Paljud kindlasti mäletavad, kuidas eelmise sajandi lõpuhetkedel kardeti, et millenniumivahetuse käigus saabub maailmalõpp või kui kõige hullemast pääseme, siis arvutid ja elektroonika annavad kindlasti otsad. Ei juhtunud üht ja ei juhtunud teist. Juhtus õnneks kolmas. Nimelt algas Euroliiga ajastu, milleta ükski korvpallisõber elu ette ei kujuta. Kuna praegu on maailm laias laastus pausile pandud, siis on hea vaadata tagasi Euroliiga hooaegadele, mil Eesti korvpallurid on selles unelmateliigas kaasa mänginud.
Nagu ütles lastele tuttav raamatukangelane Agu Sihvka: ”Et kõik ausalt ära rääkida, pean ma alustama sellest…” Peab alustama sellest, kuidas Martin Müürsepp Euroliiga esimesel hooajal (2000/2001) Ateena AEK ridades kõrget mängu mängis. Ateena AEK teekond Euroliigas algas 2000. aasta 18 oktoobril, kui koduväljakul võeti vastu itaallaste hiid Bologna Virtus. Jah, seesama Virtus, mille AEK seljatas eelmisel hooajal eestlastele mälestusväärses Saporta karikavõistluste finaalis. Napp 78:77 võit saadi selgi korral. Müürsepp kogus veidi enam kui 21 mänguminuti jooksul 8 silma ja sama palju lauapalle ning jättis Virtuse poolelt sellised superstaarid, nagu Manu Ginobili ja Marko Jarici tühjade pihkudega.
Sel ajal võttis Euroliigast osa 24 meeskonda, kes jagati nelja kuueliikmelisse alagruppi. Peale Virtuse olid AEK grupikaaslasteks Peterburi Lions, Cibona VIP, Tau Ceramica ja Charleroi Spirou. Viimase nimetatu vastu viskas Eesti parim korvpallur põhiturniiri kolmandas voorus oma tolle hooaja punktirekordi – Müürsepa 23 punkti toel alistati Charleroi numbritega 97:73. Põhiturniiri saagiks jäi Ateena AEK-l 8 võitu ja 2 kaotust. Kaotused teeniti hispaanlaste Tau Ceramicalt ja ”vanalt sõbralt” Bologna Virtuselt.
Algasid play offid. Kaheksandikfinaalis, mis mängiti kahe võiduni, astus legendaarse Dušan Ivkovici hoolealustele vastu leedulaste au, uhkus ja südametunnistus Kaunase Žalgiris. Mängud lõppesid Kreeka klubi võitudega numbritega 69:60 kodus ja 73:71 võõrsil. Teises mängus tegi tähelepanuväärse etteaste taas Müürsepp, kes 5 visatud silma kõrvale kogus 12 lauda, millest suisa 7 olid ründelauad.
Veerandfinaalis astus Ibrahim Kutluayle, Dimos Dikoudisele, Andy Bettsile, Vrbca Stefanovile, Michalis Kakiouzisele ja Müürsepale vastu Benettoni Basket Itaaliast. Poolfinaali edenemiseks oli tarvis taaskord vastane kahel korral alistada. Esimene mäng kuulus pärast lisaaega numbritega 97:89 kodusaalis mänginud AEK-le. Teine kaotati Itaalias kindlalt 74:90. Viimane mäng Kreekas kuulus üsna veenvalt väljakuperemeestele numbritega 71:56. Ühtlaselt skoorinud AEK ridades viskasid viis meest 10-13 silma, Müürsepa arvele kogunes 11 punkti.
Poolfinaal peeti juba kolme võiduni ja seal tuli vastu praeguse Baskonia eelkäija Vitoria-Gasteizi Tau Ceramica Luis Scola, Saulius Štombergase ja Fabricio Obertoga eesotsas. Kusjuures Tau Ceramicat juhendas sama mees, kes on ka hetkel Baskonia pingil – Duško Ivanovic. Esimeses mängus oli AEK- kodusaalis hea võimalus seeriat juhtima minna, aga lõppseis tablool näitas nappi 67:70 allajäämist. Teise kohtumise pidi Müürsepp kurva perekondliku sündmuse tõttu vahele jätma ning AEK kaotas kohtumise suurelt 65:90 Viimases mängus Hispaanias saadi kolmas kaotus numbritega 76:62 ja Euroliiga hooaeg oli sellega lõppenud. Olgu veel ära mainitud, et finaali, mis peeti samuti kolme võiduni, võitis Bologna Virtus, kes alistas Tau Ceramica mängudega 3:2.
2010. aastal andis legendaarne Dušan Ivkovic intervjuu Erkmaa Korvpallikooli veebilehele ja meenutas ka seda hooaega Ateena AEK-s. “Kuigi meeskond mängis suurepärast korvpalli, läks hooaeg kehvasti, sest meil oli palju ebaõnne,” sõnas serblane.
Seejuures mäletas Ivkovic toonaseid sündmuseid valesti, kui väitis: “Enne esimest poolfinaalmängu Tau Ceramicaga suri Martini isa. Loomulikult lubasin tal Eestisse matustele sõita ja mängisime temata. Nädal hiljem peetud korduskohtumises pidime mängima samade palluritega. Ilma Martini ja ühe inglise meheta (Andrew Betts – M. S.).” Tegelikult jäi Müürsepal vahele ainult seeria teine kohtumine ja avamängus kogus ta 7 silma ja 3 lauapalli.
Ateena AEK mängis Euroliiga avahooajal kokku 18 kohtumist, millest võideti 12 ja kaotati 6. Martin Müürsepa keskmised näitajad olid esimesel Euroliiga hooajal järgmised: 21 ja poole mänguminuti jooksul viskas eestlane keskmiselt 8,6 punkti (kahesed 43/79 ehk 54,4%; kolmesed 12/51 ehk 23,5%; vabakad 25/51 ehk vaid 49%), võttis maha 4,9 lauda, tegi 0,7 resultatiivset söötu, 0,9 vaheltlõiget ja 1,5 pallikaotust. Eestlane osales 17 kohtumises, millest 14 korral jooksis väljakule alviisikus.