Eesti üks oma generatsiooni andekamaid noori korvpallureid Henri Drell on tegemas oma senist parimat hooaega Saksamaa esiliigas Baunachi meeskonna ridades, kui on kerkinud tiimi resultatiivseimaks. Ambitsioonikas mängumees ise loodaks tänavu veel ka saada debüütminutid Bambergi põhimeeskonna juures Saksamaa kõrgliigas. Lisaks on noormees järjest enam tõusnud esile juttudes seoses NBA draftiga.
Seni 21 kohtumisega ProA tasemel keskmiselt 27,3 minutit platsil viibinud 18-aastane viskav tagamees/väike äär on kirja saanud 13,3 punkti ja 3,3 lauapalli. Koormus esiliigatiimi ja esindusmeeskonna vahel liikudes on Drellil väga suur ning kohati on ta käinud abistamas ka klubi U19 vanuseklassi võistkonda.
Saksamaalt Korvpall24.ee portaalile eksklusiivse intervjuu andnud Drell rääkis oma igapäevaelust noorkorvpallurina Saksamaal ning eesmärkidest, mida ta tahab sel hooajal veel saavutada. Libamisi sai puudutatud ka NBA teemat.
Sa kuulud Bambergi süsteemi ning esindad esiliigas farmklubi Baunachi. Kus Sa igapäevaselt trenni teed?
Ma teen trenni põhiliselt ikka ProA tiimiga, aga teeme ka põhisatsiga nädalas 3-4 korda. Noortega (U19 meeskond – toim.) ma trenni ei tee ja käin lihtsalt mängimas.
Kuidas tuled toime sellise koormusega, et täies mahus kaasa lüüa esiliiga tegemistes, treenida aeg-ajalt koos esindustiimiga ja siis mängida vahepeal ka U19 sarja?
Ega mul eriti vabu päevi üldse polegi. Raske on, aga tulen toime sellega.
Kas see raskus on pigem füüsiline või vaimne?
Mõlemat. Ma ei tea kunagi ette, kuhu ma lähen, kas lähen meestega trenni või U19 noortega mängima või jään ProA tiimi juurde. Füüsiliselt on ka muidugi raske. Kui põhitiimi trenn on, siis panen seal täiega ja pärast tunnen täielikku väsimust. Järgmisel päeval võib uuesti olla meestega trenn, aga ma ei tea selleks valmistuda.
Kui palju on kahe trenni päevi?
Põhiliselt ongi kaks trenni päevas. Kui hommikul olen meestega, siis õhtul ProA tiimiga. Kui meestel on kaks trenni, siis olen nendega ka mõlemad kaasa teinud.
Kuidas erinevad üksteisest Bambergi põhimeeskonna ja Baunachi treeningud?
ProA on ikka noorte arendamise sats. Seal me teeme arendavaid harjutusi. Teeme pallitehnikat, kaitseasendeid ja viskamist. Meeste trennis teed soojenduse ära, jooksed paar korda edasi-tagasi kriss-krossi, kerge venitamine ja siis läheb 5-5 taktikaks. Erinevad on nad kindlasti.
Kas taktikatrennides saate ka kaasa lüüa või siis pannakse noored platsi kõrvale vaatama?
Seal ikka põhimeestele antakse puhkust ja me oleme Kristianiga päris usinalt väljakul. Aga oleneb ka päevast, kui tehakse konkreetselt vastaste liikumisi läbi, siis me väga platsil ei käi. Kui tehakse 5-5 või 4-4 oma asju, siis me oleme ikka mängumehed.
Kas Baunachi ja Bambergi põhimeeskondade treeningutel on kohe tunda ka mängijate suur erinevus tasemes?
Eks ikka on. Tunda on, et põhisatsi mehed on tugevamad ja kiiremad. Seal on kõrgema tasemega mehed. Liiga hullu tasemevahet märgata pole, aga tunneb, et on teine tera ikka.
Kui palju noori Bambergi põhitiimi juures käib?
Kolm meest – mina, Kristian ja üks saklsane. Vahepeal käib ka neljas, aga see juhul, kui on viis meest vigastatud ja häda majas.
Kas on Sulle räägitud, mis peaks juhtuma, et saaksid ka Bambergi põhitiimi eest esimesed minutid või vähemalt mõnes suures mängus pingile istuma?
Niimoodi otseselt öeldud ei ole, aga ma arvan, et peab lihtsalt üle mängima kedagi. Või on tõesti mingi kaheksa meest vigastatud ja siis saab pingile või mängima.
Kui palju teeb Sinu elu kergemaks see, et Kullamäe tuli samasse võistkonda?
Ikka teeb! Tore on eestlasega mängida ühes satsis ja arutada trennidest ja inimestest. Eesti keelt saab alati rääkida ja see on väga mõnus.
Sul esiliigas ehk ProA-s on mängud järjest paremini minemas. Kas tunned, et tänavune on Sinu läbimurdehooaeg?
Jah, ma tunnen, et olen arenenud. See võiks saada mu läbimurdehooajaks, kuid tahaksin ka meestesatsis saada natukene mänguaega. Siis oleks perfektne, kui saaksin ka mõned meistriliigaminutid. See oleks kirss tordil.
Statistiliselt oled tõusnud oma tiimi liidriks. Kas Sa tunned ennast hästi selles olukorras?
Muidugi! Mulle meeldib olla liidrirollis ja kanda koormat. Mul on väga hea meel selle üle.
Kes on Bambergi põhimeeskonnas kujunenud meesteks, kellega Sa kõige rohkem läbi käid või, kes Sind oma tiiva alla on võtnud?
Ega seal pole ühtegi ülbet mängumeest ning kõik on sõbralikud ja toetavad. Aga kõige rohkem olen läbi käinud leedulase Arnoldas Kulbokaga, keda teadsin juba ka varasemast ajast.
Kes on Bambergi põhitiimis need Sinu positsiooni mängijad, kelle peaksid üle mängima, et minuteid saada?
Seesama Kulboka kindlasti, siis ameeriklane Bryce Taylor ja sakslased Patrick Heckmann ja Maurice Stuckey. Sellised päris kõrge tasemega mehed. Mind võetakse seal nii “kahe” kui “kolmena”, pigem isegi “kolme” peal.
Kuidas on igapäevane elu korraldatud, kus Sa elad?
Ma elan ühikas, kus kõik noormängijad elavad, kes pole siit linnast pärit. Ma olen rahul. Igaühel on oma tuba ja oma WC, selles mõttes on luksuslik.
Kas noormängijatel on Bambergi põhimeeskonna mängul ka tribüünidel head kohad eraldatud ja käid mänge vaatamas?
Meil on oma sektor tribüünil. Me käime, aga ei saa öelda, et igal mängul käime.
Sa oled erinevates NBA draftiennustustes oma nimega esindatud, aga kas Sul on enda esindajate ja nõuandjatega mõeldud, kas panna ennast nüüd 2019. aasta drafti kirja või oodata aasta ja minna 2020? Millest see kõik oleneb?
Oleme küll mõelnud, aga ma otsust veel avalikustama ei hakka. Iga asi omal ajal!
Kui palju Sa ise jälgid kõike seda ümbritsevat juttu? Kas üldse?
No teatuid asju ikka jälgin, aga kõike kindlasti mitte.
Alar Varrak on öelnud, et Sind selles koondiseaknas kutsutakse debüüti tegema, kas see on kuidagi eriline tunne ka? Kas Sind üllatas see, et Eesti korvpallifännid hakkasid Sind juba eelmistes akendes üsna valjujäälselt koondisesse nõudma ja osad olid päris pahased, et Sind ei kutsutud?
No eriline tunne on ikka, sest Eesti koondist ei saa esindada just iga päev. Fännide poole pealt üllatas see mind väga ja on hea meel, et inimesed avaldasid (minu toetuseks) oma arvamust.
Samm noortekorvpallist edasi on tihti raske seetõttu, et meeste mäng on palju füüsilisem. Kuidas Sa tunned, kas saaksid praegu meeste tipptasemel oma füüsisega hakkama?
Peab veel tööd tegema, aga ma arvan, et ajaks selle füüsisega ka asja ära. Kui tahan tippu jõuda, siis peab ikka rohkem kaalu ja jõudu olema.
Kuidas Sinul suhe jõutreeninguga on? Kas lihas kasvab kergelt või pead teistest rohkem vaeva nägema?
Ma pean ikka selleks kindlasti rohkem tööd tegema. Mõni siin teeb paar korda jõusaali, sööb ja on juba viis kilo juures. Mul on vastupidi – kui ei tee ja söön valesti, siis läheb kaal alla. Mul on vaja pigem rohkem jõusaalis tööd teha.
Oled valmis seda tööd ka tegema?
Olen! Seda ma teengi iga päev!
Vaata paari kuu tagust videolugu Henri Drelli ja Kristian Kullamäe tegemistest SIIT.