti veel kõvasti trenni tegema ja enesekindlust on ka juurde vaja. Õnneks on see meeskond väga sõbralik, eriti ameeriklased, kes õpetavad meelsasti ja annavad pisikesi näpunäiteid. Treener oma nõudmistes mulle allahindlust kindlasti ei tee.

-Joonas Riismaa | Foto: Siim Semiskar

Kuidas Sinu jaoks hooaeg on alanud, kas oled saanud näidata sellist mängu nagu ise sooviksid?

Hooaeg on alanud väga hästi, U18 liigas on meil seni viiest mängust viis võitu, mänguaega antakse palju ja treener on mu individuaalse panusega rahul. Serie C tiimis olen hetkel saanud piisavalt mänguaega, et kohaneda. Viimases mängus teenisin juba natuke rohkem mänguaega ja õnnestus avada ka isiklik punktiarve. Kindlasti läheb meeste mänguga harjumiseks aega, aga usun, et olen õigel teel.

Mis on Su tänavuse hooaja eesmärgid? Mis on pikemad eesmärgid ning kas oled arutanud kellegagi, kuidas Sinu karjäär võiks kujuneda lähimatel aastatel?

Tänavuse hooaja, nagu tegelikult iga hooaja, eesmärkideks on saada individuaalses plaanis paremaks tehnilise poole pealt, vaimselt tugevamaks ja mängijana targemaks. Arvestades, et ma teen peaaegu igapäevaselt individuaalseid trenne ja treenin Serie A meeskonnaga, usun, et mul on kõik võimalused eesmärgid täita. Pikki plaane ei tee, keskendun pigem käesolevale hooajale.

Vedasid sel suvel U16 koondist, kus saite häid mänge ja väärt võite. Kuidas ise koondisesuvele tagasi vaatad?

Koondisesuve algus oli minu jaoks üsna keeruline, kuna Itaalia hooaja lõpus diagnoositi mul mõlemal jalalabal stressimurrud, mis olid põhjustatud pöia ristvõlvide kergest lamenemisest tingitud koormuse valest jaotumisest. Seetõttu ei saanud ma osaleda ka Itaalia meistrivõistluste finaalturniiril. Siena peatreener pidas väga oluliseks, et saaksin suvel Eesti koondist esindada. Seega alustasin koondises alles traumast taastudes, suve jooksul tõstsime tasapisi koormust ja EM-il mängisin juba julgelt. Koondisesuvi oli kindlasti meeldejääv. Meeskonna sisekliima oli väga hea ja etteotsa sobis väga hästi meid ohjeldama karm ja nõudlik peatreener (Marko Parkonen – toim.). Ülihea oli üle pika aja mängida taas koos Eesti poiste ja endiste tiimikaaslastega.

Itaalia on olnud viimastel aastatel Eesti korvpallurite jaoks üks põhilisi sihtriike välismaal. Kas ka Sina tunnetad seda kuidagi või on Sul kohalikega sel teemal juttu olnud?

Itaalias mängib tõepoolest päris mitmeid eestlasi ja arvestades seda, et igal aastal tuleb siia uusi Eesti poisse, siis usun, et oleme ka enda mänguga näidanud, et meid võib ja tasub siia tuua. Tegelikkuses on väga lahe, kui satud mängima mõne eestlase vastu ja saad natuke eesti keeles juttu teha. Kui oled Itaalia noorteliigas välismaalane, siis üsna sageli paljud teised noortetreenerid teavad sind. Olen näiteks kuulnud vastaste treenereid enne mänge enda kohta rääkimas, et tegu on välismaalasega ja et tal peab rohkem silma peal hoidma. Olen korduvalt kuulnud ka erinevaid Itaalia treenereid mainimas, et nad tahaksid minna Eestisse, et sealt leida uusi noori ja tuua neid läbi Erkmaa suvekursuse Itaaliasse.

scroll to top