fbpx
Close

Noorena Soome siirdunud eestlasest tsenter sihib korvpallis järgmisele tasemele

-Karli Kürsa | Foto: Harri Vallila/basketball.kuvat.fi

-Karli Kürsa | Foto: Harri Vallila/basketball.kuvat.fi

Kui kuulus kirjanik Ernest Hemingway olla kunagi öelnud, et igas sadamas on vähemalt üks eestlane, siis päris igas Euroopa riigis eestlasest korvpallurit veel ei mängi. Kuid Korvpall24.ee portaal avastas pooljuhuslikult, et näiteks Soomes olime me tänavusel hooajal esindatud küll.

Soome klubis Lahti Basketball mängib ja treenib 18-aastane ja 2-meetrine Eestist pärit Karli Kürsa, kes mängib suure ääre ja tsentri positsioonil. Lahti U19 tiimis oli Eesti mees tänavu põhitegija ning debüüt sai tehtud ka Soome meeste esiliigas.

Meeste esiliigas sai Kürsa kirja kahe mänguga kokku 6 punkti ja 8 lauapalli, kui Lahti Basketball oli põhiturniiril neljas ja langes konkurentsist veerandfinaalis.

U19 liigas pidi Lahti Basketball leppima kõrgemas seltskonnas 10 tiimi hulgas küll viimase kohaga, kuid Kürsa sai hooaja kokkuvõttes 15 kohtumisega kirja väga korralikud statistilised numbrid – 26,7 minutit, 12,8 punkti, 6,8 lauapalli, 1,7 resultatiivset söötu ja 0,7 blokki.

Korvpall24.ee otsis noormehega kontakti ning palus tal ennast Eesti korvpallipublikule lähemalt tutvustada.

Räägi palun lühidalt oma senine elukäik lahti, kust pärit ja kuidas oled välja jõudnud Soome? Ja kui palju Eestiga veel seotud oled?

Peres toimunud muutuste tõttu kolisime 10 aastat tagasi Otepäält Soome, Lahtisse. Eestis elab mul isa, vanavanemad ja sugulased. Eestit külastan võimalikult palju ehk tavaliselt umbes 2-3 korda aastas. Tihemini ei jõua, sest Soomes vaba aega eriti ei ole – kool, trennid, võistlused ja töö…

Mängisid sel hooajal Lahti korvpalliklubis nii U19 sarjas kui ka mõned kohtumised meeste esiliigas. Kas treenid pigem meeste tiimiga või noortega ning kui suur nädalane treeningkoormus on?

Treenin pigem meeste tiimiga, sest mul on leping selle meeskonnaga. Treeningkoormus on umbes 10-12 korda nädalas, sest olen ametikooli spordiakadeemias ja seetõttu saan ka hommikused trennid kaasa teha. Tavaline päev näeb välja selline, et hommikul on trenn, kust lähen otse kooli või tööle. Seejärel uuesti trenni ja sealt tavaliselt veel ka jõusaali.

-Karli Kürsa | Foto: Harri Vallila/basketball.kuvat.fi

U19 sarjas olid oma meeskonna üks põhitegijatest, kuid jäite tabelis viimaseks. Meeste esiliigas said kaasa teha kaks mängu ning jõudsite veerandfinaali. Kuidas kokkuvõttes enda hooajaga rahule jäid?

Korvpall on siiski meeskonnamäng. Vahepeal lähed suurte lootustega mängima, aga eks tuleb ka tagasilööke. Enda hooaeg oleks võinud isegi veits paremini minna, aga arengu kohad on endale teada. Minu positsiooni peal oli tänavu ka ameeriklasest võõrmängija, Soome U20 koondise poiss ja veel endine Soome korvpalli meistriliiga pallur. Teadsin juba ette, et uustulnukana väga platsile ei saa, aga trennis sain väga häid kogemusi. Pääsesin ka pärast debüütmängu esiliigas kohaliku ajalehe spordikülgedele suure pealkirjaga “Lahti Basketball hurjasteli murskavoittoon – 17 vuotias virolaislupaus debytoi miesten tasolla” (tõlge: Lahti Basketball jõudis suure võiduni – 17-aastane eestlasest tulevikulootus debüteeris meeste tasemel). Minust oli selles artiklis juttu umbes pool tekstist.

Iseloomusta palun ennast korvpallurina. Mis on Su tugevad küljed, mis nõrgemad ning mida meeldib väljakul teha ja mida mitte?

Minu tugevaks küljeks on tsentripositsioonilt mängu lugemine, kui abistav kaitse tõmbab minu peale, siis saan söödu vabale mängijale antud ja kui on puhas 1-1 olukord, siis saan alati endale hea viskepositsiooni välja mängitud. Nõrgemaks küljeks pean enda iseloomu ja temperamenti, mis kohati välja lööb. Aga selles osas olen aasta jooksul suuri samme edasi teinud. Väljakul meeldib mulle palliga mängides teistele ruumi ja võimalusi luua.

Hooajast 2015/16 on Sul kirjas mingid mängud Eesti U16 koondise eest, kuid rohkem infot leida pole. Kas oled veel millalgi koondise vaateväljas olnud?

Tegelikult enne Eesti u16 koondist võtsin osa ka Soome U15 koondise tegemistest ja all-star laagritest, mis siin on sisuliselt nagu U14 koondis. Kuna FIBA reeglite järgi eestlane ei saa Soome koondise eest mängida, siis rääkisin Lahti meestetiimi treeneriga tol U16 koondise kevadel. Tal on mõned kontaktid Eestis ja ma sain ennast Eestis proovile panna. Nüüd olen 9. juunil tulemas ka Eesti U18 koondise laagrisse.

Soome korvpall on viimased 10-20 aastat teinud läbi jõulise arengu, kas on seda ka nö seestpoolt märgata, et tase on tõusnud? Millest see Sinu arvates on tingitud, et Soome korvpalli on suudetud nii hästi edasi viia?

Siinkohal puudub mul võrdlusmoment, kuna olen ise korvpalliga tegelenud 8 aastat ja klubitasemel pole sel ajal väga palju muutunud. Soomes on tavaliselt igas vanuseklassis ühest klubist mitu meeskonda ja esindustiimi kogutakse kokku paremad mängijad ja seal üritatakse pidevalt taset tõsta.

Kui palju jälgid igapäevaselt Eesti korvpallis toimuvat või Eesti mängijate tegemisi? On Sul mõni eestlasest lemmikmängija või -võistkond?

Tänapäeval on sotsiaalmeedia nii hästi arenenud, et jälgin koguaeg nii Eesti, Soome kui ka välismaa korvpalli. Otseselt lemmikmängijat ega võiskonda mul pole.

Millised on Su enda ambitsioonid korvpallis? Kas tegeled spordiga hobikorras või soovid proovida kuskile kaugemale välja jõuda?

Olen juba mitu aastat trenni teinud selle nimel, et kuskile kaugemale välja jõuda. Olen olnud koolis õpingutega edukas jõudnud sinna, et lõpetan kooli oodatust palju varem ära. Tänu sellele saan 2018. aasta jõuludest keskenduda veel rohkem korvpallile, nii Lahti U19 meeskonnale kui ka meeste esiliiga tiimile.

scroll to top