fbpx
Close

USA spordiblogija analüüs 16-aastase Eesti keskkoolipalluri kohta: surmav kolmene ja eliittasemel läbimurre

-Johannes Kirsipuu | Foto: Siim Semiskar

-Johannes Kirsipuu | Foto: Siim Semiskar

Novembri alguses pakkusime Korvpall24.ee portaalis lugemiseks intervjuud Eesti U16 koondislase Johannes Kirsipuuga, kes on edendamas oma karjääri USA-s, Scotland Campus Sports nimelises keskkoolivõistkonnas. Nüüd toome teieni põhjaliku analüüsi 16-aastase tagamängija kohta ühelt kohalikult kogenud spordiblogijalt.

Üle 15 aasta keskkoolispordi kohta kirjutanud Zach Smart avaldas omanimelises blogis (www.zachsmart.com) äsja artikli pealkirjaga “SCS HS Is Propelled By International Flavor” (tõlge inglise keelest: Scotland Campus Sportsi viib edasi rahvusvaheline mõõde), kus ta iseloomustas treeningkeskuse noori mängumehi.

Loo sissejuhatuses mainib aastate jooksul ka USA laiemas spordimeedias avaldamist leidnud Smart sloveenide imelast Luka Doncicit, kes on tänavusel hooajal NBA ukse korralikult lahti löönud ning kerkinud järgmiseks Euroopa korvpalli saadikuks suure lombi taga.

Tulles tagasi konkreetselt Scotland Campus Sportsi keskkoolivõistkonna võõrmängijate juurde, siis eestlane võeti artiklis kajastatud viiest pallurist ette esimesena. Tõlgime Smarti teksti Kirsipuu kohta täispikkuses.

“Johannes Kirsipuu. 185 cm pikkune tagamängija kerkis hiljutises 64:54 võõrsilvõidus Harcum College’i vastu 18 punktiga oma meeskonna parimaks. Kirsipuu viskeoskus ja võime murda vastaste kaitsesse auke olid tema esituse peamised silmiavavad tunnused. Ta suutis mängu avapoolajal rünnaku käima tõmmata, kui viskas tiimi 13-st esimesest punktist 9.

Kui Kirsipuu suudab stabiilsusest teha endale igapäevase omaduse ning samal ajal hoidub vigadega pingile langemisest, siis tema väärtus peatreener Blake Kingsley jaoks jätkab pidevalt tõusmist. 2021. aasta lõpetaja on hetkel alles 16-aastane ning on juba omaks võtnud tiimi põhimõtted kaitses ning kõrge standardi, mille poolest ollakse tuntud. Kui Kirsipuu jätkab arengut, siis on tal hea viskajana potentsiaali olla meeskonna jaoks tõeliseks tasakaalustavaks jõuks.”

Detsembri alguses ehk vaid kümme päeva varem oli Smart Kirsipuu kohta kirjutanud ühes teiseski blogipostituses – “Player Evaluations: SCS High School” (tõlge: Mängijate hinnangud: SCS keskkool – toim.). Toome sellegi tõlke täispikkuses siin lugejateni.

“Kuue jala pikkune (siin on Kirsipuu hilisemast artiklist lühemana välja toodud – toim.) viskav tagamängija on 2021. aasta lõpetajate hulgas Eestis kõrgelt hinnatud põhjusega. Lisaks kaugele ja surmavale kolmepunktiviskele omab tagamees ka eliittasemel oskust vastase kaitsest läbi murda ja skoori teha. Ta on muutunud järjest osavamaks, kui on harjunud oma viskega ning samal ajal tekitanud läbimurretega kaitsjatele probleeme.

Kirsipuu on skoorija tüüpi mängija, kes avaneb tõeliselt siis, kui on tabanud järjest mõned visked. Kui ta suudab stabiilsusest teha igapäevase näitaja ning viia oma hüppevõime samale tasemele kiiruse ja kiirendusega, siis saab ta kindlasti hulganisti pakkumisi I divisjoni ülikoolidelt.

Kui ta suudab mängudes pikemalt vigadeprobleemist hoiduda, on tal potentsiaali tõusta stabiilseks põhivariandiks rünnakul ning mängijaks, kes suudab mängu lõpuhetkedel teha rahulikke ja edukaid otsuseid. Kirsipuu näitas eelmisel hooajal, et suudab mänge dikteerida, kui oma käe kuumaks viskab, kuna näitas 38-punktilist ja 43-punktilist mängu.”

Veidi pärast nende artiklite ilmumist tegi Kirsipuu Scotland Campus Sportsi eest ka oma tänavuse parima esituse, kui viskas vaid viiekesi mänginud tiimi parimana 35 punkti ja aitas oma koolivõistkonna võidule.

scroll to top