Tippkorvpalli vaieldamatuks osaks on pauside ajal imekauniste tantsutüdrukute etteasted. Sageli saavad nad suuremagi aplausi, kui mängijad ise ning samas elavad tulihingeliselt oma meeskonnale kaasa, utsitades teisigi fänne saalis sama tegema.
Tallinna Kalev/TLÜ Korvpallimeeskonna kodumängudel tantsivad Tallinna Ülikooli tantsutüdrukud. Korvpall24.ee tegi intervjuu tüdrukute treener Terje Treimanni ning tantsutrupi liikmed Laura Laasteri ja Anna-Marie Varaga.
Terje rääkis sellest, kuidas toimib tantsimise õpetamine kõige paremini, kes tantsutruppi kuuluvad ja kas tantsimisega võib ka rikkaks saada.
Milline täpselt on Sinu roll TLÜ tantsutüdrukute juures, kas oled lihtsalt treener?
Mina asutasin TLÜ tantsutüdrukute rühma koos oma tütre Jenny Tupitsaga (kes siis oli tudeng) viis hooaega tagasi. Ise olen ka TLÜs (tol ajal Tallinna Pedagoogiline Instituut) õppinud nimelt koreograafiat.
Praegu tegutsen rühma peatreenerina. See tähendab, et määran põhisuuna, kuhu ja kui kõrgele hooaja lõikes sihi seame. Iga hooaja alguses tuleb uuenenud koosseisule otsa vaadata, võimeid ja võimalusi analüüsida, et igapäevases treeningtöös mingi mõistliku plaani järgi toimida.
Leian suurt rahuldust tantsijate arengust, kuidas meie ühise töö tulemusena vormub kaunikujuline lihas, areneb jõud ja elastsus, aga ka emotsionaalne intelligentsus. Millest küll vahel puudust tunnen, on võimalus end koreograafina vabamalt väljendada. Oma praeguses töös ma enamasti mitte ei loo tantse, vaid konstrueerin tantsulisi kavasid, mingiks konkreetseks arendavaks eesmärgiks (nt sünkroon, vahendite käsitsemine, akrobaatika, tõsted).
Kes sinna tantsutruppi kuuluvad?
Olles ülikooli tantsurühm, siis tuumiku moodustavad TLÜ tudengid ja vilistlased. Igal sügisel võtame vastu uusi tantsijaid. Nende liitumine esinemisgrupiga sõltub ennekõike nende töötahtest ja senisest ettevalmistusest. Lisaks ka sellest, kui palju neil reaalselt on võimalik aega ja energiat panustada, sest kõik tüdrukud tegelevad tantsimisega kooli (ja ka töö) kõrvalt.
Meie rühmaga on alati töötanud ka teine treener. Viimased hooajad on selleks Kärt Päll, kellega on väga hea koostöö ja sarnased arusaamad eesmärkidest. Minu praktika näitab, et tantsimises toimib hästi nö igava ja huvitava treeneri süsteem (nagu hea ja halva politseiniku kehastamine). Tantsutrenn peab noorele emotsionaalselt meeldima (popmuusika, ägedad tantsusammud), aga tehnikat peab ka omandama, füüsist õiges suunas arendama jm igavaid, tüütuid asju tegema. Mina olen muidugi see boring coach (naerab – toim), aga see töö ise minu jaoks küll igav ei ole, vastupidi.
Kus Te põhiliselt esinete? Kas ja kui palju esinemine maksab?
Meie „põhitööks“ on esineda Kalev/TLÜ korvpalli mängudel ja ka teistel TLÜ spordimeeskondade võistlustel (võrkpall jm). Meil on ka showkavad, millega käime esinemas muudel üritustel (nt firmapidudel). Pisuke kommiraha sealt tüdrukutele tiksub, aga mitte nii palju, et sellest paksuks sööks.
Millised näevad välja ühe väga andeka tantsija karjäärivõimalused?
Sky is the limit! Oleneb sellest, mida keegi edukaks karjääriks peab. Mõni tahab tantsida mainekas USA tiimis, sest maailm on lahti, mingu proovigu ja kui valituks ei osutunud, siis järelikult ei olnud kas andekas või töökas. Muidugi, nagu sportlastelgi, varitseb tantsijaid vigastuste oht, mis võivad plaanidele takistuseks saada või koguni kriipsu peale tõmmata.
Mõni teine noor võib-olla soovib hoopis ise rühmaliidriks ja treeneriks saada – see on ettevõtmise asi. Siin tuleks küll meeles pidada, et on kosmiline vastutuse vahe, kas ise lendad ja kukud või kukub sinu valede otsuste pärast keegi teine.
Igatahes mul on maailma parim töö ja maailma parim tantsurühm!
PS: Kalev/TLÜ kossutiim on ka täitsa ok!
Korvpalli24.ee portaalile andsid meeleldi intervjuu ka tüdrukud ise. Neiud suhtuvad oma hobisse täie tõsidusega, kuid samas seda sõpradena väga nautides. Millised on aga suhted korvpalli ja palluritega, räägivad Laura ja Anna-Marie.
On tantsimine Teile hobi või töö või saate ainepunkte selle eest koolis?
L: “See on täiskohaga hobi.”
A-M: “Mitte midagi meie sellest ei saa, kui vaid esineda ja olla sõpradega koos.”
Kas ise ka korvpalliga olete kokku puutunud või olete lihtsalt fännid?
L: “Ise ei mängi, aga olen selle 5 aastaga siin Kalevi meeskonna kõrval fänniks saanud küll.”
A-M: “Jah, oleme Kalev/TLÜ fännid.”
Kas Teid seob Kalevi korvpalluritega midagi muud ka peale tantsimise?
L: “Olen saarlane ja seega tean isiklikult vaid saarlastest korvpallureid. Muidu isiklikke suhteid ei ole.”
Kas olete saarlase Mario Paiste pärast siin?
L: “Ei (naerab – toim), me tantsime ka võrkpalli meeskonnale ja hoopis seal mängib minu elukaaslane.”
A-M: “Minul on olnud palju sõpru ja peikasid korvpallurite seas (naerab lõbusalt – toim).”
Kuidas oma trupikaaslaseid iseloomustate?
L: “Püüdlikud.”
A-M: “Meid on küll vähe, aga oleme hästi kokkuhoidvad. Nad on mu parimad sõbrad ja mul on väga hea meel olla nendega koos. Ajame sama asja ning see hea tunne tekib igal aastal jälle ka uute tüdrukute liitumisel.”
Kui palju on Tallinna Ülikool selle tantsutrupiga seotud?
L: “Paljud meie liikmed kas õpivad või on õppinud selles koolis. Päris mitmed õpivad õpetajaks.”
A-M: “Mina õpin Tallinna Ülikoolis ja teeme koos tüdrukutega seal trenni. Tantsime ning jõusaalis käime ka.”