fbpx
Close

Sander Raieste Eesti korvpalli tulevikust: head põlvkonnad on peale tulemas

-Sander Raieste | Foto: Siim Semiskar

-Sander Raieste | Foto: Siim Semiskar

Üks Eesti koondise tulevikunägu on 19-aastane Sander Raieste (205 cm) ning seda tõestas noormees vägevas võidumängus Serbia üle, kus tema peamiseks ülesandeks oli vastaste staari Miloš Teodosicit segada nii palju kui võimalik. 

Raieste plussideks pole niivõrd hiilgavad etteasted skoorimises, kuid just kaitses rabamine ning isukus ja võime olla igal rindel hea. Näiteks mängus Serbia vastu viskas noormees vaid 3 punkti, aga võttis 5 lauapalli, andis 5 söötu, oli meeskonna parima pluss-miinus reitinguga ja sundis Teodosicit (195 cm) oma liikuvuse ning pikkusega eksima.

Igapäevaselt Hispaania tugevuselt kolmandas liigas Baskonia duubli eest toob eestlane 28,5 minutiga 11 punkti, 4,9 lauapalli ja 2,3 söötu (kahesed 50,7%, kolmesed 28,2%). Korvpall24.ee tegi Raiestega intervjuu Saku Suurhallis vahetult pärast emotsionaalset võitu Serbia üle. Vägeva mängu kõrval puudutasime koondise edasist käekäiku nooremate meeste taktikepi all, praegust hooaega Hispaanias ja mehe tulevikuväljavaateid kõrgemal tasemel.

Kas veteranid Kangur, Talts, Arbet andsid mängule palju kindlust juurde?

Muidugi, rasketel hetkedel oli hea nende poole vaadata. Need mehed on ikkagi kõik juba läbi teinud ja kogenud. Kui endal midagi valesti läks, siis nad julgustasid. Eks kindlasti me kõik teadsime, et millalgi tuleb see hetk, kus enam nende poole ei saa vaadata ja tuleb ise neid raskeid otsuseid vastu võtma hakata ning rasketest olukordadest üle saada. Kerge ei ole ilma nendeta, aga korvpall on ikka korvpall ja saame hakkama.

Sul on nende raskete hetkede jaoks närvi piisavalt, nagu otsustav vise Serbia vastu näitas.

Jah, noh ega ma mängus sees olles seda skoori nii palju ei vaadanud. Kangur vedas kaitse laiali, olin vaba ja võtsin viske. Ma võtaksin selle sama viske nii esimesel minutil kui ka viimasel. See oli ikkagi treenitud vise jalad maas ning ole ise mees ja viska sisse.

Tunnetad Sa ise seda, et Eestist on vaikselt nö uus Läti saamas ja hakkame Euroopa tipule lähemale jõudma?

NBA-s mängiva Rodions Kurucsi noorema vennaga mängin koos (Arturs Kurucs – toim.). Arvan, et muidugi hakkame lähemale jõudma. Ega kui teised kaks Balti riiki on juba nii palju samme edasi teinud ja meie oleme maha jäänud, siis tuleb ka ise midagi teismoodi teha. Meil ongi praegu palju noori peale tulemas ja hästi palju on mindud välismaale, eriti Euroopasse ning ma arvan, et head põlvkonnad on peale tulemas.

-Sander Raieste | Foto: Siim Semiskar

Räägime ka klubikorvpallist. Mille taha see jääda võib, et Baskonia eest pole veel mänguminuteid tulnud?

Ei oskagi seda öelda, sest see pole ikkagi minu otsustada. Mängijad valib igaks mänguks ikkagi peatreener Velimir Perasovic. Ainuke, mida mina teha saan, on oma mäng võimete piirini lükata ja kõvasti trenni teha ning koosseisu otsustab treener.

Kui Sa trennis kedagi rotatsioonimeestest üle mängid, siis võib tulla võimalus?

Eks ma arvan, et teoorias muidugi võimalik… treeneri silmis peaksin seda siis stabiilselt iga trenn tegema, sest ega ühe-kahe trenni pealt selliseid otsuseid ei tee meeste väljavahetamiseks. Aga kindlasti oleks see suur pluss, kui trennis stabiilselt kedagi üle mängiksin.

Sa oled väga mitmekülgne mängija, aga kui palju vaadatakse seda kõike muud peale skoorimise?

Ma loodan, et vaadatakse, sest ma üritan ikkagi mängus kõike teha, sest ega noh Serbia vastu polnud rünnakul minu päev, ei loonud nii palju teravust, kui oleksin tahtnud. Korvpall ongi meeskonnamäng, sest minu asi oli ikkagi kaitses Teodosicit survestada. Keegi peab seda kõike muud ka tegema, lauas olema, söötma, kaitses mängima… see on tiimi värk ja loodan, et asjatundjatele jäävad peale skoorimise ka teised nüansid silma.

Kas Hispaania oli õige otsus või oleks pidanud mujale minema? Teeb agent head tööd?

Mina ei kahetse seda otsust. Olen rahul, et ikkagi sinna läksin. Olen oma agendi ja agentuuriga väga rahul, mul pole neile küll ühtegi etteheidet.

Jälgid sa NBA-s mängitavat lahtist kolmestele orienteeritud korvpalli?

Eks see mäng on natukene erinev, kui siin. Seal on plats laiem, kolmesejoon on kaugemal, mis avardab mängu nii palju, et saab vabamalt visata. Seal on seda abikaitset ka vähem ja kui keegi oma mehest mööda saab, siis on vähetõenäoline, et keegi sealt veel appi jõuabki abikaitset tegema. Luka Doncic ütles sama, et on lihtsam skoorida.

Oled sa NBA draftis silmapiiril?

Ei oska öelda, sest ei loe nii palju neid uudiseid – see võib hakata mängupilti mõjutama, kui panen iseendale pinged peale. Üritan ikkagi endast parima anda ja eks siis vaatame mis saab. Nii kaua mul mingit kahetsust pole, kui teen endast nii palju, kui suudan ja lükkan ennast sinna võimete piirile.

scroll to top