fbpx
Close

Sander Raieste maagiline õhtu Euroliigas: mängu MVP Baldwin ja Ataman jagasid kiitust

-Sander Raieste ja Baskonia korvpallimeeskond | Foto: @Baskonia

Teisipäeva õhtul said Eesti korvpallisõbrad kindlasti väga meeldiva emotsiooni osaliseks, kui Sander Raieste aitas oma senise Euroliiga karjääri kõige parema esitusega Baskonia meeskonna kodusaalis 87:74 võidule valitseva meistri Anadolu Efesi vastu. 22-aastase ja 204 cm pikkuse eestlase esitus pakkus suurt rõõmu teiste seas ka mängu parimaks valitud meeskonnakaaslasele Wade Baldwinile ning jäi silma isegi vastaste (kuri)kuulsale peatreenerile Ergin Atamanile.

Avapoolaja Türgi klubi vastu seitsme punktiga kaotanud (36:43) Baskonia suutis teisel poolajal oma kaitset oluliselt parandada, kui vastaselt võeti ära lihtsad kolmepunktivisked ning tehti üleüldiselt viskele jõudmine keerulisemaks. Esimesel ja kolmandal veerandil kokku 24 sekundit platsil viibinud Raieste jäeti peatreener Neven Spahija poolt väljakule kogu viimaseks veerandiks, kuna lisaks enda tavapärasele trumbile ehk kaitsemängule läks Eesti noormees kuumaks ka kolmesekaare tagant.

Kolmeseid 3/3 tabanud Raieste kontole kanti lõpuks 11 punkti ja 2 lauapalli ning eestlase efektiivsustegur oli 12. Tänavusel hooajal on Raieste nüüd seitsmes kohtumises Euroliigas kokku mänginud veidi üle 42 minuti, visanud 15 punkti ja hankinud 7 lauapalli. Keskmisteks teisendatuna on see 6 minutit, 2,1 silma ja 1 lauapall mängus.

Mäletatavasti pääses Raieste alles pühapäeval väljakule ka Hispaania kõrgliigas Baskonia võidumängus Madridi Reali vastu, kus jäi teisel poolajal sekkudes kuus minutit usinalt kaitses mänginuna küll ühegi statistilise näitajata, aga +/- näitaja oli tal lõpuks +5.

Mängu MVP Baldwin jagas kiitust

Baskonia peatreener Neven Spahija sõnas pärast Anadolu Efesi alistamist ajakirjanikele, et hiljutised head võidud on tulnud tänu sellele, et meeskond on saanud kaks nädalat korralikult treenida ning seeläbi on hakatu mängima paremini kui millal iganes sel hooajal.

“Tahan oma mängijaid selle võidu puhul õnnitleda,” sõnas 59-aastane horvaadist peatreener. “Taaskord polnud me avapoolajal eriti head, aga puhastasime teisel poolajal oma eksimused ära ning mängisime paremat kaitset ja tabasime viskeid.”

“Mulle teeb väga suurt rõõmu see, et erinevad mängijad suutsid skoori teha ja me olime lauavõitluses head. Keegi ei suuda meid praegusel hetkel lauavõitluses edestada,” vihjas Spahija ka Raieste heale päevale rünnakul. “Me küll muutsime oma kaitset juba esimesel poolajal, aga mõned mängijad ei reageerinud sellele hästi. Poolajapausil oli veidi rohkem aega selgitada ning kuna oleme viimasel ajal palju treenida saanud, siis kõik teadsid, mida tuleb teha.”

Spahija ütles juba poolajapausil, et võti saab olema kolmepunktivisete kaitsmisel ning nii läkski. “Me vajasime kaitses muudatust ja me tegime seda. Kasime kolmandal ja neljandal perioodil neil visata vaid 15 ja 16 punkti ning nad tabasid kõigest kolm kaugviset,” kiitis poole hooaja pealt Baskonia etteotsa värvatud horvaat.

Lõpetuseks kiitis Spahija ka suurepärase visketabavusega 20 punkti toonud ja 11 resultatiivse sööduga enda Euroliiga rekordit korranud ameeriklasest tagameest Wade Baldwini: “See on selline Baldwin, nagu me tahame. Viimasel ajal ta ongi head korvpalli mänginud. Mul ei ole Baldwini talendis mingeid kahtlusi. Ta peab lihtsalt asja rahulikult võtma ja mängima enesekindlalt. Meeskonnale meeldib see, kuidas ta mängib ja täna jagas ta 11 söötu.”

Baldwin ise kiitis aga kohe mängu järel matši parimana intervjuud andes aga hoopis kaaslasi: “Tunne on väga hea. Saime Hispaania liigas Madridi Realist jagu ja nüüd kohe ka Euroliiga meistrist. Meie pikad tegid suurepärast tööd Larkini ja Micici katmisel ning Sander (Raieste)… kutt oli põlvelõikusega aasta eemal, tuli sisse, tabas suuri viskeid ja pani 11 punkti. Me oleme oma minekut leidmas ja ma olen väga õnnelik.”

Ataman pani silma peale

Anadolu Efesi värvikas peatreener Ergin Ataman oli seda meelt, et kuni kolmanda veerandi keskpaigani kontrollis Anadolu Efes mängu, aga siis hakkas Wade Baldwin pick and roll olukordades ründama ning leidis üles enda visked ning lõi sealt edasi ka teistele viskekohti.

“Baskonial kerkisid täna esile ekstra viskajad – Raieste tabas 10 minutiga kolmese tagant 100-protsendiliselt kolm viset. Aga Baldwinilt suurepärane mäng ja eks me ise kaotasime kohtumise üle ka kontrolli,” mainis Ataman mängujärgsel pressikonverentsil ka Raieste ära.

“Iga kord, kui me ise rünnakul eksisime, siis leidis Baskonia 5-10 sekundiga kiirrünnakutest kolmesekohad üles ja nii nad mängu ära murdsid. (Simone) Fontecchio tegi ka (Vasilje) Micici vastu hea soorituse kaitses, Larkin küll leidis pick and roll olukordadest punkte, aga me ei leidnud enda jaoks kolmandat punktitoojat. (Rodrigue) Beaubois eksis visetel ja Elijah Bryant mängis 18 minutit ja jäi nullile. Lisaks tegi põhitsenter (Tibor) Pleiss kaks ründeviga ja kukkus seetõttu pikaks ajaks pingile ning me ei saanud enda tavapärast rünnakut mängida,” tõi Ataman endale omaselt oma kommentaarides veel mitmed mängijad nimeliselt välja.

Fännid ja meedia oli rahul

Raieste esitusega olid rahul ka klubi Facebooki lehel kommenteerinud fännid ning mängust ülevaate kirjutanud väljaande El Pais ajakirjanik, kes pani Raieste koguni pealkirja sisse.

“Me kõik ootasime, et teisel poolajal läheb meeskond klassikalisse vaimsesse vabalangusesse, aga nad mitte ainult ei hoidnud taset, vaid tõstsid seda. Praegune kogemus näitab, et meil peab 11 meest suutma panustada, et top8 tiimide intensiivsusele vastata. Lootusrikas võit ja eriti Sanderi mängu silmas pidades!” kommenteeris üks Baskonia toetaja.

El Pais avaldas mängukokkuvõtte pealkirja all “Raieste vedas Baskonia Efesi vastu võidule”. Loo kolm esimest lõiku keskendusid just eestlasele, kui teda nimetati selle mängu “ootamatuks osatäitjaks”. Kujundina kasutati isegi Taaveti ja Koljati võitlust, kus siis Taavet linguga hiiglase lõpuks maha koksas.

“Raiestel, kui ta üldse platsile saab, on tavaliselt tänamatu ülesanne kaitses kõvasti tööd rabada ja kui vaja, siis teha ära taktikalised vead ja sellega vastaste rütmi murda. Ja ta saab üsna harva üldse väljakule. Ta oli seni Euroliigas kuni oma maagilise õhtuni mänginud kokku vaid 31,5 minutit ja visanud 4 punkti,” kirjutas El Pais.

Vaatamata sellele, et Venemaa klubid Euroliiga tabelist (tõenäoliselt) kustutatakse, siis võiduga koha võrra kõrgemale ehk 16. positsioonile kerkinud Baskonia (8-19) enam play-off’i ehk kaheksa hulka ei pretendeeri. Aga Hispaania kõrgliigas ollakse hetkel skooriga 12-9 7. real ja neljas koht on kõigest ühe võidu kaugusel.

scroll to top