fbpx
Close

Uues ametis Janar Talts: kui tahame kuskile jõuda, siis peame eurosarjas mängima!

-Janar Talts | Foto: Siim Semiskar

-Janar Talts | Foto: Siim Semiskar

Tartu Ülikool alustab Paf Eesti-Läti korvpalliliiga hooaega sel laupäeval, kui võõrsil minnakse vastamisi BC Valga-Valka/Maks & Mooritsaga. Uue hooaja eel andis Korvpall24.ee portaalile intervjuu Tartu Ülikooli spordidirektor Janar Talts, kes rääkis nii meeskonna ettevalmistusest kui ka enda uuest ametist.

“Päris kiire aeg on olnud, nüüd enne hooaja algust on veel kiirem. Üritan õppida ja aru saada, kuidas see köögipool käib klubis. Mängija poole peal olen ise juba olnud, nüüd peab tegema nii, et mängijatel oleks hea ja kõik asjad jookseks ilusti. See on päris raske, keeruline ja aeganõudev,” ütles Tartu Ülikooli uus spordidirektor.

Talts tunnistas, et otsus korvpallurikarjäär spordidirektori ameti vastu vahetada sündis siiski lihtsalt: “See oli väga lihtne, sest tegin selle otsuse enda peas juba varem ära. See ei tulnud üleöö või mingi vigastuse pärast. Ükskord pidi see hetk nii või teisiti kätte jõudma ja kuna seda sädet enam nii väga ei olnud, siis polnud ka mõtet edasi mängida.”

Taltsi kõrval asus Tartu Ülikooli Akadeemilises Spordiklubis uude ametisse ka Robert Peterson, kellest sai korvpalli peamänedžer. “Kindlasti ei muutu asjad üleöö. Me üritame klubi samm-sammult jälle paremuse poole viia, aga paari kuuga ei juhtu veel midagi. Kui me saame natukene abiks olla ja klubi kõrgemale tasemele viia, see on kindlasti hea, aga ütleme nii, et ega see lihtne ei ole. Me mõlemad alles õpime. Robert võib-olla eelmine aasta Valgas natuke tegi seda mänedžeritööd ja tema teab mingeid asju, kuid täiskohaga ametis oleme siiski mõlemad esimest aastat. See tuleb ikkagi sihuke õppimise aeg,” rääkis Talts, kes läinud kevadel aitas Tallinna Kalev/TLÜ Eesti korvpalli meistriliigas hõbemedaliteni.

Oma endisesse koduklubisse naasnud Talts peab Tartu Ülikooli trumbiks noortest eestlastest koosnevat tuumikut. “Tartu Ülikool oli mullu vist ainuke võistkond, kellel Eesti mängijatega probleeme polnud. See on hea ja sinna ongi vaja juurde panna, et see pusle kokku saada. Tõime juurde paar pikka ja nüüd on meil kuuks ajaks ka (Martynas) Mažeika. Päriselt rahule ei saa kunagi jääda, kuid arvan, et meeskonna seis on praegu enam-vähem. Eks mängud näitavad, aga usun, et meie võimaluste piires oleme saavutanud maksimumi. Aga eks mingid probleemid on kõigil, olgu need finantsilised või muud. Me üritame leida võimalusi, et kõike sammukese võrra edasi viia,” sõnas Tartu Ülikooli meeskonna ridades kolmel korral Eesti meistriks tulnud Talts.

Aastase vaheaja järel üritab Tartu Ülikool jõuda ka FIBA Europe Cupi alagrupiturniirile. Euroopa tugevuselt neljandasse klubisarja pääsemiseks tuleb esmalt läbida kvalifikatsiooniring, kus vastaseks on Soome kõrgliigas mängiv Kataja Basket. Tartu Ülikool kohtub põhjanaabritega kodus 2. ja võõrsil 9. oktoobril.

“See (eurosari) on mängijate jaoks. Meie noorte meeste jaoks ongi eurosarjas mängimine samm edasi. Kui Kalev/Cramo mängib aasta otsa VTB Ühisliigat ja saab seal tugevaid mänge, siis nad on hooaja lõpus eestikate finaalides enesekindlamad. Kui iga päev Himki ja Lokomotiviga mängida, siis nad karastuvad seal. Meie üritame enda nooremaid eestlasi praegu selle eurosarjaga karastada. Loodame, et saame alagruppi, see oleks meie jaoks suur asi. Teise poole pealt on see loomulikult ka suur väljaminek, aga kui me tahame kuhugi edasi jõuda, siis seda lihtsalt tuleb teha. Kui me ainult Eesti-Läti ühisliigat mängiks, siis oleks kindlasti lihtsam eelarvet ja kõiki muid asju teha, aga me üritame siiski arendada nii mängijaid kui ka klubi. Mina ei poolda seda, et me peaksime kogu aeg ainult Valmieraga mängima. Samuti pakub see Eesti mängijatele võimaluse silma jääda. Kes ennast pildile mängib ja head statistilised numbrid teeb, pääseb võib-olla kuhugi välisliigasse. Igasugustesse kolmandatesse või neljandatesse liigadesse ei ole siiski mõtet minna. Viskad Valmiera vastu 20 punkti ja lähed selle statistika põhjal kuhugi Hispaania neljandasse liigasse, mina ei näe sellel mingit mõtet,” leidis Talts.

Seda, kui oluline on eurosarjas mängimine välisklubidele silma jäämiseks, teab endine tippmängija enda kogemusest. “Toon ühe näite ammusest minevikust, kui ma Greksi ja Kanguriga (Gregor Arbet ja Kristjan Kangur – toim.) Tallinna Kalevis mängisin. Kalevit juhtis tollal Riho Soonik ja peatreener oli Andres Sõber. Mäletan, et klubil raha ei olnud, aga mängisime eurosarja ja peale seda lendasimegi meie, noored, välja. Vamm (Valmo Kriisa – toim.) läks ka Hollandisse. Palgad jäid tookord küll vist saamata, aga meie saime tänu sellele pildile ja välismaale mängima. See on koht, kus ennast näidata. Eurosarjas mängimine tekitab rohkem huvi ja mängijatel tekib selle pealt rohkem võimalusi,” sõnas Talts, kes oma karjääri jooksul on mänginud Saksamaa, Venemaa ja Itaalia kõrgliigades ning ühe hooaja ka Euroliigas.

Tartu Ülikooli meeskonna valmisolekut algavaks korvpallihooajaks pidas klubi spordidirektor heaks. “Mina ei ole varem vist tõesti näinud, et Tartu oleks treeningutega nii vara pihta hakkanud. Meie omad Eesti poisid on ikka suvi läbi trenni teha saanud. Need võimalused on neile juba loodud ja nad peaksid olema piisavalt vormis, et kohe esimesest mängust peale hästi alustada. Ei olnud seda, et saime 1. septembril kokku ja siis üritame kolme nädalaga esimeseks mänguks vormi saada. Poisid on tõesti kõvasti trenni teinud ja loodame, et see väljendub väljakul tulemustes. Loodame, et läheb hästi,” ütles Talts.

Küsimusele, kas on võimalik, et endine mängumees häda sunnil ise kunagi veel vormi selga tõmbab ja väljakule jookseb, vastas Talts muheledes, et sellest ei ole seni räägitud.

scroll to top